Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Електронні планетарії і зоряні мапи в режимі онлайн

 

 

Людина здавна хотіла змайструвати щось таке, що імітувало б зоряне небо. Ці намагання лише частково втілилися в небесному глобусі, армілярній сфері, телурії. Найбільшого успіху у створенні штучного неба було досягнуто тоді, коли вдалося виготовити апарат планетарій — спеціальний механізм (машину), який проектує на сферичний екран вигляд зоряного неба, дуже схожий на справжнє зоряне небо. Перший такий апарат було виготовлено 1923 р. в Німеччині. Нині у світі діє кілька тисяч стаціонарних планетаріїв, вже є так звані мобільні планетарії, які можна встановлювати на вулиці чи в будь-якому приміщенні.

 

На лишилася осторонь від теми планетаріїв комп’ютерна індустрія. Розроблено комп’ютерні програми, які дають змогу не лише виготовляти мапи зоряного неба, але й імітувати його на моніторі чи навіть виводити зображення такого неба з допомогою відеопроектора на сферичний екран. Такі програмні засоби називають електронними планетаріями.

 

Сучасні електронні планетарії моделюють небесну сферу (показують її точки й лінії, координатні сітки різних систем небесних координат) і розміщення на ній світил на довільно обрану дату й час; імітуючи добове обертання небесної сфери, демонструють вигляд зоряного неба в динаміці; а також унаочнюють рух планет, астероїдів, комет тощо. Майже всі електронні планетарії можуть показувати набагато більше об’єктів, ніж видно неозброєним оком. І цим вони вигідно різняться з оптичними апаратами-планетаріями. До таких належать об’єкти глибокого космосу — зоряні скупчення, туманності й галактики, які видно тільки в бінокль чи в телескоп. До деяких електронних планетаріїв можна підключати цифрові каталоги (насправді це професійні астрономічні бази даних), що містять інформацію, зокрема небесні координати, про сотні тисяч чи мільйони небесних об’єктів.

 

Ясна річ, такі програмні продукти можуть стати в пригоді не лише аматорам астрономії, але й професійним астрономам. Велику роль відіграють електронні планетарії у навчанні астрономії в середній школі, а також у позашкільній (астрономічні гуртки і школи) чи індивідуальній освіті. Зокрема програми-планетарії замінили собою такі традиційні астрономічні видання, як астрономічний календар, мапа й атлас зоряного неба, і навіть каталог небесних об’єктів. Інформацію, яку подавали ці видання, тепер вміщує комп’ютерна програма, даючи змогу працювати з нею дуже оперативно.

 

Далі коротко про окремі електронні планетарії й зоряні мапи в режимі онлайн. Зверніть, будь ласка, увагу на те, що багатьма такими продуктами треба користуватися за плату!

 

Електронний планетарій Stellarium розробила міжнародна група ентузіастів, яку координує аматор астрономії і програміст Фабіан Шеро. Програму задумано і створено з відкритим вихідним кодом, тобто її можна вдосконалювати всім охочим, а головне — користуватися нею у вільному доступі (безкоштовно). Stellarium доступний як для Windows, так і для платформ GNU / Linux і Mac OS X.

Сайт електронного планетарію Stellarium (українською): http://www.stellarium.org/uk/

 

Докладний опис електронного планетарію Stellarium, його налаштування й можливості використання для демонстрації учням вигляду зоряного неба в різні пори року та ознайомлення з характерними сузір’ями і найяскравішими зорями наведено у статті «Як працювати з електронним планетарієм “Stellarium”».

 

CartesduCiel («Зоряні мапи») — комп’ютерна програма-планетарій, призначена для створення мап зоряного неба. З її допомогою аматор астрономії може підготуватися до спостереження обраного небесного об’єкта - зоряного скупчення, туманності чи галактики, побудувавши докладну зоряну мапу, що містить цей об’єкт. Є можливість обирати каталог з потрібним об’єктом (із запропонованих програмою чи з інших астрономічних баз даних), задавати сітки небесних координат, добирати кольори й розміри небесних світил, які будуть зображені на зоряній мапі.

Сайт програми Cartes du Ciel (українською): http://www.ap-i.net/skychart/uk/start

 

YourSky — програма-планетарій, що працює в режимі онлайн (не потребує інсталяції на комп’ютер користувача). Дає змогу будувати мапи зоряного неба для будь-якого місця спостережень на поверхні Землі в будь-який час і будь-яку дату, вказуючи потрібні спостерігачеві небесні об’єкти, значення зоряних величин та інші параметри. Окрім мапи, програма виводить на монітор комп’ютера ефемериди Сонця, Місяця, планет і будь-якого обраного заздалегідь астероїда або комети.

Сайт програми Your Sky:http://www.fourmilab.ch/yoursky/

 

C2A (Computer Aided Astronomy, «Комп’ютерний помічник астронома») — безкоштовна програма-планетарій, що дозволяє створювати докладні мапи зоряного неба. Вона використовує фундаментальні астрономічні каталоги (зокрема, SAO і HIPPARCOS) з метою підготовки мап невеликих полів (малого масштабу), а також мап, придатних для астрометричних і фотометричних спостережень. Окрім цього, C2A — це простий у використанні електронний планетарій для широкого загалу з великою кількістю функцій.

Сайт програми C2A: http://www.astrosurf.com/c2a/english/index.htm

 

HNSKY (Hallo Northern Sky) — безкоштовний електронний планетарій, призначений для астрономів-аматорів. Дає змогу виводити на монітор комп’ютера 30000 небесних об’єктів та інформацію про них. Є можливість підключати каталоги (наприклад, TYCHO2), що дозволяє бачити з допомогою цього планетарію зорі до 16 зоряної величини. Відображає Сонце, Місяць, планетита їхні головні супутники, яскраві астероїди і комети. Окрім цього, планетарій містить сотні зображень об’єктів глибокого космосу, які гармонійно відображає у відповідному масштабі на тлі зоряного неба.

Сайт програми HNSKY:http://www.hnsky.org/software.htm

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1