Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп Дж. Вебб вперше зафіксував полярні сяйва на Нептуні

27 березня 2025

Космічний телескоп NASA James Webb вперше зафіксував яскраву полярну активність на Нептуні. У минулому астрономи вже бачили приголомшливі на полярну активність на Нептуні, наприклад, під час прольоту космічного апарата НАСА «Вояджер-2» у 1989 році. Однак астрономи довго не могли отримати чіткі зображення та підтвердити полярні сяйва на Нептуні, незважаючи на успішні виявлення їх на Юпітері, Сатурні та Урані. Нептун був відсутньою частиною головоломки, коли справа дійшла до виявлення полярних сяйв на планетах-гігантах нашої Сонячної системи.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Інтернет-сервіси астрономічного змісту

 

 

Поширення комп’ютерів і постійне зростання їхньої потужності відкрили для астрономів ще одну можливість працювати з астрономічною інформацією — візуалізувати її, тобто фактично виводити на монітори персональних комп’ютерів зображення небесних об’єктів і ділянок зоряного неба, отриманих за допомогою як наземних, так і космічних телескопів. Така інформація нині зберігається в спеціальних наукових базах даних, звідки її можна дістати з допомогою спеціальної програми — візуалізатора каталожних даних.

 

За такою технологією працюють також відомі серед аматорів астрономії сервіси Google Sky і World Wide Telescope (розробник — фірма Microsoft), а також інтернет-сервіси Sky-Map.org і Starmap Pro (для планшетів).

 

Продукт Google Sky використовує зображення небесних об’єктів, наданих Європейською південною обсерваторією та NASA (в основі — цифрові огляди неба DSS і SDSS). Вивести на екран монітора зображення потрібного небесного об’єкта дуже просто — для цього у вікні пошуку треба вказати його назву.

Сайт Google Sky: http://www.google.com/sky/

 

Інтернет-проект World Wide Telescope (скорочено WWT, «Глобальний телескоп») — це атлас зоряного неба, побудований за допомогою знімків, отриманих у Паломарській обсерваторії (огляд POSS-II), космічними телескопами імені Габбла, «Спітцер», «Чандра», а також за даними з огляду неба в діапазоні 2 мкм (2MASS, Two Micron All Sky Survey).

 

Технічно WWT реалізовано так само, як і Google Sky, — це клієнтська програма (додаток), яку користувач установлює на свій комп’ютер і з допомогою якої отримує через мережу Інтернет зображення потрібної ділянки зоряного неба з віддаленого сервера. Також можлива інсталяція WWT на комп’ютер користувача (цей варіант дає змогу працювати з програмою локально, без необхідності мати постійний зв’язок з Інтернетом).

 

Інтерфейс WWT, як порівняти з Google Sky, дещо складніший. Можливо це зумовлено тим, що сервіс дозволяє відображати рухи Місяця і планет на небесній сфері, вміщує екскурсії (тури) по зоряному небу й дещо інше. З допомогою WWT можна здійснювати пошук небесних об’єктів за каталогами NGC, Мессьє та ін.

Сайт Microsoft World Wide Telescope: www.worldwidetelescope.org

 

Sky-Map.org — онлайн переглядач зображень небесних об’єктів у браузері комп’ютера користувача. Джерелом зображень є огляди неба DSS2 й IRAS Sky Survey, а також світлини, завантажені користувачами сервісу.

Сайт Sky-Map.org http://www.sky-map.org/

 

Starmap — онлайн сервіс, що автоматично встановлює точне місце розташування користувача і дозволяє переглядати небо в режимі реального часу. Має функцію збільшення / зменшення масштабу ділянки неба, яку переглядає спостерігач. Містить інформацію та зображення небесних об’єктів. Програма доступна на Itunes для iphone, Ipad і ITouch.

Сайт Starmap http://www.star-map.fr/.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1