Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Кулясті скупчення з часом еволюціонують цікавими способами

30 листопада 2024

 

Кулясті зоряні скупчення — це одні з найдавніших об’єктів у Всесвіті. Ранній Всесвіт був наповнений карликовими галактиками, і цілком можливо, що кулясті скупчення є залишками цих стародавніх реліктів. Аналіз зір у скупченнях показує, що їхній вік становить 12—13 мільярдів років. У нещодавно опублікованій статті показано: кулясті скупчення є домівкою для двох різних типів зір — первісних з нормальним хімічним складом і тих, що мають незвичайно велику кількість важких елементів.

Докладніше:

Штучний інтелект і астрономія: нейронні мережі моделюють спостереження Сонця

26 листопада 2024

 

Дослідження астрономів і комп’ютерників з Інституту астрономії (Institute for Astronomy, IfA) Гавайського університету можуть кардинально змінити наше розуміння Сонця. Дослідження, яке є частиною проєкту «SPIn4D», поєднує передову сонячну астрономію з передовою інформатикою для аналізу даних найбільшого в світі наземного сонячного телескопа на вершині Галеакала (острів Мауї).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Інтернет-сервіси астрономічного змісту

 

 

Поширення комп’ютерів і постійне зростання їхньої потужності відкрили для астрономів ще одну можливість працювати з астрономічною інформацією — візуалізувати її, тобто фактично виводити на монітори персональних комп’ютерів зображення небесних об’єктів і ділянок зоряного неба, отриманих за допомогою як наземних, так і космічних телескопів. Така інформація нині зберігається в спеціальних наукових базах даних, звідки її можна дістати з допомогою спеціальної програми — візуалізатора каталожних даних.

 

За такою технологією працюють також відомі серед аматорів астрономії сервіси Google Sky і World Wide Telescope (розробник — фірма Microsoft), а також інтернет-сервіси Sky-Map.org і Starmap Pro (для планшетів).

 

Продукт Google Sky використовує зображення небесних об’єктів, наданих Європейською південною обсерваторією та NASA (в основі — цифрові огляди неба DSS і SDSS). Вивести на екран монітора зображення потрібного небесного об’єкта дуже просто — для цього у вікні пошуку треба вказати його назву.

Сайт Google Sky: http://www.google.com/sky/

 

Інтернет-проект World Wide Telescope (скорочено WWT, «Глобальний телескоп») — це атлас зоряного неба, побудований за допомогою знімків, отриманих у Паломарській обсерваторії (огляд POSS-II), космічними телескопами імені Габбла, «Спітцер», «Чандра», а також за даними з огляду неба в діапазоні 2 мкм (2MASS, Two Micron All Sky Survey).

 

Технічно WWT реалізовано так само, як і Google Sky, — це клієнтська програма (додаток), яку користувач установлює на свій комп’ютер і з допомогою якої отримує через мережу Інтернет зображення потрібної ділянки зоряного неба з віддаленого сервера. Також можлива інсталяція WWT на комп’ютер користувача (цей варіант дає змогу працювати з програмою локально, без необхідності мати постійний зв’язок з Інтернетом).

 

Інтерфейс WWT, як порівняти з Google Sky, дещо складніший. Можливо це зумовлено тим, що сервіс дозволяє відображати рухи Місяця і планет на небесній сфері, вміщує екскурсії (тури) по зоряному небу й дещо інше. З допомогою WWT можна здійснювати пошук небесних об’єктів за каталогами NGC, Мессьє та ін.

Сайт Microsoft World Wide Telescope: www.worldwidetelescope.org

 

Sky-Map.org — онлайн переглядач зображень небесних об’єктів у браузері комп’ютера користувача. Джерелом зображень є огляди неба DSS2 й IRAS Sky Survey, а також світлини, завантажені користувачами сервісу.

Сайт Sky-Map.org http://www.sky-map.org/

 

Starmap — онлайн сервіс, що автоматично встановлює точне місце розташування користувача і дозволяє переглядати небо в режимі реального часу. Має функцію збільшення / зменшення масштабу ділянки неба, яку переглядає спостерігач. Містить інформацію та зображення небесних об’єктів. Програма доступна на Itunes для iphone, Ipad і ITouch.

Сайт Starmap http://www.star-map.fr/.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1