Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Величезне злиття: дослідження виявило докази походження надмасивної чорної діри в центрі Галактики

07 вересня 2024

 

Походження надмасивних чорних дір, маса яких у мільйон разів перевищує масу Сонця і які містяться в центрі більшості галактик, залишається однією з найбільших космічних таємниць.

 

Тепер дослідники з Центру астрофізики Невади (NCfA) при Університеті Невади в Лас-Веґасі (UniversityofNevada, LasVegas; UNLV) виявили переконливі докази того, що надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Молочний Шлях, відома як Стрілець A* (SgrA*), ймовірно, є результатом космічного злиття.

Докладніше:

Суперкомп’ютерне моделювання пояснює рентгенівське випромінювання чорних дір

24 серпня 2024

Дослідники з Гельсінського університету досягли успіху в тому, чого прагнули з 1970-х років: пояснили рентгенівське випромінювання з навколишнього середовища чорної діри.

 

 

Завдяки докладному суперкомп’ютерному моделюванню, дослідники з Гельсінського університету змоделювали взаємодію між випромінюванням, плазмою та магнітними полями навколо чорних дір. Було виявлено, що хаотичні рухи, або турбулентність, спричинені магнітними полями, нагрівають локальну плазму і змушують її випромінювати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Віртуальні астрономічні симулятори (імітатори)

 

 

Електронні планетарії хоча й мають багато різних функцій, наприклад, деякі з них можуть показувати вигляд зоряного неба не лише з поверхні Землі, але й з іншого небесного тіла, та не дозволяють «мандрувати» Всесвітом. Проте, комп’ютерні програми, що моделюють космічний простір і дають змогу швидко переміщатися між різними його куточками, вже створені. Далі йдеться коротко про найвідоміші з них.

 

Celestia — комп’ютерна програма (імітатор), яка не обмежує користувача поверхнею Землі, а дає змогу подорожувати по Сонячній системі, а також до будь-якої з понад 100 000 зір або навіть за межіГалактики. Програму можна розширювати, тобто доповнювати її новими космічними об’єктами й кораблями.

Сайт програми Celestia: http://www.shatters.net/celestia/index.html

 

RedShift — комп’ютерна програма за плату, що поєднує в собі електронний планетарій (не лише зоряне небо, але й величезний обсяг інформації про його об’єкти) і космічний імітатор. Програма дає змогу робити віртуальні екскурсії до об’єктів Всесвіту. Такі екскурсії супроводжуються поясненнями й інформацією (виводяться на монітор) про об’єкти, до яких «мандрує» користувач програми. Можна працювати з маніпулятором (наприклад, джойстиком), щоб змінювати напрямок візування й місце розташування, а також керувати польотом у віртуальному тривимірному космічному просторі. RedShift автоматично завантажує з Інтернету свіжі бази комет, астероїдів і космічних апаратів, тому її карта зоряного неба містить навіть небесні тіла, відкриті зовсім недавно. Програма також здатна керувати телескопом,підключеним до комп’ютера, — спостерігач задає в RedShift об’єкт спостереження, а програма наводить телескоп на потрібну ділянку неба.

Сайт програми RedShift: http://www.redshift-live.com/

 

Virtual Moon Atlas (віртуальний атлас Місяця) — комп’ютерна програма, що показує вигляд Місяця на будь-яку дату й час, а також керує телескопом-роботом під час спостереження Місяця. Програма має базу даних місячних утворень (понад 8000) і бібліотеку зображень (понад 6000), що дозволяє користувачу легко спостерігати деталі поверхні Місяця в телескоп чи вивчати їх на моніторі власного комп’ютера.

Сайт програми Virtual Moon Atlas: http://www.ap-i.net/avl/en/start

 

NASA Solar System Simulator — спеціальна комп’ютерна програма, розроблена NASA для моделювання Сонячної системи.

Сайт програми NASA Solar System Simulator: http://space.jpl.nasa.gov/

 

Solar System Scope — комп’ютерна програма, що в інтерактивному режимі (дозволяє змінювати умови перегляду) показує вигляд Сонячної системи, а також подає додаткову інформацію про її тіла.

Сайт програми Solar System Scope: http://www.solarsystemscope.com/

 

Solar System Visualizer — комп’ютерна програма (коперніканський планетарій), що показує орбітальний рух планет навколо Сонця, а також супутників навколо їхніх планет.

Сайт програми Solar System Visualizer: http://janus.astro.umd.edu/SolarSystems/

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1