Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Яскраві протозорі й темні хмари сусідять в зоряному розпліднику

19 травня 2023

Зображення, отримане в одній з обсерваторій NOIRLab (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory), показує величезну темну міжзоряну хмару Lupus 3 на контрасті з сліпучими новонародженими зорями у світлій туманності Bernes 149.

 

 

Масивну міжзоряну хмару Lupus 3, в якій утворюються зорі, сфотографували в Міжамериканській обсерваторії Серро Тололо NSF NOIRLab у Чилі за допомогою 570-мегапіксельної камери темноїенергії (Dark Energy Camera, DECcam), виготовленої Міністерством енергетики США. У сліпучій центральній ділянці цієї розлогої хмари видно пару новонароджених зір, які вириваються зі своїх природних коконів пилу та газу, щоб освітити туманність Bernes 149. (Це світла туманність, яку видно тому, що вона відбиває світло близьких до неї зір — Ред.) Такі контрастні ділянки роблять цей об’єкт головною мішенню для досліджень процесу зореутворення.

Докладніше:

Європейський телескоп відкрив приховані краєвиди величезних зоряних ясел

11 травня 2023

 

За допомогою оглядового телескопа для астрономії, що працює у видимому та інфрачервоному діапазонах електромагнітного спектра (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy, VISTA) і належить Європейській південній обсерваторії (European Southern Observatory,ESO), астрономи створили величезний інфрачервоний атлас п’яти найближчих до Землі ділянок зореутворення. Для цього вони об’єднали понад мільйон зображень. Ці великі мозаїки показують молоді зорі, які занурені в густі хмари пилу, у процесі формування. Новий атлас стане для астрономів унікальним джерелом інформації, за допомогою якого можна розшифрувати складну загадку процесу народження зір.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 28 06 17mЗображення, отримані за допомогою радіоантен з дуже довгою базою, розміщених по всьому континенту (Північна Америка — Ред.), показують орбітальний рух двох надмасивних чорних дір, що обертаються одна навколо одної в центрі далекої галактики. В майбутньому може відбутися їх злиття, що спричинить утворення гравітаційних хвиль, які поширяться у Всесвіті.

 

Використавши радіоприймач з надзвичайно високою роздільною здатністю «Антени з дуже довгою базою» (Very Long Baseline Array, VLBA) Національного наукового фонду, астрономи уперше виявили орбітальний руху пари надмасивних чорних дір в галактиці, що лежить на відстані приблизно 750 мільйонів світлових років від Землі.

 

news 28 06 17 v

 

Уявлення художника про пару надмасивних чорних дір в центрі галактики 0402+379, що лежить на відстані 750 мільйонів світлових років від Землі. Фото з сайту www.sciencedaily.com.

 

Дві чорні діри, загальна маса яких у 15 мільярдів разів більша, ніж маса Сонця, віддалені одна від одної лише приблизно на 24 світлових років, що надзвичайно мало для такої системи.

 

«Це перша пара чорних дір, де вдалося побачити окремі об’єкти, які рухаються один навколо одного, що робить її першою візуально-подвійною чорною дірою, — зауважив Ґреґ Тейлор (Greg Taylor) з університету Нью-Мексико (University of New Mexico, UNM).

 

Супермасивні чорні діри, що в мільйони або мільярди разів масивніші Сонця, містяться в ядрах більшості галактик. Наявність двох таких монстрів у центрі однієї галактики означає, що вона колись злилася з іншою зоряною системою. У таких випадках дві чорні діри можуть згодом зазнати злиття, що спричинить виникнення гравітаційних хвиль, які поширяться у Всесвіті.

 

«Ми вважаємо, що дві надмасивні чорні діри в цій галактиці зливаються», — підкреслив Каришма Бансал (Karishma Bansal), аспірант UNM, додавши, що злиття відбудеться у майбутньому, як мінімум, через мільйони років.

 

Еліптичну галактику 0402+379 уперше помітили на небі в 1995 році. Її вивчали у 2003 та 2005 роках з допомогою VLBA. Спираючись на факт відкриття двох ядер в галактиці, замість одного, Тейлор і його співробітники в 2006 р. дійшли висновку, що в ній міститься пара надмасивних чорних дір.

 

Нове дослідження, про результати якого Тейлор з колегами повідомляють в Astrophysical Journal, поєднує спостереження на VLBA упродовж 2009—2015 років, а також повторний аналіз даних, раніше отриманих з допомогою «Антени з дуже довгою базою». Ця робота дозволила виявити рух двох ядер, що підтверджує: дві чорні діри обертаються одна навколо одної. Попередні обчислення науковців вказують на те, що період обертання становить приблизно 30 000 років.

 

«Нам потрібно продовжувати спостерігати цю галактику, щоб покращити наше розуміння орбіти, а також маси чорних дір», — зауважив Тейлор. «Ця пара чорних дір дає нам перший шанс вивчити, як такі системи взаємодіють», — додав він.

 

Астрономи сподіваються відкрити інші такі системи. Злиття галактик, внаслідок чого дві супермасивні чорні діри опиняються на відносно близькій відстані, вважають поширеним процесом у Всесвіті, тому астрономи вважають, що подвійних надмасивних чорних дір має бути багато.

 

За інф. зсайту www.sciencedaily.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1