Корона Сонця, невидима для людського ока, за винятком випадків, коли вона спалахує як ореол під час сонячного затемнення, досі є значною мірою таємницею для науковців, які її вивчають. Містячись на відстані 2000 кілометрів від поверхні зорі, вона в понад сотню разів гарячіша, ніж нижні шари, що лежать значно ближче до ядра Сонця.
Група фізиків, очолювана Ґрегорі Флейшманом (Gregory Fleishman) з Технологічного інституту Нью-Джерсі (New Jersey Institute of Technology, NJIT), нещодавно виявила явище, яке може допомогти розгадати, за словами науковців, «один з найбільших викликів для сонячного моделювання» — визначення фізичних механізмів, які нагрівають верхню атмосферу до понад 1 млн градусів за шкалою Цельсія. Результати дослідження, яке виявило раніше невідому додаткову теплову енергію в короні, оприлюднив Astrophysical Journal.
Група фізиків, очолювана Ґрегорі Флейшманом з Технологічного інституту Нью-Джерсі, виявила раніше невідому енергію в корональних петлях на Сонці. Фото з сайту www.sciencedaily.com.
«Ми знали, щось справді дивне відбувається на межі між фотосферою — поверхнею Сонця — і короною, зважаючи на помітні невідповідності в хімічному складі між двома шарами та різким зростанням температури плазми на цій межі», — зауважив відомий дослідник, професор Флейшман.
З низки спостережних даних, отриманих космічною Обсерваторією сонячної динаміки (Solar Dynamics Observatory, SDO) NASA, науковці виявили в короні ділянки з підвищеними рівнями іонів важких металів. Вони містяться в трубках магнітного потоку, концентраціях магнітних полів, які переносять електричний струм. Яскраві зображення таких ділянок, отримані в екстремально далекому (короткохвильовому) ультрафіолетовому діапазоні (extreme ultraviolet, EUV), вказують на непропорційно великі — уп’ятеро й більше — концентрації багатозарядних металів у порівнянні з одноелектронними іонами водню, ніж це є у фотосфері.
Іони заліза містяться, за словами науковців, в «іонних пастках», розташовані в основі корональних петель — дуг наелектризованої плазми, спрямованих магнітними лініями. Існування цих пасток може означати, що існують високоенергетичні корональні петлі з малим вмістом іонів заліза, які поки що не проявляють себе в діапазоні EUV. Тільки іони металів дають емісії, які роблять їх видимими.
«Ці спостереження вказують на те, що корона може містити ще більше теплової енергії, ніж це спостерігається прямо в діапазоні EUV, і яку ми ще не врахували», — сказав Флейшман. Він додав, що її видно на інших довжинах хвиль, а тому науковці планують поєднати отримані результати з даними спостережень в мікрохвильовому діапазоні та в рентгенівських променях.
За інф. з сайту www.sciencedaily.com підготував Іван Крячко