Сучасне розуміння еволюції Марса базується на вимірюваннях космічних апаратів і аналізі метеоритів. Ці метеорити були викинуті з Марса та подолали космічний простір перед тим, як приземлитися на Землю, де їх виявили переважно в африканських пустелях та Антарктиді. Вони поділяються на дві категорії: шерготити та нахліти. Кожен демонструє різну картину геологічної історії Марса.
У дослідженні, опублікованому в Proceedings of the National Academy of Sciences , дослідники LLNL стверджують, що зразки, отримані з відомих місць на Марсі за допомогою місій повернення зразків, допоможуть вирішити цю головоломку.
«Наразі ми використовуємо зразки, які часто менші за кінчик вашого великого пальця, щоб екстраполювати всю еволюційну історію планети. Ви не передбачите існування Гімалаїв за зразком, зібраним в океанському басейні», — сказав дослідник LLNL Ларс Борг. «Ми повинні мати можливість визначити, чи є характеристики, які ми бачимо, частиною великомасштабного об’єкта чи просто деякою невеликою локальною аномалією».
Шерготити — це базальтові породи віком від 200 до 600 мільйонів років, які мають геохімічні та ізотопні характеристики, подібні до місячних. Ці зразки метеоритів свідчать про те, що Марс утворив ядро, мантію та кору на дуже ранньому етапі своєї історії, а потім затих. Навпаки, вік нахлітів становить 1,3 мільярда років і вказує на те, що Марс утворив ядро, мантію та кору ще раніше і, як і Земля, переживав постійну геологічну активність. Жодна інша планета не представляє такої заплутаної комбінації підказок.
Вимірювання та датування багатьох марсіанських метеоритів були проведені в LLNL групою Cosmochemical & Isotopic Signatures. Зараз вони оновлюють свої приміщення в очікуванні кампанії NASA з повернення зразків з Марса, яка принесе зразки, зібрані марсоходом Perseverance, на Землю.
«Це частина набагато ширшої програми LLNL щодо надання наших унікальних аналітичних можливостей майбутнім місіям із повернення зразків, які, зокрема, включають повернення людей на Місяць за допомогою програми Artemis», — сказав дослідник LLNL Томас Крюєр.
Вивчаючи марсіанські зразки (та їх відомі місця розташування), Борг і його команда сподіваються побудувати єдину модель формування та еволюції червоної планети.
Розуміння історії Марса могло б допомогти в дослідженнях формування Землі та найдавнішої еволюції планет земної групи в цілому.
«Отримання зразків з єдиного місця в Сонячній системі, яке хоча б віддалено схоже на Землю, може прояснити, як виник наш світ, пояснити, як утворилася цивілізація, і перевірити, чи самотні ми у Всесвіті», — сказав Борг.
За інф. з сайту phys.org підготував Михайло Лашко