Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

Сучасне розуміння еволюції Марса базується на вимірюваннях космічних апаратів і аналізі метеоритів. Ці метеорити були викинуті з Марса та подолали космічний простір перед тим, як приземлитися на Землю, де їх виявили переважно в африканських пустелях та Антарктиді. Вони поділяються на дві категорії: шерготити та нахліти. Кожен демонструє різну картину геологічної історії Марса.
mars 2
У дослідженні, опублікованому в Proceedings of the National Academy of Sciences , дослідники LLNL стверджують, що зразки, отримані з відомих місць на Марсі за допомогою місій повернення зразків, допоможуть вирішити цю головоломку.

«Наразі ми використовуємо зразки, які часто менші за кінчик вашого великого пальця, щоб екстраполювати всю еволюційну історію планети. Ви не передбачите існування Гімалаїв за зразком, зібраним в океанському басейні», — сказав дослідник LLNL Ларс Борг. «Ми повинні мати можливість визначити, чи є характеристики, які ми бачимо, частиною великомасштабного об’єкта чи просто деякою невеликою локальною аномалією».
Шерготити — це базальтові породи віком від 200 до 600 мільйонів років, які мають геохімічні та ізотопні характеристики, подібні до місячних. Ці зразки метеоритів свідчать про те, що Марс утворив ядро, мантію та кору на дуже ранньому етапі своєї історії, а потім затих. Навпаки, вік нахлітів становить 1,3 мільярда років і вказує на те, що Марс утворив ядро, мантію та кору ще раніше і, як і Земля, переживав постійну геологічну активність. Жодна інша планета не представляє такої заплутаної комбінації підказок.


Вимірювання та датування багатьох марсіанських метеоритів були проведені в LLNL групою Cosmochemical & Isotopic Signatures. Зараз вони оновлюють свої приміщення в очікуванні кампанії NASA з повернення зразків з Марса, яка принесе зразки, зібрані марсоходом Perseverance, на Землю.


«Це частина набагато ширшої програми LLNL щодо надання наших унікальних аналітичних можливостей майбутнім місіям із повернення зразків, які, зокрема, включають повернення людей на Місяць за допомогою програми Artemis», — сказав дослідник LLNL Томас Крюєр.
Вивчаючи марсіанські зразки (та їх відомі місця розташування), Борг і його команда сподіваються побудувати єдину модель формування та еволюції червоної планети.


Розуміння історії Марса могло б допомогти в дослідженнях формування Землі та найдавнішої еволюції планет земної групи в цілому.
«Отримання зразків з єдиного місця в Сонячній системі, яке хоча б віддалено схоже на Землю, може прояснити, як виник наш світ, пояснити, як утворилася цивілізація, і перевірити, чи самотні ми у Всесвіті», — сказав Борг.

За інф. з сайту phys.org підготував Михайло Лашко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1