Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

news 02 08 22 v

 

Міжнародна група дослідників спостерігала фрагмент процесу формування карликової галактики, що може допомогти пояснити, як ці зоряні системи еволюціонують від карликового стану до зрілості. У статті, опублікованій в журналі Nature, група описує пошук доказів накопичення речовини і формування нових зір в таких галактиках (процес дозрівання цих галактик Ред.).

 

Попередні дослідження показали, що у Всесвіті є карликові галактики. Такі галактики зазвичай містять лише кілька мільярдів зір (для порівняння: зрілі галактики, такі як Молочний Шлях, мають від 200 до 400 мільярдів зір). Попередні дослідження також показали, що деякі карликові галактики можуть еволюціонувати, щоб стати більш зрілими галактиками, але як це може статися, не було ясно. В цій новій спробі дослідники напрвили космічний телескоп AstroSat на кілька блакитних компактних карликових галактик, які, за підрахунками, містяться на відстані приблизно від 1,5 до 3,9 мільярдів світлових років від Землі. Потім науковці використали ультрафіолетовий телескоп, встановлений на облавку AstroSat, який є першим багатохвильовим космічним телескопом Індії,для отримання зображень, щоб знайти докази активності зореутворення.

 

Попереднім спробам спостерігати за утворенням зір у карликових галактиках заважали їхня низька світність, малі розміри і малі маси об’єктів, які вони містять. Ці проблеми вдалося подолати за допомогою AstroSat завдяки високій роздільній здатності його телескопа та його можливості реєструвати випромінювання на кількох довжинах хвиль одночасно. Важливо також те, що телескоп може робити ультрафіолетові знімки глибокого поля, тобто з тривалою експозицією.

 

Аналізуючи дані, отримані за 17 годин роботи AstroSat, дослідники знайшли докази руху речовини від зовнішніх країв одинадцяти карликових галактик у напрямку до центра. Науковці відзначають, що це спричинить накопичення речовини у внутрішніх частинах галактики і, як вони припускають, може привести до формування зір та інших тіл, таких як планети та супутники планет. Вчені також припускають, що речовина, ймовірно, втягується всередину через крутний момент від газу та зоряних комплексів.

 

Дослідники вважають, що їхні спостереження — це лише один кроком до розуміння того, як карликові галактики еволюціонують, щоб стати галактиками з великою кількістю зір.

 

За інф. з сайту https://phys.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1