Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 22 03 17mАвтоматична міжпланетна станція «Кассіні» (Cassini), яка з 2004 р. є штучним супутником Сатурна, нещодавно зробила чергову світлину кілець цієї планети-гіганта. На новому зображенні видно найдрібніші деталі, що їх може розрізнити серед крижаних брил космічний апарат, перебуваючи на мінімальній відстані від кілець.

 

Увага фотокамери прикута до тієї ділянки в кільці «В» Сатурна, на якій видно вдвічі більше деталей, аніж на попередній, що свідчить про величезне розмаїття унікальних льодових структур. Щоб зберегти найдрібніші деталі, світлину попередньо не опрацьовували — під час такої підготовки, зазвичай, із зображення  видаляють безліч дрібних яскравих плям, які виникають під дією космічних променів і заряджених частинок поблизу планети.

 

news 22 03 17v

 

Цей знімок зроблено 18 грудня 2016 р. у видимому світлі ширококутною камерою космічного зонду «Кассіні», спрямованою в бік неосвітлених кілець, з відстані майже 51 000 км. Масштаб зображення становить близько 360 м на піксель. Фото з сайту www.esa.int.

 

Кільця Сатурна складає, головно, водяний лід. Діапазон розмірів фрагментів кілець вражає — від крихітних часток пилу до брил в десятки метрів у поперечнику. Деякі із структур, які добре видно на одержаних з близької відстані зображеннях кілець, виникли внаслідок гравітаційної взаємодії багатьох супутників Сатурна, проте механізм виникнення багато деталей досі ще нез’ясований.

 

«Кассіні», як очікується, поповнить базу даних нових докладних зображень кілець в найближчі місяці. Це допоможе планетологам дізнатися більше про таємничі візерунки.

 

Етап (фаза) дуже близьких до кілець орбіт космічного апарату розпочався торік у листопаді й триватиме до кінця квітня поточного року, коли його місія наблизиться до завершення (GrandFinal). На цьому етапі космічний апарат завершить 22 оберти навколо планети, кожного разу пірнаючи у вузьку шпарину між планетою і внутрішніми кільцями, перш ніж поринути в атмосферу планети в середині вересня, щоб завершити свою неймовірну 13-річну одіссею в системі Сатурна.

 

За інф. з сайту www.esa.int підготував Георгій Ковальчук

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1