Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи виявили новий зв’язок між водою та процесом формуванням планет

29 лютого 2024

 

Дослідники виявили водяну пару в диску навколо молодої зорі саме там, де, можливо, формуються планети. Вода є важливим інгредієнтом життя на Землі, а також вона, як вважають астрономи, відіграє значну роль у формуванні планет. Проте досі науковці не могли скласти мапу того, як вода розподіляється в стабільному, прохолодному диску — типі диска, який має найсприятливіші умови для формування планет навколо зорі. Нові відкриття вдалося зробити завдяки Великій міліметровій/субміліметровій антені Atacama (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), яку Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO) використовує на умовах партнерства.

Докладніше:

На зорі-канібалі виявлено металевий «рубець»

26 лютого 2024

 

Коли така зоря, як Сонце, досягає кінця свого життя, вона може поглинути навколишні планети й астероїди, які виникли разом із нею. Тепер, за допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) у Чилі, дослідники вперше знайшли унікальний прояв цього процесу — «рубець» (слід, Ред.), розміщений на поверхні зорі білий карлик. Результати дослідження опубліковано в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 30 11 23 v

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

 

Ці майже три сотні гамма-пульсарів відкрито на основі спостережень космічного гамма-телескопа «Фермі» (Fermi Gamma-ray Space Telescope), який обертається на низькій навколоземній орбіті (висота над поверхнею Землі — 550 км). Чотиритонну орбітальну обсерваторію для спостережень об’єктів Всесвіту в гамма-діапазоні названо на честь італійського фізика Енріко Фермі (1901—1954) і запущено в космос 2008 року; у проєкті задіяні Національне аерокосмічне агентство США, Міністерство енергетики США, а також організації Франції, Італії, Японії та Швеції.

 

294 гамма-пульсари (і ще 34 відкритих об’єкти «чекають» на підтвердження їхньої належності до цього типу небесних тіл) — це у 27 разів більше, ніж таких об’єктів було виявлено до запуску космічного гамма-телескопа «Фермі».

 

Пульсари —  клас нейтронних зір, а нейтронні зорі є об’єктами з найщільнішої речовини, що її астрономи можуть вивчати прямо. Пульсари цікаві для дослідників космічних променів, зоряної еволюції тощо — аж до проблем пошуку темної матерії та гравітаційних хвиль. Тепер відомо 3400 пульсарів; більшість з них астрономи спостерігають в радіохвилях і тільки 10 % від них випромінюють ще і в гамма-діапазоні.

 

Недавно створений каталог, про який іде мова, містить щонайповнішу інформацію про всі відомі тепер гамма-пульсари. Його опубліковано 27.11.2023 р. в «The Astrophysical Journal Supplement».

 

За інф. з сайту https://science.nasa.gov підготувала Лідія Свачій

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1