Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

news 30 11 23 v

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

 

Ці майже три сотні гамма-пульсарів відкрито на основі спостережень космічного гамма-телескопа «Фермі» (Fermi Gamma-ray Space Telescope), який обертається на низькій навколоземній орбіті (висота над поверхнею Землі — 550 км). Чотиритонну орбітальну обсерваторію для спостережень об’єктів Всесвіту в гамма-діапазоні названо на честь італійського фізика Енріко Фермі (1901—1954) і запущено в космос 2008 року; у проєкті задіяні Національне аерокосмічне агентство США, Міністерство енергетики США, а також організації Франції, Італії, Японії та Швеції.

 

294 гамма-пульсари (і ще 34 відкритих об’єкти «чекають» на підтвердження їхньої належності до цього типу небесних тіл) — це у 27 разів більше, ніж таких об’єктів було виявлено до запуску космічного гамма-телескопа «Фермі».

 

Пульсари —  клас нейтронних зір, а нейтронні зорі є об’єктами з найщільнішої речовини, що її астрономи можуть вивчати прямо. Пульсари цікаві для дослідників космічних променів, зоряної еволюції тощо — аж до проблем пошуку темної матерії та гравітаційних хвиль. Тепер відомо 3400 пульсарів; більшість з них астрономи спостерігають в радіохвилях і тільки 10 % від них випромінюють ще і в гамма-діапазоні.

 

Недавно створений каталог, про який іде мова, містить щонайповнішу інформацію про всі відомі тепер гамма-пульсари. Його опубліковано 27.11.2023 р. в «The Astrophysical Journal Supplement».

 

За інф. з сайту https://science.nasa.gov підготувала Лідія Свачій

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1