27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.
Ці майже три сотні гамма-пульсарів відкрито на основі спостережень космічного гамма-телескопа «Фермі» (Fermi Gamma-ray Space Telescope), який обертається на низькій навколоземній орбіті (висота над поверхнею Землі — 550 км). Чотиритонну орбітальну обсерваторію для спостережень об’єктів Всесвіту в гамма-діапазоні названо на честь італійського фізика Енріко Фермі (1901—1954) і запущено в космос 2008 року; у проєкті задіяні Національне аерокосмічне агентство США, Міністерство енергетики США, а також організації Франції, Італії, Японії та Швеції.
294 гамма-пульсари (і ще 34 відкритих об’єкти «чекають» на підтвердження їхньої належності до цього типу небесних тіл) — це у 27 разів більше, ніж таких об’єктів було виявлено до запуску космічного гамма-телескопа «Фермі».
Пульсари — клас нейтронних зір, а нейтронні зорі є об’єктами з найщільнішої речовини, що її астрономи можуть вивчати прямо. Пульсари цікаві для дослідників космічних променів, зоряної еволюції тощо — аж до проблем пошуку темної матерії та гравітаційних хвиль. Тепер відомо 3400 пульсарів; більшість з них астрономи спостерігають в радіохвилях і тільки 10 % від них випромінюють ще і в гамма-діапазоні.
Недавно створений каталог, про який іде мова, містить щонайповнішу інформацію про всі відомі тепер гамма-пульсари. Його опубліковано 27.11.2023 р. в «The Astrophysical Journal Supplement».
За інф. з сайту https://science.nasa.gov підготувала Лідія Свачій