26 лютого 2018 року космічний апарат «Хаябуса-2» (Hayabusa-2) вперше побачив мету свого польоту — астероїд Рюґу (Ryugu). Фотографії отримано з допомогою приладу ONC-T (Оптична навігаційна камера — телескопічна) з борту космічного апарату між полуднем 26 лютого і дев’ятою годиною ранку наступного дня, всього близько 300 знімків. Дев’ять з них були передані на Землю 27 лютого, що дозволило вченим підтвердити — Рюґу справді надійно ототожнено. На анімації, створеній із переданих на Землю 9 знімків, чітко видно рух цього небесного тіла.
Астероїд Рюґу (Ryugu), об’єкт дослідження космічного апарата Hayabusa-2, знайдено точно в розрахованому місці космічного простору. Фото з сайту http://global.jaxa.jp.
Яскравість Рюґу в момент фотографування становила приблизно 9m. Такий об’єкт неможливо побачити неозброєним оком, але камера ONC-T зафіксувала його чітко. Відстань між астероїдом та «Хаябуса-2» під час отримання серії фотографій становила близько 1,3 млн. км. Сонце, космічний зонд і астероїд перебували майже на одній прямій. Цю конфігурацію показано на малюнку, вміщеному нижче. Це знімок заголовка веб-сайту зонда Hayabusa-2 від 26 лютого 2018 року, який постійно оновлюють, щоб показати позицію космічного апарату.
Позиція космічного апарата «Хаябуса-2» 26 лютого 2018 року (з діаграми у верхній частині веб-сайту місії http://www.hayabusa2.jaxa.jp).
«Хаябуса-2» в ці дні використовував свій іонний двигун, щоб внести корективи в напрямок польоту. Це спричиняло зміни його орієнтації в космічному просторі. Проте, з фотографій чітко видно, що камера ONC-T може отримувати якісні знімки астероїда навіть в таких умовах. 26 лютого настав ідеальний час, щоб спробувати захопити зображення небесного тіла. За словами операторів місії, Рюґу побачили точно в передбачуваному місці, виходячи з оціночної позиції Hayabusa-2. Це свідчить про те, що космічний зонд продовжує політ строго по розрахованій орбіті.
«Тепер, коли ми переконалися в тому, що зустріч астероїда і космічного апарата неминуча, місія Hayabusa-2 переходить на завершальну стадію — підготовку апарата до посадки на астероїд. Немає проблем із завершенням польоту і посадкою, зі свого боку, ми будемо працювати з максимальною віддачею», — сказав керівник проекту Юйчі Тсуда (Yuichi Tsuda).
Решта отриманих зображень також будуть передані на Землю. Це дозволить команді місії ще раз уточнити розташування астероїда і космічного апарата. Хоча Рюґу можна бачити лише як точку, для всієї команди проекту дуже цікаво в деталях зафіксувати фінальні фази посадки.
Головне завдання місії «Хаябуса-2» — дослідження астероїда Рюґу й доставка на Землю зразків його матеріалу. Космічний апарат стартував 3 грудня 2014 р. і нині від астероїда його відділяє майже 1,2 мільйонів кілометрів. За розрахунками керівників місії, «Хаябуса-2» досягне своєї мети через 4 місяці й розпочне виконання наукової програми. Очікується, що апарат вийде на орбіту астероїда в липні 2018 р. і виконуватиме дослідження та забір зразків ґрунту впродовж півтора року. Під час наближення до астероїда «Хаябуса-2» вистрелить в його поверхню гарпуном, щоб взяти проби породи з утвореного кратера. Якщо все піде згідно з планом, то до кінця 2020 р. космічний зонд повернеться додому з цінними зразками астероїдного ґрунту.
За інф. з сайту http://global.jaxa.jp підготував Георгій Ковальчук