Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 04 12 18mАвтоматична міжпланетна станція NASA OSIRIS-REx, перший посланець цього космічного агентства, який має доставити зразки ґрунту з астероїда на Землю, досягла 3 грудня 2018 р. своєї мети ― астероїда Бенну. Космічний зонд OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer), який стартував із Землі у вересні 2016 р. і протягом 27 місяців подорожував Сонячною системою на шляху до Бенну, що обертається навколо Сонця між Землею та Марсом, тепер перебуває на відстані приблизно 20 кілометрів від астероїда.

 

Упродовж наступних чотирьох тижнів космічний апарат кілька разів облетить навколо Бенну, збираючи дані, які допоможуть науковцям визначити масу астероїда. 31 грудня поточного року OSIRIS-REx вийде на орбіту навколо астероїда, що, отже, стане найменшим небесним тілом навколо якого обертається штучний супутник.

 

news 04 12 18v

 

Це зображення астероїда Бенну створено з восьми світлин, отриманих космічним апаратом OSIRIS-REx 29 жовтня 2018 р. з відстані близько 330 кілометрів.

Фото з сайту NASA.

 

У наступні 18 місяців космічний зонд вивчатиме астероїд, досліджуватиме його поверхню та збиратиме дані, які можуть допомогти з’ясувати, як астероїди, схожі на Бенну, подорожують міжпланетним простором і як їх можна використати навіть як сировинний ресурс. Зонд також має знайти безпечне та цікаве з огляду на науку місце для посадки та взяття зразків ґрунту.

 

Опинившись на поверхні Бенну, космічний зонд задіє робототехнічну рукоподібну штангу, щоб захопити принаймні 60 грамів речовини астероїда для доставки на Землю. Це буде найбільша кількість речовини, взята з поверхні космічного об’єкта від часу експедицій космічних кораблів «Аполлон» на Місяць. OSIRIS-REx має покинути Бенну в 2021 р. і повернутися із зразками його ґрунту на борту на Землю у вересні 2023 року.

 

Серед наукового обладнання OSIRIS-REx є інструменти для вимірювання видимого та ближнього інфрачервоного світла, температури, мінерального та хімічного складу, рентгенівських променів (для вивчення будови астероїда), а також висотомір для створення 3D-моделей поверхні.

 

Бенну сформований так давно, що науковці вважають: деякі з мінералів всередині нього старші за Сонячну систему. Вони входили до складу хмари з газу та пилу із якої утворилося Сонце та його протопланетний диск. Як камінь, що утворився в ранній Сонячній системі й зберігся у вакуумі міжпланетного простору, Бенну з моменту його формування залишився відносно незмінним. Це означає, що компоненти, які складають астероїд, можуть бути тим матеріалом з якого виникли планети. Вивчаючи Бенну, науковці зможуть намалювати докладнішу картину ранньої Сонячної системи та краще зрозуміти, як формувалися її планети.

 

А оскільки Бенну може бути потенційно небезпечним для Землі протягом кількох століть, місія також допоможе вченим краще зрозуміти загрозу, яку астероїди становлять для людства.

 

«Місія OSIRIS-RExполягає в тому, щоб з’ясувати звідки ми прийшли, адже астероїди є залишками від доби формування Сонячної системи. Але космічний апарат може розповісти нам не лише деякі речі про те, де ми були і куди йдемо, він також може нагадати, де ми є тепер», ― сказано в прес-релізі NASA.

 

За інф. з сайту http://astronomy.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1