Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

news 29 06 18mРання поверхня Марса, утворена океаном рідкої магми, дуже швидко кристалізувалася: лише через 20 мільйонів років після утворення Сонячної системи. Після цього на Червоній планеті з’явилася тверда кора з океанами води — потенційне середовище для появи життя. На Землі тверда кора виникла пізніше, приблизно через 130 мільйонів років. Нові результати про формування кори на Марсі отримали науковці Центру з вивчення формування зір і планет Природничого музею Данії й оприлюднили їх в журналі Nature.

 

Дослідження, засноване на аналізі рідкісного марсіанського метеорита «Чорна красуня» (Black Beauty), значно розширює часові рамки, коли на Марсі могло існувати життя.

 

news 29 06 18 1v

 

Уявлення художника про ранню поверхню Марса та формування його твердої кори. Зображення прадавнього Марса показано на тлі сучасного Юпітер — газової планети. Фото з сайту https://snm.ku.dk.

 

Формування кори — важливий етап еволюції землеподібних планет. «Чорна красуня» особлива й цінна саме тому, що вона містить невеликі шматочки марсіанської кори. Точніше, в ній є рідкісний мінеральний циркон в якому дослідники виявили високу концентрацію гафнію.

 

«Циркон — дуже міцний мінерал, що ідеально підходить для безсумнівного збереження віку. В цьому контексті циркони можна використати для з’ясування проміжків часу задля розуміння історії формування марсіанської кори», — сказав професор Мартін Біззарро (Martin Bizzarro), головний автор статті в Nature.

 

«Циркон діє як невелика капсула часу, оскільки зберігає інформацію про навколишнє середовище, де і коли вона була створена. В цьому разі це часова капсула з гафнієм, що походить з ранньої кори Марса. Вона існувала за, приблизно, 100 мільйонів років до того, як утворився найстаріший циркон “Чорної красуні”. Отже, Марс отримав тверду кору раніше, ніж Земля», — зауважив Біззарро.

 

news 29 06 18 2v

 

Марсіанський метеорит «Чорна красуня» (Black Beauty). Фото з сайту https://snm.ku.dk.

 

Метеорит «Чорна красуня», масою 319,8 грам, знайшли 2011 р. у пустелі Сахара. Незабаром з’ясувалося, що метеорит особливий і нині один його грам має ціну приблизно 10000 доларів. Рік тому професор Біззарро зумів придбати 44 грами «Чорної красуні» з допомогою різних фінансових установ та обміну метеоритами з колекції музею. Роздробивши 5 грамів речовини метеорита науковці змогли зробити висновки про час формування кори Марса.

 

За інф. з сайту https://snm.ku.dk підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1