Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Величезне злиття: дослідження виявило докази походження надмасивної чорної діри в центрі Галактики

07 вересня 2024

 

Походження надмасивних чорних дір, маса яких у мільйон разів перевищує масу Сонця і які містяться в центрі більшості галактик, залишається однією з найбільших космічних таємниць.

 

Тепер дослідники з Центру астрофізики Невади (NCfA) при Університеті Невади в Лас-Веґасі (UniversityofNevada, LasVegas; UNLV) виявили переконливі докази того, що надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Молочний Шлях, відома як Стрілець A* (SgrA*), ймовірно, є результатом космічного злиття.

Докладніше:

Суперкомп’ютерне моделювання пояснює рентгенівське випромінювання чорних дір

24 серпня 2024

Дослідники з Гельсінського університету досягли успіху в тому, чого прагнули з 1970-х років: пояснили рентгенівське випромінювання з навколишнього середовища чорної діри.

 

 

Завдяки докладному суперкомп’ютерному моделюванню, дослідники з Гельсінського університету змоделювали взаємодію між випромінюванням, плазмою та магнітними полями навколо чорних дір. Було виявлено, що хаотичні рухи, або турбулентність, спричинені магнітними полями, нагрівають локальну плазму і змушують її випромінювати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 18 04 18mАлмази, знайдені в деяких метеоритах на Землі, можуть походити з давно зниклої протопланети розмірами як Меркурій чи Марс. На перші потенційні сліди об’єктів, що існували в Сонячній системі близько 4,5 млрд років тому, вказують результати нового дослідження, оприлюднені 17 квітня поточного року в журналі Nature Communications.

 

Науковці, яких очолював Фарханґ Набії (Farhang Nabiei) — матеріалознавець та фахівець з електронної мікроспектроскопії з Швейцарського федерального технологічного інституту в Лозанні, досліджували метеорит «Альмахата Сітта» (Almahata Sitta), що в 2008 році впав на Землю в Нубійській пустелі в Судані. Цей об’єкт належить до уреїлітів — метеоритів з високим вмістом вуглецю, а також з вкрапленнями алмазів. Дотепер виявлено понад 480 таких метеоритів.

 

Усередині уреїліта «Альмахата Сітта» виявлено алмази розмірами від кілька десятків до декількох сотень мікронів. (Для порівняння: товщина людського волосся становить близько 100 мікрон.) Виникнення алмазів в уреїлітах пояснюють дією високого тиску, який виникає під час зіткнення астероїдів. Такі явища можуть приводити до перетворення графіту (форма вуглецю, який часто використовують в олівцях) в дорогоцінні камені. Проте великі розміри деяких алмазів, знайдені в уреїлітах, натякають на те, що, можливо, вони утворилися внаслідок більшого тиску, ніж той, який спричиняє астероїдне зіткнення.

 

news 18 04 18v

 

Протопланети в уявленні художника. Фото з сайту http://astronomy.com.

 

Набії разом з колегами з допомогою трансмісійного електронного мікроскопа (заснований на методі просвічення об’єкта пучком електронів — Ред.) виявив кристалічні частинки із заліза та сірки в алмазах метеорита Almahata Sitta. Ці частинки, які називають «вкрапленнями», трапляються тільки в алмазах, що виникли під постійним високим (понад 20 гігапаскалів) тиском. Їхня присутність в Almahata Sitta вказує на те, що його речовина колись перебувала всередині планети. «Ми не очікували побачити ці вкраплення», — сказав Набії.

 

Дослідники вважають, що уреїліти виникли в протопланетах, розміри яких лежали в межах між розмірами Меркурія та Марса. Десятки таких об’єктів існували в перші 10 мільйонів років Сонячної системи. Такі планетні ембріони зрештою утворили землеподібні планети, які зараз містяться у внутрішній Сонячній системі. Уреїліти можуть бути останніми залишками цих давно зниклих небесних тіл, тобто першими відомими реліктами протопланет.

 

За інф. з сайту http://astronomy.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1