Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

news 18 04 18mАлмази, знайдені в деяких метеоритах на Землі, можуть походити з давно зниклої протопланети розмірами як Меркурій чи Марс. На перші потенційні сліди об’єктів, що існували в Сонячній системі близько 4,5 млрд років тому, вказують результати нового дослідження, оприлюднені 17 квітня поточного року в журналі Nature Communications.

 

Науковці, яких очолював Фарханґ Набії (Farhang Nabiei) — матеріалознавець та фахівець з електронної мікроспектроскопії з Швейцарського федерального технологічного інституту в Лозанні, досліджували метеорит «Альмахата Сітта» (Almahata Sitta), що в 2008 році впав на Землю в Нубійській пустелі в Судані. Цей об’єкт належить до уреїлітів — метеоритів з високим вмістом вуглецю, а також з вкрапленнями алмазів. Дотепер виявлено понад 480 таких метеоритів.

 

Усередині уреїліта «Альмахата Сітта» виявлено алмази розмірами від кілька десятків до декількох сотень мікронів. (Для порівняння: товщина людського волосся становить близько 100 мікрон.) Виникнення алмазів в уреїлітах пояснюють дією високого тиску, який виникає під час зіткнення астероїдів. Такі явища можуть приводити до перетворення графіту (форма вуглецю, який часто використовують в олівцях) в дорогоцінні камені. Проте великі розміри деяких алмазів, знайдені в уреїлітах, натякають на те, що, можливо, вони утворилися внаслідок більшого тиску, ніж той, який спричиняє астероїдне зіткнення.

 

news 18 04 18v

 

Протопланети в уявленні художника. Фото з сайту http://astronomy.com.

 

Набії разом з колегами з допомогою трансмісійного електронного мікроскопа (заснований на методі просвічення об’єкта пучком електронів — Ред.) виявив кристалічні частинки із заліза та сірки в алмазах метеорита Almahata Sitta. Ці частинки, які називають «вкрапленнями», трапляються тільки в алмазах, що виникли під постійним високим (понад 20 гігапаскалів) тиском. Їхня присутність в Almahata Sitta вказує на те, що його речовина колись перебувала всередині планети. «Ми не очікували побачити ці вкраплення», — сказав Набії.

 

Дослідники вважають, що уреїліти виникли в протопланетах, розміри яких лежали в межах між розмірами Меркурія та Марса. Десятки таких об’єктів існували в перші 10 мільйонів років Сонячної системи. Такі планетні ембріони зрештою утворили землеподібні планети, які зараз містяться у внутрішній Сонячній системі. Уреїліти можуть бути останніми залишками цих давно зниклих небесних тіл, тобто першими відомими реліктами протопланет.

 

За інф. з сайту http://astronomy.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1