Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Комета Леонарда — подарунок природи напередодні Нового року

06 грудня 2021

12 грудня 2021 року повз Землю на відстані майже 35 мільйонів кілометрів пройде комета Леонарда. Її, можливо, буде видно неозброєним оком, тобто без допомоги будь-яких оптичних приладів. Ця комета — гарний подарунок природи всім тим, хто цікавиться зоряним небом.

Докладніше:

Виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір

30 листопада 2021

За допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір, які коли-небудь спостерігали астрономи. Відстань між цими об’єктами також набагато менша, ніж в будь-якої іншої, відомої нині, паринадмасивних чорних дір. Зрештою вони зіллються в одну гігантську чорну діру.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

logo MAOНаприкінці календарного року заведено підбивати підсумки роботи впродовж року, готувати і оприлюднювати звіти про її результати. Нижче коротко наведено найважливіші наукові результати Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) НАН України, яких вона досягла в 2018 році. Докладніше ці результати буде незабаром оприлюднено на сторінці «Річні звіти» сайту ГАО.

 

 

MAO winter 2018

 

Головна астрономічна обсерваторія НАН України взимку 2018 р. Колаж з фото автора.

 

• З використанням камери FORS2, встановленої на 8-метровому телескопі VLT (Very Large Telescope — «Дуже великий телескоп», Європейська південна обсерваторія) досягнуто точності визначення положень, власних рухів і паралаксів зір 17—20 зоряної величини, яка перевищує точність каталогу «Гайя» (Gaia), Космічного телескопа імені Габбла та інших оптичних наземних телескопів. Цей результат перевищує міжнародні стандарти високого рівня.

 

• Виконано астрометричну обробку архівних спостережень бінарної системи коричневих карликів WISE J104915.57–531906.1AB (LUH 16), отриманих за допомогою великих наземних телескопів FORS2/VLT, Gemini/GeMS та Космічного телескопа імені Габбла і знайдених у базі фотоплатівок Європейської південної обсерваторії. Поєднання цих спостережень і використання Gaia DR2 як астрометричного опорного поля дало змогу визначити абсолютний паралакс названої системи, елементи орбіти та масу її компонентів. Це визначення динамічних мас є найточнішим (відносна точність становить ± 1% ) для коричневих карликів і не поступається відомим у світі результатам для подвійних зір інших типів. Цей результат перевищує міжнародні стандарти високого рівня (П.Ф. Лазоренко).

 

MAO best 2018 1

 

Подвійна система коричневих карликів Luhman 16 (Луман 16), або WISE J104915.57–531906.1AB, лежить на відстані 6,5 світлових років від Землі в напрямку сузір’я Вітрил. Це зображення отримано з допомогою космічного телескопа WISE. Фото з сайту NASA.

 

• Завдяки українській спостережній програмі «Моніторинг вибраних фраунгоферових ліній», яка виконується з 2012 р. з використанням сонячного горизонтального телескопа Ернеста Гуртовенка (АЦУ-5) в ГАО НАН України, вперше вдалося отримати ряди даних тривалістю сім років для різних параметрів сонячних спектральних ліній, що спостерігаються в спокійних ділянках Сонця. У 2018 р. за цією програмою виконано 62 дні спостережень та 42 дні калібрувальних процедур. Загалом протягом спостережного сезону отримано 16571 двомірний запис спектра Сонця (С.М. Осіпов, чл.-кор. НАН України Р.І. Костик, В.Г. Безпалько).

 

 

Про сонячний горизонтальний телескоп Ернеста Гуртовенка (АЦУ-5), встановлений в ГАО НАН України,

розповідає С.М. Осіпов. Ютуб-канал Science іn UA.

 

• Показано, що глибина і напівширина спектральних ліній в спокійних ділянках Сонця реагують на модуляцію загального магнітного поля з 11-річним циклом сонячної активності. Поведінку зазначених параметрів можна пояснити варіаціями температури спокійної фотосфери Сонця протягом цього циклу (чл.-кор. НАН України Н.Г. Щукіна, С.М. Осіпов, чл.-кор. НАН України Р.І. Костик спільно зі співробітниками ЛНУ ім. Івана Франка).

 

• Уперше виконано не півторамірне, а тривимірне моделювання лінійної деполяризації в сонячній спектральній лінії Sr I 4607 Å внаслідок ефекту Ханле. Підтверджено, що дрібномасштабні магнітні поля спокійної сонячної фотосфери суттєво впливають на активність Сонця. Магнітної енергії цих полів достатньо, щоб збалансувати втрати енергії в хромосфері і викликати її нагрівання. Цей результат має надзвичайно важливе значення для вирішення актуальної проблеми першоджерел, накопичення та переносу енергії з нижніх у верхні шари атмосфери Сонця (чл.-кор. НАН України Н.Г. Щукіна спільно зі співробітниками Інституту aстрофізики на Канарських островах, Тенерифе, Іспанія).

 

• Виконано порівняльний аналіз спалахів активності в двох групах комет Головного поясу із основними індексами сонячної активності за останні 20 років. Показано, що сонячна активність не є головним чинником проявів активності в кометах Головного поясу та групі квазі-Гільд (С.А. Борисенко з колегами).

 

• На основі кількісного аналізу спектрів HARPSі даних Другого релізу Gaia визначено основні фізичні характеристики, вміст літію, вуглецю та кисню в атмосферах 107 G-карликів вибірки Calan-HertfordshireExtrasolarPlanetSearchProgramme (CHEPS), серед яких 10 зір з екзопланетами. Показано, що формування кисню було ефективнішим на ранніх стадіях еволюції Галактики, зорі з планетами не відрізняються за вмістом літію від одиничних зір, але показують більший вміст вуглецю (Я.В. Павленко, Б.М. Камінський, О.М. Іванюк, Ю.П. Любчик із зарубіжними колегами).

 

• Розроблено оригінальні математичні методи моделювання даних і обробки зображень позагалактичних джерел, що дало змогу значно підвищити точність автоматичної морфологічної класифікації галактик і побудови профілів яскравості/температури рентгенівських галактик, а також відтворювати структуру Всесвіту за зоною уникнення Молочного Шляху (І.Б. Вавилова, Ю.В. Бабик, Д.В. Добричева, А.А. Елиїв).

 

• На основі розв’язків рівнянь переносу космічних променів досліджено вплив високошвидкісних потоків сонячного вітру на інтенсивність галактичних космічних променів. Зроблено оцінки максимальних значень Форбуш-знижень інтенсивності космічних променів на орбіті Землі, які зумовлені проходженням високошвидкісних потоків сонячного вітру (Б.О. Шахов з колегами).

 

• Виконано аналіз та докладне моделювання злиття надмасивних чорних дір у центрах галактик. Отримано докладні фазові картини характеристичних граавітаційних сигналів від злиття шляхом прямого N-тільного моделювання. Показано принципову важливість врахування центрального згущення самої галактики для аналізу ортиманих гравітаційних сигналів (П.П. Берцик із зарубіжними колегами).

 

• Співробітники ГАО НАН України розробили автоматизований наземний комплекс дальньої оптично-цифрової розвідки (АНКОР), призначений для виявлення на великих відстанях нерухомих та рухомих об’єктів військового призначення, визначення їх координат, видачі цілеуказань до Центру збору інформації, тобто для забезпечення оборонних потреб країни. У 2018 р. науково-технічний проект АВТОМАТИЗОВАНИЙ НАЗЕМНИЙ  КОМПЛЕКС ДАЛЬНЬОЇ ОПТИЧНО-ЦИФРОВОЇ РОЗВІДКИ (АНКОР) був успішно захищений з рекомендацією впровадження комплексу у виробництво на Державному підприємстві «Арсенал» (О.О. Святогоров).

 

• Виконано комплексну роботу з розробки космічного проекту Аерозоль-UА, кінцевою метою якого є здійснення запуску на орбіту Землі «поляриметричного» супутника зі сканувальним фотометром-поляриметром СканПол та мультиспектральним зображувальним поляриметром МСІП для визначення детальних фізичних характеристик природних та антропогенних аерозолів і оцінки їхнього хімічного складу. Орбітальна місія має постачати наукові дані світового рівня для того, щоб удосконалити моделювання змін клімату та контролю за забрудненням атмосфери аерозолями.  Виготовлено деякі складові частини експериментальних зразків приладів СканПол та МСІП і відповідного програмного забезпечення для обробки даних експерименту «Аерозоль-UA».

 

MAO best 2018 2

 

ГАО разом з Державним підприємством «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» показали габаритно—динамічний макет космічного апарата Yuzhsat-1 на виставці (відбулася 6 грудня 2018 р.), присвяченій 100-річчю заснування

Національної академії наук України.

Андрій Бовчалюк, науковий співробітник відділу атмосферної оптики та приладобудування ГАО НАН України, розповідає відвідувачу виставки про космічний апарат Yuzhsat-1, призначений для виконання експерименту «Аерозоль-UA». Фото автора.

 

• Протестовано й впроваджено високоточне програмно-математичне забезпечення CoLiTec для оперативного виявлення потенійно-небезпечних астероїдів Сонячної системи та спостережного супроводу штучних супутників Землі, яке за своїми характеристиками перевищує світові аналоги. За допомогою названого програмного продукту відкрито чотири комети й понад 1700 астероїдів. Впровадження цього програмного забезпечення є важливим для завдань національної оборони й навколоземної астрономії (В.Є. Саваневич у співробітництві з колегами астрономічних установ університетів МОН України).

 

За інформацією, наданою ГАО НАН України, підготував Іван Крячко

 

Дивіться також: «Найвагоміші наукові результати ГАО НАН України за 2017 рік»

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1