Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Швидкість обертання Урана визначено з безпрецедентною точністю

10 квітня 2025

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Хаббл NASA/ESA провела нові вимірювання внутрішньої швидкості обертання Урана за допомогою нової методики, досягнувши рівня точності, що в 1000 разів перевищує попередні оцінки. Проаналізувавши спостереження телескопа Хаббл за полярними сяйвами Урана протягом більше ніж десяти років, дослідники уточнили період обертання планети та встановили важливу нову точку відліку для майбутніх планетних досліджень.

Визначення внутрішньої швидкості обертання планети є складним завданням, особливо для Урану, де прямі вимірювання неможливі. Команда під керівництвом Лорана Ламі (з LIRA, Observatoire de Paris-PSL і LAM, Екс-Марсельський університет, Франція) розробила інноваційний метод відстеження обертального руху полярних сяйв Урана, які формуються у верхніх шарах атмосфери потоком енергетичних частинок поблизу магнітних полюсів планети.

Цей метод показав, що Уран завершує повний оберт за 17 годин, 14 хвилин і 52 секунди — на 28 секунд більше, ніж оцінка, отримана НАСА «Вояджер-2» під час його прольоту в 1986 році. 

Read more

Пошук інформації на порталі

news 10 07 20 v

 

Науковці Гарвардського університету та Ініціативи «Чорна діра» (Black Hole Initiative, BHI) розробили новий метод пошуку чорних дір у зовнішній Сонячній системі. Він, водночас, дасть змогу раз і назавжди визначити справжню природу гіпотетичної дев’ятої планети (Planet Nine). У статті, яку взяв до публікації The Astrophysical Journal Letters, вказано на спроможність майбутньої місії «Огляд спадку простору та часу» (Legacy Survey of Space and Time, LSST) виявляти спалахи, спричинені акрецією (падінням) речовини на чорну діру. Їхня наявність може дати змогу довести або спростувати гіпотезу про те, що «Дев’ята планета» є чорною дірою.

 

Професор Гарвардського університету Аві Лоб (Avi Loeb) та студент цього ж університету Амір Сіраж (Amir Siraj) розробили новий метод пошуку чорних дір у зовнішній Сонячній системі, заснований на спалах комет, що потрапили під вплив цих об’єктів. Дослідники припускають, що LSST має можливість знаходити чорні діри, спостерігаючи за спалахами невеликих об’єктів Хмари Оорта.

 

«Поблизу чорної діри невеликі тіла, які наближаються до неї, будуть плавитися внаслідок нагрівання від випромінювання газу, що з міжзоряного середовища потрапляє на чорну діру», — сказав Сіраж. «Після того, як мале тіло розплавиться, його речовина упаде на чорну діру». Лоб додав: «Оскільки чорні діри по суті темні, випромінювання, яке матерія генерує на шляху до чорної діри, — наш єдиний спосіб виявити це темне середовище».

 

Сіраж також сказав, що «цей метод дає змогу виявити або виключити з розгляду чорні діри планетної маси, що лежать поблизу Хмари Оорта, тобто на відстані близько ста тисяч астрономічних одиниць від Сонця». «Це дозволило б встановити нові межі на частку темної матерії, що міститься в первісних чорних дірах».

 

Науковці припускають, що майбутня обсерваторія Віри Рубін (Великий синоптичний оглядовий телескоп) матиме чутливість, потрібну для виявлення спалахів, але поточна технологія вимагає певних інструкцій. «LSST матиме широке поле зору й оглядатиме все небо знову й знову, і шукатиме швидкоплинні спалахи», — сказав Лоб. «Інші телескопи можна швидко навести на відому ціль, але ми не знаємо, де саме шукати дев’яту планету. Ми здатні вказати тільки на широку ділянку неба, в якій вона може перебувати». Сіраж додав: «Здатність LSST оглядати небо двічі на тиждень надзвичайно цінна. Крім того, його неабияка чутливість дозволить виявити спалахи, спричинені відносно невеликими зіткненнями, які трапляються частіше, ніж великі».

 

У статті автори зосередили увагу на знаменитій дев’ятій планеті, яку розглядають першим кандидатом на виявлення. Хоча суть більшості гіпотез щодо дев’ятої планети — це передбачення існування допоки невідомої планети, але цим невідомим об’єктом може бути і чорна діра планетної маси.

 

«Дев’ята планета — переконливе пояснення спостережуваної скупченості деяких об’єктів за межами орбіти Нептуна. Якщо існування цієї планети вдасться підтвердити прямими спостереженнями в електромагнітному спектрі, це буде першим виявленням нової планети в Сонячній системі за два останні століття, не враховуючи Плутон», — сказав Сіраж. Він також додав, що невдача із реєстрацією випромінювання від дев’ятої планети чи інших намірів, таких як пропозиція відправити зонди для вимірювання гравітаційної взаємодії, — зробить ідею чорної діри захопливою. «Існує багато міркувань щодо альтернативних пояснень аномальних орбіт, які виявлено у зовнішній Сонячній системі. Одна із запропонованих ідей зводиться до того, що «Дев’ята планета» може бути чорною дірою розміром із грейпфрут і масою в п’ять — десять разів більше, ніж у Землі».

 

Увага, зосереджена на дев’яту планету, заснована як на важливому науковому значенні, яке може мати гіпотетичне відкриття чорної діри планетної маси в Сонячній системі, так і постійному інтересі до розуміння того, що міститься на окраїні Сонячної системи. «Околиця Сонячної системи — це наш задній двір. Знайти дев’яту планету — це як виявити двоюрідного брата, що живе в сараї за вашим будинком, про якого ви ніколи не знали», — сказав Лоб. «Це відразу ж спричинить питання: чому вона існує? Як вона отримала свої властивості? Чи мала вона вплив на історію Сонячної системи? Чи існують інші такі об’єкти?»

 

За інф. з сайту www.cfa.harvard.edu

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1