Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Щільність міжзоряного простору «Вояджер-1» вимірює за допомогою хвиль

12 травня 2021

Донедавна будь-який космічний зонд виконував вимірювання всередині геліосфери, магнітного пузиря, надутого Сонцем. Але 25 серпня 2012 року автоматична міжпланетна станція NASA «Вояджер-1» (Voyager 1) змінила це. Пройшовши межу геліосфери, вона стала першим об’єктом, створеним людиною, який увійшов у міжзоряний простір і почав його вивчати. Тепер, через вісім років своєї міжзоряної подорожі, дані від «Вояджер-1»дозволили отримати нові уявлення про те, яким є цей«прикордонний» район.

Докладніше:

Наднові-«близнюки» відкривають нові можливості для точної космології

08 травня 2021

 

Космологи знайшли спосіб подвоїти точність вимірювання відстаней до наднових — одного з перевірених інструментів науковців для вивчення таємничої темної енергії, завдяки якій Всесвіт розширюється все швидше і швидше. Результати колаборації «Найближча фабрика наднових» (the Nearby Supernova Factory, SNfactory), яку очолює Ґрег Олдерінґ (Greg Aldering) з Національної лабораторії імені Лоуренса в Берклі, дадуть можливість науковцям вивчати темну енергію зі значно вищою точністю та забезпечать суттєву перехресну перевірку методу на величезних відстанях та в часі. Висновки також стануть надважливими для майбутніх космологічних експериментів, які будуть використовувати нові наземні та космічні телескопи для перевірки альтернативних пояснень темної енергії.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 10 07 20 v

 

Науковці Гарвардського університету та Ініціативи «Чорна діра» (Black Hole Initiative, BHI) розробили новий метод пошуку чорних дір у зовнішній Сонячній системі. Він, водночас, дасть змогу раз і назавжди визначити справжню природу гіпотетичної дев’ятої планети (Planet Nine). У статті, яку взяв до публікації The Astrophysical Journal Letters, вказано на спроможність майбутньої місії «Огляд спадку простору та часу» (Legacy Survey of Space and Time, LSST) виявляти спалахи, спричинені акрецією (падінням) речовини на чорну діру. Їхня наявність може дати змогу довести або спростувати гіпотезу про те, що «Дев’ята планета» є чорною дірою.

 

Професор Гарвардського університету Аві Лоб (Avi Loeb) та студент цього ж університету Амір Сіраж (Amir Siraj) розробили новий метод пошуку чорних дір у зовнішній Сонячній системі, заснований на спалах комет, що потрапили під вплив цих об’єктів. Дослідники припускають, що LSST має можливість знаходити чорні діри, спостерігаючи за спалахами невеликих об’єктів Хмари Оорта.

 

«Поблизу чорної діри невеликі тіла, які наближаються до неї, будуть плавитися внаслідок нагрівання від випромінювання газу, що з міжзоряного середовища потрапляє на чорну діру», — сказав Сіраж. «Після того, як мале тіло розплавиться, його речовина упаде на чорну діру». Лоб додав: «Оскільки чорні діри по суті темні, випромінювання, яке матерія генерує на шляху до чорної діри, — наш єдиний спосіб виявити це темне середовище».

 

Сіраж також сказав, що «цей метод дає змогу виявити або виключити з розгляду чорні діри планетної маси, що лежать поблизу Хмари Оорта, тобто на відстані близько ста тисяч астрономічних одиниць від Сонця». «Це дозволило б встановити нові межі на частку темної матерії, що міститься в первісних чорних дірах».

 

Науковці припускають, що майбутня обсерваторія Віри Рубін (Великий синоптичний оглядовий телескоп) матиме чутливість, потрібну для виявлення спалахів, але поточна технологія вимагає певних інструкцій. «LSST матиме широке поле зору й оглядатиме все небо знову й знову, і шукатиме швидкоплинні спалахи», — сказав Лоб. «Інші телескопи можна швидко навести на відому ціль, але ми не знаємо, де саме шукати дев’яту планету. Ми здатні вказати тільки на широку ділянку неба, в якій вона може перебувати». Сіраж додав: «Здатність LSST оглядати небо двічі на тиждень надзвичайно цінна. Крім того, його неабияка чутливість дозволить виявити спалахи, спричинені відносно невеликими зіткненнями, які трапляються частіше, ніж великі».

 

У статті автори зосередили увагу на знаменитій дев’ятій планеті, яку розглядають першим кандидатом на виявлення. Хоча суть більшості гіпотез щодо дев’ятої планети — це передбачення існування допоки невідомої планети, але цим невідомим об’єктом може бути і чорна діра планетної маси.

 

«Дев’ята планета — переконливе пояснення спостережуваної скупченості деяких об’єктів за межами орбіти Нептуна. Якщо існування цієї планети вдасться підтвердити прямими спостереженнями в електромагнітному спектрі, це буде першим виявленням нової планети в Сонячній системі за два останні століття, не враховуючи Плутон», — сказав Сіраж. Він також додав, що невдача із реєстрацією випромінювання від дев’ятої планети чи інших намірів, таких як пропозиція відправити зонди для вимірювання гравітаційної взаємодії, — зробить ідею чорної діри захопливою. «Існує багато міркувань щодо альтернативних пояснень аномальних орбіт, які виявлено у зовнішній Сонячній системі. Одна із запропонованих ідей зводиться до того, що «Дев’ята планета» може бути чорною дірою розміром із грейпфрут і масою в п’ять — десять разів більше, ніж у Землі».

 

Увага, зосереджена на дев’яту планету, заснована як на важливому науковому значенні, яке може мати гіпотетичне відкриття чорної діри планетної маси в Сонячній системі, так і постійному інтересі до розуміння того, що міститься на окраїні Сонячної системи. «Околиця Сонячної системи — це наш задній двір. Знайти дев’яту планету — це як виявити двоюрідного брата, що живе в сараї за вашим будинком, про якого ви ніколи не знали», — сказав Лоб. «Це відразу ж спричинить питання: чому вона існує? Як вона отримала свої властивості? Чи мала вона вплив на історію Сонячної системи? Чи існують інші такі об’єкти?»

 

За інф. з сайту www.cfa.harvard.edu

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1