Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

NASA обрало гамма-телескоп для вивчення змін в Галактиці

19 жовтня 2021

NASA обрало нову пропозицію зі створення космічного телескопа, що дасть змогу науковцям вивчати історію народження, еволюцію і смерть зір та утворення хімічних елементів у Молочному Шляху в нинішню епоху його розвитку. Очікується, що гамма-телескоп, який назвали Комптонівський спектрометр та візуалізатор (Compton Spectrometer and Imager, COSI), буде запущений у 2025 році як остання невелика астрофізична місія NASA.

Докладніше:

З напрямку центра Галактики виходять дивні радіохвилі

15 жовтня 2021

Астрономи виявили незвичайні сигнали, що надходять з напрямку центра Молочного Шляху. Радіохвилі не відповідають жодному зрозумілому нині типу змінного радіоджерела і можуть вказувати на існування нового класу зоряних об’єктів.

 

 

«Найдивнішою властивістю цього нового сигналу є те, що він має дуже високу поляризацію. Це означає, що його світло коливається лише в одному напрямку, але цей напрямок обертається з плином часу», — сказав провідний автор нового дослідження, доктор філософії Цзітенґ Ван (Ziteng Wang) з Школи фізики Сіднейського університету. «Яскравість об’єкта також різко змінюється, в 100 разів, і сигнал вмикається та вимикається очевидно випадково. Ми ніколи не бачили нічого подібного».

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 24 11 16mАстрономи з науково-дослідного інституту астрофізики ліверпульського університету Джона Мурса (Liverpool John Moores University) виявили нове сімейство зір в центі нашої галактики. Це відкриття дає новий погляд на ранні етапи формування Галактики, зокрема походження кулястих зоряних скупчень, які утворилися на початку історії Молочного Шляху і містять, зазвичай, до мільйона зір. Результати науковців оприлюднив часопис «Щомісячні повідомлення Королівського астрономічного товариства».

 

 

Університет Джона Мурса входить до числа наукових організацій, які в міжнародній співпраці виконують Слоанівський цифровий огляд неба (Sloan Digital Sky Survey). Одним з проектів у рамках цього огляду є Експеримент з еволюції галактик обсерваторії Апач-Пойнт (The Apache Point Observatory Galactic Evolution Experiment, APOGEE). Для такого експерименту збирають дані в інфрачервоному діапазоні про сотні тисяч зір в Галактиці. Саме завдяки цим спостереженням в напрямку центра Галактики вдалося відкрити нову популяцію зір, яка містить такі з них, які спостерігали лише всередині кулястих зоряних скупчень.

 

news 24 11 16v

 

На зображенні показано ділянку розміром 20 кутових градусів (для порівняння, повний Місяць на небі має кутові розміри приблизно 0,5 градуса) внутрішньої частини Галактики у видимому світлі, як її видно із Землі. Темні плями на зображені спричинені поглинанням видимого світла щільними хмарами пилу. Бірюзове коло показує розташування центра Галактики, а червоні зірки вказують на положення нововиявлених зір. Багато з них збігаються з ділянками високого поглинання пилу, що пояснює, чому проект APOGEE був першим, де вдалося виявити існування цієї нової зоряної сім’ї. Фото з сайту http://astronomynow.com.

 

Це захопливе нове сімейство зір могло, можливо, належати до кулястих скупчень, які були зруйновані на «бурхливому» найпершому етапі формування галактичного центра. У такому разі на початку існування Галактики в ній мало б бути в 10 разів більше кулястих зоряних скупчень, ніж тепер. Це означає, що значна частина старих зір, що нині населяють внутрішні частини Галактики, можливо, були спочатку сформовані в кулястих скупченнях, які згодом були знищені.

 

Рікардо Шівон (Ricardo Schiavon), провідний дослідник проекту, зауважив: «Це дуже цікавий факт, що допомагає нам вирішувати важливі питання, зокрема, яка природа зір у внутрішніх частинах Галактики, як відбувалося утворення кулястих зоряних скупчень і яку роль вони зіграли у формуванні раннього Молочного Шляху, а також поширити ці знання на процеси формування інших галактик».

 

«Центр Молочного Шляху мало вивчений, бо він заблокований пилом для спостережень. Спостерігаючи в інфрачервоній ділянці спектра, випромінювання в якій пил поглинає менше, ніж видиме світло, виконавці проекту APOGEE можуть бачити центр галактики краще, ніж інші спостерігачі.

 

З наших спостережень ми можемо визначити хімічний склад тисяч зір, серед яких ми помітили велику кількість відмінних від основної маси зір у внутрішніх районах Галактики через дуже високий вміст в них азоту. Ми припускаємо, що ці зорі залишилися від часу, коли відбулося глобальне руйнування скупчень. Вони також можуть бути своєрідним «побічним продуктом» перших епізодів зореутворення, яке відбувалося на початку історії Галактики. Ми виконуємо подальші спостереження для перевірки цих гіпотез» — зауважив науковець.

 

За інф. з сайту http://astronomynow.com

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1