Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 09 10 19mКанадсько-американський космолог Джеймс Пібліс (James Peebles) та швейцарські астрономи Мішель Майор (Michel Mayor) і Дідьє Кело (Didier Queloz) 8 жовтня поточного року отримали Нобелівську премію з фізики за дослідження, що розширюють наше розуміння місця людства у Всесвіті.

 

 

news 09 10 19 1vМіні-профілі лавреатів Нобелівської премії з фізики 2019 року: Джеймс Пібліс (Канада — США) та Мішель Майор і Дідьє Кело (Швейцарія). Фото з сайту https://phys.org.

 

Піблс отримав половину премії «за теоретичні відкриття, що сприяли нашому розумінню того, як Всесвіт розвивався після Великого Вибуху», — заявив на прес-конференції генеральний секретар Королівської шведської академії наук професор Ґоран Ганссон (Goran Hansson).

 

news 09 10 19 2vВідкриття лауреатів Нобелівської премії з фізики за 2019 рік: як Всесвіт розвивався після Великого Вибуху і перша планета, що обертається навколо зорі сонячного типу поза Сонячною системою. Фото з сайту https://phys.org.

 

Майор і Кело поділили другу половину премії за відкриття в жовтні 1995 року першої планети поза Сонячною системою, екзопланети, що обертається навколо зорі схожої на Сонце в нашій галактиці. «Це відкриття стало початком революції в астрономії, і відтоді в Молочному Шляху виявлено понад 4000 екзопланет», — йдеться в повідомленні про Нобелівську премію з фізики.

«Їх відкриття назавжди змінили наші уявлення про світ», — заявило журі Нобелівської премії.

 

За інф. з сайту https://phys.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1