Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

news 09 10 19mКанадсько-американський космолог Джеймс Пібліс (James Peebles) та швейцарські астрономи Мішель Майор (Michel Mayor) і Дідьє Кело (Didier Queloz) 8 жовтня поточного року отримали Нобелівську премію з фізики за дослідження, що розширюють наше розуміння місця людства у Всесвіті.

 

 

news 09 10 19 1vМіні-профілі лавреатів Нобелівської премії з фізики 2019 року: Джеймс Пібліс (Канада — США) та Мішель Майор і Дідьє Кело (Швейцарія). Фото з сайту https://phys.org.

 

Піблс отримав половину премії «за теоретичні відкриття, що сприяли нашому розумінню того, як Всесвіт розвивався після Великого Вибуху», — заявив на прес-конференції генеральний секретар Королівської шведської академії наук професор Ґоран Ганссон (Goran Hansson).

 

news 09 10 19 2vВідкриття лауреатів Нобелівської премії з фізики за 2019 рік: як Всесвіт розвивався після Великого Вибуху і перша планета, що обертається навколо зорі сонячного типу поза Сонячною системою. Фото з сайту https://phys.org.

 

Майор і Кело поділили другу половину премії за відкриття в жовтні 1995 року першої планети поза Сонячною системою, екзопланети, що обертається навколо зорі схожої на Сонце в нашій галактиці. «Це відкриття стало початком революції в астрономії, і відтоді в Молочному Шляху виявлено понад 4000 екзопланет», — йдеться в повідомленні про Нобелівську премію з фізики.

«Їх відкриття назавжди змінили наші уявлення про світ», — заявило журі Нобелівської премії.

 

За інф. з сайту https://phys.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1