Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

news 09 10 19mКанадсько-американський космолог Джеймс Пібліс (James Peebles) та швейцарські астрономи Мішель Майор (Michel Mayor) і Дідьє Кело (Didier Queloz) 8 жовтня поточного року отримали Нобелівську премію з фізики за дослідження, що розширюють наше розуміння місця людства у Всесвіті.

 

 

news 09 10 19 1vМіні-профілі лавреатів Нобелівської премії з фізики 2019 року: Джеймс Пібліс (Канада — США) та Мішель Майор і Дідьє Кело (Швейцарія). Фото з сайту https://phys.org.

 

Піблс отримав половину премії «за теоретичні відкриття, що сприяли нашому розумінню того, як Всесвіт розвивався після Великого Вибуху», — заявив на прес-конференції генеральний секретар Королівської шведської академії наук професор Ґоран Ганссон (Goran Hansson).

 

news 09 10 19 2vВідкриття лауреатів Нобелівської премії з фізики за 2019 рік: як Всесвіт розвивався після Великого Вибуху і перша планета, що обертається навколо зорі сонячного типу поза Сонячною системою. Фото з сайту https://phys.org.

 

Майор і Кело поділили другу половину премії за відкриття в жовтні 1995 року першої планети поза Сонячною системою, екзопланети, що обертається навколо зорі схожої на Сонце в нашій галактиці. «Це відкриття стало початком революції в астрономії, і відтоді в Молочному Шляху виявлено понад 4000 екзопланет», — йдеться в повідомленні про Нобелівську премію з фізики.

«Їх відкриття назавжди змінили наші уявлення про світ», — заявило журі Нобелівської премії.

 

За інф. з сайту https://phys.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1