Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 09 10 19mКанадсько-американський космолог Джеймс Пібліс (James Peebles) та швейцарські астрономи Мішель Майор (Michel Mayor) і Дідьє Кело (Didier Queloz) 8 жовтня поточного року отримали Нобелівську премію з фізики за дослідження, що розширюють наше розуміння місця людства у Всесвіті.

 

 

news 09 10 19 1vМіні-профілі лавреатів Нобелівської премії з фізики 2019 року: Джеймс Пібліс (Канада — США) та Мішель Майор і Дідьє Кело (Швейцарія). Фото з сайту https://phys.org.

 

Піблс отримав половину премії «за теоретичні відкриття, що сприяли нашому розумінню того, як Всесвіт розвивався після Великого Вибуху», — заявив на прес-конференції генеральний секретар Королівської шведської академії наук професор Ґоран Ганссон (Goran Hansson).

 

news 09 10 19 2vВідкриття лауреатів Нобелівської премії з фізики за 2019 рік: як Всесвіт розвивався після Великого Вибуху і перша планета, що обертається навколо зорі сонячного типу поза Сонячною системою. Фото з сайту https://phys.org.

 

Майор і Кело поділили другу половину премії за відкриття в жовтні 1995 року першої планети поза Сонячною системою, екзопланети, що обертається навколо зорі схожої на Сонце в нашій галактиці. «Це відкриття стало початком революції в астрономії, і відтоді в Молочному Шляху виявлено понад 4000 екзопланет», — йдеться в повідомленні про Нобелівську премію з фізики.

«Їх відкриття назавжди змінили наші уявлення про світ», — заявило журі Нобелівської премії.

 

За інф. з сайту https://phys.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1