Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічна дивина: знайдено найдальшу галактику з диском, що обертається

07 жовтня 2024

 

Дослідники виявили найвіддаленішу галактику схожу на Молочний Шлях. Ця спіральна галактика під назвою REBELS-25 здається такою ж упорядкованою, як і сучасні галактики, але ми бачимо її такою, якою вона була, коли вік Всесвіту становив лише 700 мільйонів років. Це дивно, оскільки, згідно з поточним розумінням формування галактик, очікується, що такі ранні галактики мають бути більш хаотичними. Обертання та структуру REBELS-25 виявлено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), партнером якої є Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Створено найдокладнішу інфрачервону мапу Молочного Шляху

26 вересня 2024

 

Астрономи оприлюднили величезну інфрачервону мапу Молочного Шляху, яка містить понад 1,5 мільярда об’єктів — найдокладнішу з коли-небудь створених. За допомогою телескопа VISTA Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), наукова група спостерігала за центральними районами нашої галактики понад 13 років. Було отримано 500 терабайтів даних — це найбільший спостережний проєкт, який коли-небудь здійснювали за допомогою телескопа ESO.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 09 05 23 v

 

Обсерваторія Віри Рубін (Vera C. Rubin Observatory) здолала важливу віху в будівництві: конструкцію телескопа підготовлено до оснащення повнорозмірною копією 8,4-метрового головного дзеркала та резервних елементів для 3200-мегапіксельної камери, а також інших важливих оптичних компонентів. Ця важлива віха означає, що обсерваторія Віри Рубін у недалекому майбутньому розпочне дослідження таємниць темної матерії, буде вивчати фундаментальну природу темної енергії, документувати динамічні процеси у Всесвіті та досліджувати інші великі проблеми космології.

 

Ці захопливі можливості забезпечує, частково, революційна конструкція телескопа. Хоча він структурно схожий на інші 8-метрові телескопи, але він значно коротший. Це забезпечило значно нижчий центр ваги телескопа, що дає йому змогу швидко й точно переміщатися з однієї ділянки неба на іншу. Така легкість руху потрібна для фільмування швидкоплинних явищ, таких як гамма-спалахи та спалахи наднових зір.

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторії Віри Рубін — виконання десятирічного дослідження неба в оптичному діапазоні під назвою Legacy Survey of Space and Time. Ця безпрецедентна кампанія, яка розпочнеться у 2025 році, збиратиме та оброблятиме понад 20 терабайт даних щоночі — і до 10 петабайт щороку протягом 10 років — для створення докладних зображень південного неба. Швидкість наведення телескопа дасть змогу астрономам оглядати все видиме південне небо кожні кілька ночей. По суті, науковці отримуватимуть покадрове відео про зміни у Всесвіті в різних часових масштабах. Це дозволить, наприклад, виявляти ризики, пов’язані з астероїдами, а також фіксувати інші мінливі явища у Всесвіті. Протягом десяти років цифрова камера телескопа отримає зображення приблизно 30 мільярдів зір, галактик, зоряних скупчень і астероїдів.

 

«Обсерваторія Віри Рубін не просто вдивлятиметься у Всесвіт і озиратиметься назад у часі. Вона також матиме безпрецедентну можливість вивчати Всесвіт, коли він змінюється в реальному часі, від ночі до ночі», — сказав Боб Блум (Bob Blum), директор з технічних питань обсерваторії з NSF NOIRLab (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory). Ця лабораторія разом із SLAC National Accelerator Laboratory підтримуватиме Обсерваторію Рубін на етапі експлуатації.

 

Конструкцію телескопа виготовили, зібрали та випробували на фабриці UTE/Asturfeito в Іспанії. Потім її відправили до Чилі й наприкінці 2019 року почали встановлювати на горі Серро-Пачон. Протягом останніх кількох місяців фахівці тестували обладнання та програмне забезпечення, щоб визначити, як точно телескоп можна навести на певну ділянку неба і як він її відстежує. Ці роботи показали, що конструкція телескопа відповідає визначеним вимогам.

 

Співробітники Обсерваторії Рубін на горі Серро-Пачон виконують подальшу роботу, що наблизити момент, коли телескоп побачить перше світло.

 

За інф.з сайту https://noirlab.edu підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1