Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 20 11 23 v

 

Недавно в Інтернеті був опублікований панхроматичний знімок двох масивних скупчень галактик, які зливаються. Вони мають спільне позначення MACS0416 (MACS J0416.1-2403); деколи про них говорять як про єдине скупчення галактик. Цей об’єкт виявлено на зображеннях, що їх отримав Космічний телескоп ім. Едвіна Габбла в ході виконання «Огляду масивних скупчень» (англійською: Massive Cluster Survey, MACS). Об’єкт MACS0416 проєктується на сузір’я Ерідана, його координати на небесній сфері такі — пряме піднесення: 04h 16m 09.9s; схилення: −24° 03′ 58″. Світло від його галактик лине в просторах Всесвіту аж 4,3 млрд років, перш ніж потрапить до нас; червоне зміщення для об’єкта MACS0416 становить 0.4.

 

Зображення, яке розміщене на початку замітки, є комбінацією знімків (з тривалою експозицією) Космічного телескопа ім. Джеймса Вебба (the James Webb Space Telescope) в інфрачервоних променях та Космічного телескопа ім. Едвіна Габбла (the Hubble Space Telescope) у видимому світлі. Національне аерокосмічне агентство США (NASA) назвало цей глибокий (довга експозиція) знімок найбарвистішим зображенням космосу, адже його отримано в ділянці електромагнітного спектра 400—5000 нм. Це один із найдокладніших знімків космосу, отриманих досі.

 

 

Забарвлення тої чи тої галактики вказує на її відстань від нас: найголубіші галактики — найближчі до нас, для них характерне активне зореутворення, їх добре «бачить» Космічний телескоп ім. Е. Габбла; червоні ж галактики розміщені набагато дальше, їх добре розпізнає Космічний телескоп ім. Дж. Вебба. Але є і винятки з цього правила: деякі близькі до нас галактики мають червоний колір через велику кількість пилу в них, який поглинає блакитні промені.

 

За інф. з сайтів https://esahubble.org та https://skyandtelescope.org підготувала Лідія Свачій

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1