Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи виявили новий зв’язок між водою та процесом формуванням планет

29 лютого 2024

 

Дослідники виявили водяну пару в диску навколо молодої зорі саме там, де, можливо, формуються планети. Вода є важливим інгредієнтом життя на Землі, а також вона, як вважають астрономи, відіграє значну роль у формуванні планет. Проте досі науковці не могли скласти мапу того, як вода розподіляється в стабільному, прохолодному диску — типі диска, який має найсприятливіші умови для формування планет навколо зорі. Нові відкриття вдалося зробити завдяки Великій міліметровій/субміліметровій антені Atacama (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), яку Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO) використовує на умовах партнерства.

Докладніше:

На зорі-канібалі виявлено металевий «рубець»

26 лютого 2024

 

Коли така зоря, як Сонце, досягає кінця свого життя, вона може поглинути навколишні планети й астероїди, які виникли разом із нею. Тепер, за допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) у Чилі, дослідники вперше знайшли унікальний прояв цього процесу — «рубець» (слід, Ред.), розміщений на поверхні зорі білий карлик. Результати дослідження опубліковано в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 20 11 23 v

 

Недавно в Інтернеті був опублікований панхроматичний знімок двох масивних скупчень галактик, які зливаються. Вони мають спільне позначення MACS0416 (MACS J0416.1-2403); деколи про них говорять як про єдине скупчення галактик. Цей об’єкт виявлено на зображеннях, що їх отримав Космічний телескоп ім. Едвіна Габбла в ході виконання «Огляду масивних скупчень» (англійською: Massive Cluster Survey, MACS). Об’єкт MACS0416 проєктується на сузір’я Ерідана, його координати на небесній сфері такі — пряме піднесення: 04h 16m 09.9s; схилення: −24° 03′ 58″. Світло від його галактик лине в просторах Всесвіту аж 4,3 млрд років, перш ніж потрапить до нас; червоне зміщення для об’єкта MACS0416 становить 0.4.

 

Зображення, яке розміщене на початку замітки, є комбінацією знімків (з тривалою експозицією) Космічного телескопа ім. Джеймса Вебба (the James Webb Space Telescope) в інфрачервоних променях та Космічного телескопа ім. Едвіна Габбла (the Hubble Space Telescope) у видимому світлі. Національне аерокосмічне агентство США (NASA) назвало цей глибокий (довга експозиція) знімок найбарвистішим зображенням космосу, адже його отримано в ділянці електромагнітного спектра 400—5000 нм. Це один із найдокладніших знімків космосу, отриманих досі.

 

 

Забарвлення тої чи тої галактики вказує на її відстань від нас: найголубіші галактики — найближчі до нас, для них характерне активне зореутворення, їх добре «бачить» Космічний телескоп ім. Е. Габбла; червоні ж галактики розміщені набагато дальше, їх добре розпізнає Космічний телескоп ім. Дж. Вебба. Але є і винятки з цього правила: деякі близькі до нас галактики мають червоний колір через велику кількість пилу в них, який поглинає блакитні промені.

 

За інф. з сайтів https://esahubble.org та https://skyandtelescope.org підготувала Лідія Свачій

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1