Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

news 13 10 17mСатурн, потіснися! Науковці знайшли кільце навколо невибагливої карликової планети в Сонячній системі. Це неочікуване відкриття руйнує підвалини теорії про те, що тільки планети-гіганти можуть бути так гарненько прикрашені. Результати опрацювання спостережного матеріалу та основні висновки його аналізу оприлюднив журнал Nature.

 

 

Небесне тіло, яке назвали Гаумеа (Haumea) на честь Гавайської богині пологів, обертається навколо Сонця далеко за межами Нептуна — восьмої планети, що відповідає жорстким критеріям визначення таких об’єктів в нашій зоряній системі. Плутон, який не відповідає цим критеріям, 2006 р. набув статусу карликової планети.

 

news 13 10 17v

 

Уявлення художника про Гаумею та її кільцеву систему з правильними пропорціями для основного тіла і кільця. Воно лежить на відстані 2287 км по відношенню до центру еліпсоїдального основного корпусу і темніше, ніж поверхня Гаумеї. Кільце було виявлено після ретельного опрацювання численних телескопічних спостережень покриттів зорі в Європі 21 січня 2017 року. Фото з сайту https://phys.org.

 

Гаумеа, яка лежить від Сонця на відстані близько восьми мільярдів кілометрів, швидко обертається навколо власної осі й має плоску сигароподібну форму. Один оберт навколо Сонця вона робить за 285 років.

 

Гаумеа перебуває серед кількох відомих карликових планет поза орбітою Нептуна, який з іншими так званими планетами-гігантами — Сатурном, Ураном і Юпітером — мають кільця.

 

«Наше відкриття доводить, що Сонячна система набагато різноманітніша, аніж ми собі раніше уявляли» — повідомив один із авторів відкриття Бруно Сікарді (Bruno Sicardy) з Паризької обсерваторії.

 

Кільцеві системи раніше були виявлені навколо кентавра, що отримав назву Чаркіло. Кентаврів, які мають нестабільні орбіти, астрономи вважають великими кометами, а не планетами, що означає, — це перше спостереження кільця навколо карликової планети.

 

Нове відкриття було ретельно сплановано — Сікарді з командою розрахували момент, коли Гаумеа перетне промінь зору між далекою зорею і спостерігачами на поверхні Землі — ця подія мала місце 21 січня поточного року.

 

Для спостережень науковці використали 12 телескопів у 10 різних наземних обсерваторіях, при цьому вони змогли виміряти багато фізичних характеристик маловідомих карликових планет, виявлених у 2004 році.

 

Вчені можуть отримати з таких спостережень багато інформації про густину і розмір небесного тіла, скільки світла воно блокує, коли рухається перед зорею. У випадку з Гаумеа, вони знайшли, що навколо карликової планети чітко вирізняється щільне кільце шириною близько 70 кілометрів, аналог сатурніансього, утвореного із замерзлих частинок.

 

Окрім того, навколо Гаумеї кружляє два супутники — Намака і Гііака.

 

За інф. з сайту https://phys.org підготував Георгій Ковальчук

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1