Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

news 13 10 17mСатурн, потіснися! Науковці знайшли кільце навколо невибагливої карликової планети в Сонячній системі. Це неочікуване відкриття руйнує підвалини теорії про те, що тільки планети-гіганти можуть бути так гарненько прикрашені. Результати опрацювання спостережного матеріалу та основні висновки його аналізу оприлюднив журнал Nature.

 

 

Небесне тіло, яке назвали Гаумеа (Haumea) на честь Гавайської богині пологів, обертається навколо Сонця далеко за межами Нептуна — восьмої планети, що відповідає жорстким критеріям визначення таких об’єктів в нашій зоряній системі. Плутон, який не відповідає цим критеріям, 2006 р. набув статусу карликової планети.

 

news 13 10 17v

 

Уявлення художника про Гаумею та її кільцеву систему з правильними пропорціями для основного тіла і кільця. Воно лежить на відстані 2287 км по відношенню до центру еліпсоїдального основного корпусу і темніше, ніж поверхня Гаумеї. Кільце було виявлено після ретельного опрацювання численних телескопічних спостережень покриттів зорі в Європі 21 січня 2017 року. Фото з сайту https://phys.org.

 

Гаумеа, яка лежить від Сонця на відстані близько восьми мільярдів кілометрів, швидко обертається навколо власної осі й має плоску сигароподібну форму. Один оберт навколо Сонця вона робить за 285 років.

 

Гаумеа перебуває серед кількох відомих карликових планет поза орбітою Нептуна, який з іншими так званими планетами-гігантами — Сатурном, Ураном і Юпітером — мають кільця.

 

«Наше відкриття доводить, що Сонячна система набагато різноманітніша, аніж ми собі раніше уявляли» — повідомив один із авторів відкриття Бруно Сікарді (Bruno Sicardy) з Паризької обсерваторії.

 

Кільцеві системи раніше були виявлені навколо кентавра, що отримав назву Чаркіло. Кентаврів, які мають нестабільні орбіти, астрономи вважають великими кометами, а не планетами, що означає, — це перше спостереження кільця навколо карликової планети.

 

Нове відкриття було ретельно сплановано — Сікарді з командою розрахували момент, коли Гаумеа перетне промінь зору між далекою зорею і спостерігачами на поверхні Землі — ця подія мала місце 21 січня поточного року.

 

Для спостережень науковці використали 12 телескопів у 10 різних наземних обсерваторіях, при цьому вони змогли виміряти багато фізичних характеристик маловідомих карликових планет, виявлених у 2004 році.

 

Вчені можуть отримати з таких спостережень багато інформації про густину і розмір небесного тіла, скільки світла воно блокує, коли рухається перед зорею. У випадку з Гаумеа, вони знайшли, що навколо карликової планети чітко вирізняється щільне кільце шириною близько 70 кілометрів, аналог сатурніансього, утвореного із замерзлих частинок.

 

Окрім того, навколо Гаумеї кружляє два супутники — Намака і Гііака.

 

За інф. з сайту https://phys.org підготував Георгій Ковальчук

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1