Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 06 11 19 1v

 

Чумацький Шлях, найпомітнішу деталь нашої галактики на зоряному небі Землі, як світлу дугу, перекинуту через море зір, видно на новому зображенні-мозаїці південного неба, отриманому за рік спостережень «Супутника для пошуку екзопланет методом транзитів» (Transiting Exoplanet Survey Satellite, TESS). Панорама, створена із 208 зображень, отриманих TESS протягом першого року наукових спостережень, що закінчився 18 липня 2019 р., показує як красу космічного ландшафту, так і можливості фотокамер цього супутника.

 

news 06 11 19 2v

Мозаїчну світлину південного неба створено із 208 зображень, зроблених космічним апаратом NASA TESS під час першого року наукових спостережень, що закінчився в липні 2019 року. Кожен із 13 секторів південного неба обстежували протягом майже місяця з допомогою чотирьох фотокамер космічного зонда. Серед багатьох помітних небесних об’єктів видно смугу Чумацького Шляху (в лівій частині знімка), туманність Оріона (вгорі), ділянку зореутворення в Галактиці, та Велику Магелланову Хмару (в центрі) — сусідню галактику, що лежить на відстані приблизно 163 000 світлових років. Темні лінії на зображенні — це проміжки між детекторами в системі фотокамер TESS. Фото з сайту www.nasa.gov. Більше зображень високої роздільної здатності дивіться на сайті Scientific Visualization Studio.

 

«Аналіз даних TESS зводиться до послідовного вивчення окремих зір і планет, але я захотів відступити від цього й показати все одразу, щоб привернути увагу до неймовірного вигляду всього неба, який ми отримали з допомогою TESS», — сказав Етан Крус (Ethan Kruse), науковий співробітник NASA, який зібрав мозаїку в Центрі космічних польотів імені Ґоддарда (США).

 

Космічний зонд NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) упродовж року знімав південне небо у пошуках планет за межами Сонячної системи. Пориньте в мозаїку цих зображень, щоб побачити, що знайшов TESS. Відео від NASA.

 

За перший рік роботи TESS виявив 29 екзопланет, тобто планет за межами Сонячної системи, і понад 1000 кандидатів у екзопланети, які зараз вивчають астрономи, щоб підтвердити, чи спростувати, належність цих об’єктів до планет.

 

Процес спостереження зводився до того, що південне небо було розподілено на 13 секторів, кожен з яких TESS оглядав упродовж майже місяця з допомогою чотирьох фотокамер, оснащених 16 цифровими приймачами (CCD-матрицями). З метою пошуку екзопланет, камери TESS робили знімок усього сектора кожні 30 хвилин. Транзити відбуваються, коли планета проходить перед материнською зорею і ми маємо змогу реєструвати незначні регулярні коливання світлового потоку від такої зорі. Протягом першого року роботи супутника кожен його CCD-приймач отримав 15 347 30-хвилинних зображень. Вони є лише частиною понад 20 терабайт даних південного неба, отриманих TESS (це дорівнює приблизно 6000 фільмами високої чіткості).

 

Окрім своїх планетних пошуків, TESS виявив комету в Сонячній системі, спостерігав вибухи наднових зір, і навіть спіймав спалах зорі, яку розірвала надмасивна чорна діра. Завершивши огляд південного неба, TESS розпочав багаторічне вивчення північного неба.

 

За інф. з сайту www.nasa.gov підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1