Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 03 04 18mПерша масштабна вікова мапа Молочного Шляху вказує на те, що наслідком періоду зореутворення, який тривав близько 4 мільярдів років, стала складна структура в центрі нашої галактики. Результати нового дослідження представила Марина Рейкуба (Marina Rejkuba) 3 квітня поточного року в рамках Європейського тижня астрономії та космічної науки (European Week of Astronomy and Space Science, EWASS) в Ліверпулі (Великобританія).

 

Молочний Шлях — це спіральна галактика з балджем (опуклість довкола ядра Галактики — Ред.) поперечником тисячі світлових років у центрі, що містить близько чверті загальної кількості зір. Попередні дослідження показали ― балдж має дві складові: популяцію зір малої металічності (складаються головно з водню і гелію — Ред.), що мають сферичний розподіл, та популяцію багатих металами зір. Останні складають утворення, схоже на витягнутий стрижень з «талією», або на подвійний біб арахісу. Проте аналіз віку зір досі дає суперечливі результати. Тепер міжнародна команда, яку очолювали астрономи з Європейської південної обсерваторії (ESO), проаналізували колір, яскравість та спектральні дані про хімію окремих зір для створення вікової мапи Молочного Шляху.

 

news 03 04 18v

 

Уявлення художника про вигляд «арахісу» в балджі Молочного Шляху. Фото з сайту www.sciencedaily.com.

 

Науковці використали модельовані та спостережні дані для мільйонів зір всередині Молочного Шляху з огляду в інфрачервоному діапазоні VISTA Variables in the Via Lactea (VVV) і порівняли їх з вимірами вмісту металів для близько 6000 зір всередині балджу зі спектроскопічного огляду, який виконували з допомогою спектрографа GIRAFFE/FLAMES на Дуже великому телескопі ESO.

 

«Ми проаналізували колір і яскравість зір, щоб знайти ті, які щойно досягли межі вичерпання свого водневого палива в ядрі, що є чутливим індикатором віку. Наші висновки не узгоджуються з уявленнями про дуже старий балдж Молочного Шляху, а вказують на те, що процес формування зір почався приблизно 11 мільярдів років тому і тривав близько 4 млрд років. Вік наймолодших зір, які ми бачимо, становить щонайменше 7 мільярдів років, тобто вони старші, ніж випливало з попередніх досліджень», ― сказала Рейкуба.

 

Отримані результати базуються на аналізі трьох ділянок інфрачервоної мапи VVV, які разом складають найбільший район, дотепер вивчений на балджі Молочного Шляху. У всіх трьох ділянках вікові ряди зір сумісні.

 

Франчіско Сурот Мадрид (Francisco Surot Madrid), головний автор дослідження, сказав: «Попередні дослідження показали нам, що багаті металами зорі в барі, ймовірно, будуть наймолодшими зорями. Хоча ми не можемо з даних, які використовуємо, з’ясувати належить зоря до бару («арахісу») чи до сферичної компонент, наші результати вказують на те, що стрижень був сформований приблизно 7 млрд років тому і після цього не було великої кількості газу з якого могли б формуватися зорі вздовж бару».

 

Кінцевою метою цього проекту є побудова мапи, що відображатиме історію зореутворення у всьому балджі Молочного Шляху.

 

Олена Валенті (Elena Valenti), співавтор дослідження, зауважила: «Остаточна мапа покаже нам швидкість зореутворення як функцію віку, так і металічності, для зір бару. Це стане важливою складовою повної історії про формування балджу Молочного Шляху».

 

За інф. з сайту www.sciencedaily.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1