Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 16 04 17mКарликова планета Церера — найбільший об’єкт у поясі астероїдів. Починаючи з 1991 р. астрономи іноді виявляли «екзосфери» (це така тонка атмосфера, що для неї і назви гідної не підбереш!) із водяних молекул в різних регіонах Всесвіту. Водяний лід становить значну частину макіяжу Церери. Науковці вважають, що є глобальний шар товщиною до 1—2 метри під поверхнею, але астрономи не розуміли, яким чином молекулам вдається вирватися в космічний простір.

 

Одне з пояснень — у всьому винне... сонячне світло. З приповерхневих гірських порід, що містять 10% маси води, сонячне випромінювання може перетворити деяку частку цього льоду в пару, створивши екзосферу. До речі, саме цей сублімаційний процес руйнує комети при їх наближенні до Сонця. Але випадки детектування екзосфери Церери не завжди збігаються з її найближчими підходами до Сонця, тому не має розумних підстав розглядати процеси сублімації як тригер появи екзосфери в Церери.

 

news 16 04 17v

 

Спостереження, виконані з допомогою космічного супутника «Міжнародний ультрафіолетовий дослідник» (International Ultraviolet Explorer, IUE) і космічного телескопа «Гершель» (Herschel), виявили тимчасову дифузну водяну атмосферу навколо карликової планети Церери — таких епізодів було чотири. (З облавку IUE зареєстровано молекулу ОН, яка, імовірно,утворилася з H2O). Це уявлення художника показує розріджену водяну екзосферу (примітка: пояс астероїдів насправді не такий переповнений). Фото з сайту www.skyandtelescope.com.

 

На щастя, астрономи мають в своєму розпорядженні космічний зонд «Сітанок» (Dawn) на орбіті навколо цієї карликової планети. У червні 2015 р., незабаром після його прибуття в околиці Церери, він виявив короткоживучу екзосферу навколо неї. Ба більше, космічний апарат також виявив передісторію події: появу великого згустку енергійних заряджених частинок, що приходять від Сонця, і віщують появу екзосфері.

 

Натхненні несподіваним і перспективним розвитком дослідження, Міхаель Вільярреал (Michaela Villarreal) з Каліфорнійський університету і його колеги, занурились в архівні дані з 1990 р. і виявили, що в ті кілька разів, коли астрономи спостерігали екзосферу навколо Церери, поява тонких хмар була тісно прив’язана до моменту розвитку в навколишньому (відносно Церери) середовищі потужного імпульсного зростання швидкості сонячного вітру — буквально вибух. Ці швидкі сонячні частинки, ймовірно, були прискорені ударними хвилями від корональних викидів маси на Сонці, які промчали через Сонячну систему й бомбардували Цереру.

 

Потрапивши на поверхню карликової планети, високошвидкісні частинки сонячного вітру вибивають молекули води в космічний простір, створюючи в такий спосіб екзосферу, здатну існувати протягом 2—9 діб.

 

Науковці сповістили про результати своїх досліджень в журналі Astrophysical Journal Letters.

 

За інф. з сайту www.skyandtelescope.com підготував Георгій Ковальчук

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1