Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

news 16 04 17mКарликова планета Церера — найбільший об’єкт у поясі астероїдів. Починаючи з 1991 р. астрономи іноді виявляли «екзосфери» (це така тонка атмосфера, що для неї і назви гідної не підбереш!) із водяних молекул в різних регіонах Всесвіту. Водяний лід становить значну частину макіяжу Церери. Науковці вважають, що є глобальний шар товщиною до 1—2 метри під поверхнею, але астрономи не розуміли, яким чином молекулам вдається вирватися в космічний простір.

 

Одне з пояснень — у всьому винне... сонячне світло. З приповерхневих гірських порід, що містять 10% маси води, сонячне випромінювання може перетворити деяку частку цього льоду в пару, створивши екзосферу. До речі, саме цей сублімаційний процес руйнує комети при їх наближенні до Сонця. Але випадки детектування екзосфери Церери не завжди збігаються з її найближчими підходами до Сонця, тому не має розумних підстав розглядати процеси сублімації як тригер появи екзосфери в Церери.

 

news 16 04 17v

 

Спостереження, виконані з допомогою космічного супутника «Міжнародний ультрафіолетовий дослідник» (International Ultraviolet Explorer, IUE) і космічного телескопа «Гершель» (Herschel), виявили тимчасову дифузну водяну атмосферу навколо карликової планети Церери — таких епізодів було чотири. (З облавку IUE зареєстровано молекулу ОН, яка, імовірно,утворилася з H2O). Це уявлення художника показує розріджену водяну екзосферу (примітка: пояс астероїдів насправді не такий переповнений). Фото з сайту www.skyandtelescope.com.

 

На щастя, астрономи мають в своєму розпорядженні космічний зонд «Сітанок» (Dawn) на орбіті навколо цієї карликової планети. У червні 2015 р., незабаром після його прибуття в околиці Церери, він виявив короткоживучу екзосферу навколо неї. Ба більше, космічний апарат також виявив передісторію події: появу великого згустку енергійних заряджених частинок, що приходять від Сонця, і віщують появу екзосфері.

 

Натхненні несподіваним і перспективним розвитком дослідження, Міхаель Вільярреал (Michaela Villarreal) з Каліфорнійський університету і його колеги, занурились в архівні дані з 1990 р. і виявили, що в ті кілька разів, коли астрономи спостерігали екзосферу навколо Церери, поява тонких хмар була тісно прив’язана до моменту розвитку в навколишньому (відносно Церери) середовищі потужного імпульсного зростання швидкості сонячного вітру — буквально вибух. Ці швидкі сонячні частинки, ймовірно, були прискорені ударними хвилями від корональних викидів маси на Сонці, які промчали через Сонячну систему й бомбардували Цереру.

 

Потрапивши на поверхню карликової планети, високошвидкісні частинки сонячного вітру вибивають молекули води в космічний простір, створюючи в такий спосіб екзосферу, здатну існувати протягом 2—9 діб.

 

Науковці сповістили про результати своїх досліджень в журналі Astrophysical Journal Letters.

 

За інф. з сайту www.skyandtelescope.com підготував Георгій Ковальчук

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1