Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Новий телескоп для виявлення гравітаційних хвиль

06 липня 2022

Новий телескоп, що складається з двох однакових систем на протилежних сторонах планети, буде відстежувати джерела гравітаційних хвиль.

 

 

Гравітаційно-хвильовий оптичний спостерігач швидкоплинних явищ (Gravitational-wave Optical Transient Observer, GOTO), який створює Ворицький університет, — це свідчення нової ери науки про гравітаційні хвилі. Розгорнутий у двох протилежних місцях на Землі, щоб повністю охопити небо, GOTO виконуватиме пошук оптичних підказок про потужні космічні події, які спричиняють появу бриж в «тканині» космосу.

Докладніше:

Близька взаємодія понад 10 000 років тому закрутила спіралі в диску поблизу центра Галактики

23 червня 2022

Група дослідників з Китаю, США та Німеччини, серед яких Цичжоу Чжан (Qizhou Zhang) з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian), за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) виявила акреційний диск з двома спіральними рукавами навколо молодої зорі поблизу центра галактики Молочний Шлях.

 

 

Диск, можливо, зазнав деформації внаслідок близького зіткнення з об’єктом, що пролетів повз зорю. Це і спричинило утворення спіральних рукавів. Статтю науковців оприлюднив інтернет-журнал Nature Astronomy.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 17 05 22 1v

 

Цього року, у грудні, минає пів століття з часу місії «Аполлон-17» («Apollo 17») — одинадцятого й останнього пілотованого польоту на Місяць у рамках американської програми «Аполлон»; під час місії проведено шосту висадку людей на місячну поверхню. Польотом космічного корабля «Аполлон-17» керував Центр управління польотами (Космічний центр ім. Ліндона Джонсона) неподалік від Г’юстона, шт. Техас, США.

 

Космічний корабель місії складався з командно-службового модуля «Америка» та місячного модуля «Челленджер». На борту корабля перебувало троє астронавтів: командир екіпажу Юджин Сернан (Eugene Cernan; 1934—2017), пілот командно-службового модуля Рональд Еванс (Ronald Evans;1933—1990) та вчений-геолог Гаррісон Шмітт (Harrison Schmitt; народ.1935 р.). Це перша місія в рамках програми «Аполлон», у якій до складу екіпажу ввійшов учений-фахівець.

 

19 грудня 1972 р. місячний модуль з Ю. Сернаном і Г. Шміттом на борту здійснив посадку в південно-східній окраїні Моря Ясності, район Тавр—Літтров. Астронавти перебували на Місяці майже 75 год. Вони виконали цілу низку наукових досліджень, зібрали й доправили на Землю понад 740 зразків (понад 110 кг) місячного ґрунту.

 

news 17 05 22 2vОдин зі зразків реголіту Місяця, який досліджують у рамках нової Програми. Фото з сайту www.nasa.gov.

 

Протягом 50-ти років Національне управління з аеронавтики й дослідження космосу (NASA) зберігало деякі із цих зразків у вакуумних упаковках за низької температури, щоб вивчити їх пізніше за допомогою останніх технологій. І ось цей час настав: недавно вчені з Центру космічних польотів  імені Ґоддарда (велика дослідницька лабораторія NASA, розміщена неподалік від Вашингтона в Ґрінбелті, шт. Меріленд, США.) отримали й розпочали вивчати зразки реголіту, доставлені з Місяця у 1972 р. Цю роботу провадять у рамках «Програми новітнього дослідження зразків місії "Аполлон"» (Apollo Next Generation Sample Analysis Program). Такі дослідження є особливо важливими з огляду на проєкт «Артеміда» (Artemis), який передбачає освоєння Місяця.

 

За інф. з сайту www.nasa.gov підготувала Лідія Свачій

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1