Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

news 17 05 22 1v

 

Цього року, у грудні, минає пів століття з часу місії «Аполлон-17» («Apollo 17») — одинадцятого й останнього пілотованого польоту на Місяць у рамках американської програми «Аполлон»; під час місії проведено шосту висадку людей на місячну поверхню. Польотом космічного корабля «Аполлон-17» керував Центр управління польотами (Космічний центр ім. Ліндона Джонсона) неподалік від Г’юстона, шт. Техас, США.

 

Космічний корабель місії складався з командно-службового модуля «Америка» та місячного модуля «Челленджер». На борту корабля перебувало троє астронавтів: командир екіпажу Юджин Сернан (Eugene Cernan; 1934—2017), пілот командно-службового модуля Рональд Еванс (Ronald Evans;1933—1990) та вчений-геолог Гаррісон Шмітт (Harrison Schmitt; народ.1935 р.). Це перша місія в рамках програми «Аполлон», у якій до складу екіпажу ввійшов учений-фахівець.

 

19 грудня 1972 р. місячний модуль з Ю. Сернаном і Г. Шміттом на борту здійснив посадку в південно-східній окраїні Моря Ясності, район Тавр—Літтров. Астронавти перебували на Місяці майже 75 год. Вони виконали цілу низку наукових досліджень, зібрали й доправили на Землю понад 740 зразків (понад 110 кг) місячного ґрунту.

 

news 17 05 22 2vОдин зі зразків реголіту Місяця, який досліджують у рамках нової Програми. Фото з сайту www.nasa.gov.

 

Протягом 50-ти років Національне управління з аеронавтики й дослідження космосу (NASA) зберігало деякі із цих зразків у вакуумних упаковках за низької температури, щоб вивчити їх пізніше за допомогою останніх технологій. І ось цей час настав: недавно вчені з Центру космічних польотів  імені Ґоддарда (велика дослідницька лабораторія NASA, розміщена неподалік від Вашингтона в Ґрінбелті, шт. Меріленд, США.) отримали й розпочали вивчати зразки реголіту, доставлені з Місяця у 1972 р. Цю роботу провадять у рамках «Програми новітнього дослідження зразків місії "Аполлон"» (Apollo Next Generation Sample Analysis Program). Такі дослідження є особливо важливими з огляду на проєкт «Артеміда» (Artemis), який передбачає освоєння Місяця.

 

За інф. з сайту www.nasa.gov підготувала Лідія Свачій

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1