Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Величезне злиття: дослідження виявило докази походження надмасивної чорної діри в центрі Галактики

07 вересня 2024

 

Походження надмасивних чорних дір, маса яких у мільйон разів перевищує масу Сонця і які містяться в центрі більшості галактик, залишається однією з найбільших космічних таємниць.

 

Тепер дослідники з Центру астрофізики Невади (NCfA) при Університеті Невади в Лас-Веґасі (UniversityofNevada, LasVegas; UNLV) виявили переконливі докази того, що надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Молочний Шлях, відома як Стрілець A* (SgrA*), ймовірно, є результатом космічного злиття.

Докладніше:

Суперкомп’ютерне моделювання пояснює рентгенівське випромінювання чорних дір

24 серпня 2024

Дослідники з Гельсінського університету досягли успіху в тому, чого прагнули з 1970-х років: пояснили рентгенівське випромінювання з навколишнього середовища чорної діри.

 

 

Завдяки докладному суперкомп’ютерному моделюванню, дослідники з Гельсінського університету змоделювали взаємодію між випромінюванням, плазмою та магнітними полями навколо чорних дір. Було виявлено, що хаотичні рухи, або турбулентність, спричинені магнітними полями, нагрівають локальну плазму і змушують її випромінювати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 17 05 22 1v

 

Цього року, у грудні, минає пів століття з часу місії «Аполлон-17» («Apollo 17») — одинадцятого й останнього пілотованого польоту на Місяць у рамках американської програми «Аполлон»; під час місії проведено шосту висадку людей на місячну поверхню. Польотом космічного корабля «Аполлон-17» керував Центр управління польотами (Космічний центр ім. Ліндона Джонсона) неподалік від Г’юстона, шт. Техас, США.

 

Космічний корабель місії складався з командно-службового модуля «Америка» та місячного модуля «Челленджер». На борту корабля перебувало троє астронавтів: командир екіпажу Юджин Сернан (Eugene Cernan; 1934—2017), пілот командно-службового модуля Рональд Еванс (Ronald Evans;1933—1990) та вчений-геолог Гаррісон Шмітт (Harrison Schmitt; народ.1935 р.). Це перша місія в рамках програми «Аполлон», у якій до складу екіпажу ввійшов учений-фахівець.

 

19 грудня 1972 р. місячний модуль з Ю. Сернаном і Г. Шміттом на борту здійснив посадку в південно-східній окраїні Моря Ясності, район Тавр—Літтров. Астронавти перебували на Місяці майже 75 год. Вони виконали цілу низку наукових досліджень, зібрали й доправили на Землю понад 740 зразків (понад 110 кг) місячного ґрунту.

 

news 17 05 22 2vОдин зі зразків реголіту Місяця, який досліджують у рамках нової Програми. Фото з сайту www.nasa.gov.

 

Протягом 50-ти років Національне управління з аеронавтики й дослідження космосу (NASA) зберігало деякі із цих зразків у вакуумних упаковках за низької температури, щоб вивчити їх пізніше за допомогою останніх технологій. І ось цей час настав: недавно вчені з Центру космічних польотів  імені Ґоддарда (велика дослідницька лабораторія NASA, розміщена неподалік від Вашингтона в Ґрінбелті, шт. Меріленд, США.) отримали й розпочали вивчати зразки реголіту, доставлені з Місяця у 1972 р. Цю роботу провадять у рамках «Програми новітнього дослідження зразків місії "Аполлон"» (Apollo Next Generation Sample Analysis Program). Такі дослідження є особливо важливими з огляду на проєкт «Артеміда» (Artemis), який передбачає освоєння Місяця.

 

За інф. з сайту www.nasa.gov підготувала Лідія Свачій

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1