Космічний апарат NASA Dawn («Світанок») втратив можливість орієнтації в космосі у зв’язку з відмовою третього (із чотирьох) маховика системи орієнтації. Чиновники агентства, щоправда, не вбачають в цій ситуації нічого трагічного і запевняють, що невдача не загрожує продовженню роботи зонда на орбіті карликової планети Церера.
Несправність проявила себе 23 квітня — апарат саме готувався до запланованого на суботу 29 квітня спостереження на планеті загадкового кратера Occator в момент «опозиції». Це така точка орбіти, в якій космічний апарат перебуває між кратером і Сонцем, а тому може отримати нову інформацію про Occator і його таємничі яскраві плями.
Арт-концепція космічного апарата Dawn, що маневрує над карликовою планетою Церера з використанням іонного рушійного двигуна. Фото з сайту www.space.com.
Дотепер космічний апарат втратив три маховики системи, але такі невдачі не надто вплинули на працездатність зонда, який перебуває на орбіті висотою 950 км над поверхнею Церери з березня 2015 року. (З липня 2011 р. по вересень 2012 р. «Світанок» вивчав астероїд Веста — друге за розміром тіло в поясі астероїдів, яке лежить далі за Церерою).
Справді, члени команди місії використовують тепер для управління орієнтацією апарата гідразинові двигуни корекції (замість маховиків системи орієнтації). Про це повідомив головний інженер і директор місії Марк Рейман (Marc Rayman), який працює в Лабораторії реактивного руху в Пасадені, штат Каліфорнія.
«Ця досвідчена група дослідників космосу знає, як бездоганно виконати цей експеримент в дещо непередбачуваних умовах — без використання маховиків — буквально в режимі форс-мажор» — написав Rayman в прес-релізі місії у вівторок (25 квітня). Він додав, що більшу частину спостережень, після рандеву з Вестою в 2012 році, зокрема й у перший рік роботи біля Церери, космічний апарат виконував з відключеними маховиками. Отож, такий стиль роботи команді не в новинку.
Dawn мав виконати опозиційні спостереження кратера Occator 29 квітня, а також інші планові роботи — пояснили чиновники агентства.
Місію Dawn розпочато у вересні 2007 р. з основною метою — дізнатися більше про ранній етап розвитку Сонячної системи шляхом вивчення Церери і Вести. Це два будівельні блоки, що залишилися від ери формування планет — світанкової ери (звідси і назва місії).
Dawn завершив свою основну програму досліджень в червні 2016 р. і тепер працює в ранзі «розширеної місії». Космічний апарат має в своєму активі два заслужених бонуси — він першим з рукотворних апаратів вийшов на орбіту карликової планети і першим облетів два окремих об’єкти за межами системи Земля-Місяць.
За інф. з сайту www.space.com підготував Георгій Ковальчук