Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи, можливо, знайшли сліди найдавніших зір Всесвіту

30 вересня 2022

Спостереження віддаленого квазара, виконані в обсерваторії Gemini («Близнюки»), вказують на зорю найпершого покоління, яка загинула внаслідок вибуху «супер наднової».

 

 

Можливо, астрономи виявили стародавні хімічні рештки перших зір, які колись освітили Всесвіт. Використавши інноваційний аналіз спектра далекого квазара, який спостерігали за допомогою 8,1-метрового телескопа Gemini North («Близнюк-Півнвч») на Гаваях (ним керує Національна дослідницька лабораторія оптичної та інфрачервоної астрономії Національного наукового фонду США — National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory, NOIRLab), вчені виявили незвичайне співвідношення хімічних елементів. Науковці вважають, що такий склад можуть мати лише рештки зорі першого покоління масою 300 сонячних, які залишилися після її вибуху.

Докладніше:

Астрономи виявили бульбашку гарячого газу, що обертається навколо надмасивної чорної діри Молочного Шляху

22 вересня 2022

 

За допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) астрономи помітили ознаки «гарячої цятки», що обертається навколо Стрільця A*, чорної діри в центрі нашої галактики. Знахідка допоможе науковцям краще зрозуміти загадкове та динамічне середовище нашої надмасивної чорної діри.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 01 05 17 mКосмічний апарат NASA Dawn («Світанок») втратив можливість орієнтації в космосі у зв’язку з відмовою третього (із чотирьох) маховика системи орієнтації. Чиновники агентства, щоправда, не вбачають в цій ситуації нічого трагічного і запевняють, що невдача не загрожує продовженню роботи зонда на орбіті карликової планети Церера.

 

Несправність проявила себе 23 квітня — апарат саме готувався до запланованого на суботу 29 квітня спостереження на планеті загадкового кратера Occator в момент «опозиції». Це така точка орбіти, в якій космічний апарат перебуває між кратером і Сонцем, а тому може отримати нову інформацію про Occator і його таємничі яскраві плями.

 

news 01 05 17 v

 

Арт-концепція космічного апарата Dawn, що маневрує над карликовою планетою Церера з використанням іонного рушійного двигуна. Фото з сайту www.space.com.

 

Дотепер космічний апарат втратив три маховики системи, але такі невдачі не надто вплинули на працездатність зонда, який перебуває на орбіті висотою 950 км над поверхнею Церери з березня 2015 року. (З липня 2011 р. по вересень 2012 р. «Світанок» вивчав астероїд Веста — друге за розміром тіло в поясі астероїдів, яке лежить далі за Церерою).

 

Справді, члени команди місії використовують тепер для управління орієнтацією апарата гідразинові двигуни корекції (замість маховиків системи орієнтації). Про це повідомив головний інженер і директор місії Марк Рейман (Marc Rayman), який працює в Лабораторії реактивного руху в Пасадені, штат Каліфорнія.

 

«Ця досвідчена група дослідників космосу знає, як бездоганно виконати цей експеримент в дещо непередбачуваних умовах — без використання маховиків — буквально в режимі форс-мажор» — написав Rayman в прес-релізі місії у вівторок (25 квітня). Він додав, що більшу частину спостережень, після рандеву з Вестою в 2012 році, зокрема й у перший рік роботи біля Церери, космічний апарат виконував з відключеними маховиками. Отож, такий стиль роботи команді не в новинку.

 

Dawn мав виконати опозиційні спостереження кратера Occator 29 квітня, а також інші планові роботи — пояснили чиновники агентства.

 

Місію Dawn розпочато у вересні 2007 р. з основною метою — дізнатися більше про ранній етап розвитку Сонячної системи шляхом вивчення Церери і Вести. Це два будівельні блоки, що залишилися від ери формування планет — світанкової ери (звідси і назва місії).

 

Dawn завершив свою основну програму досліджень в червні 2016 р. і тепер працює в ранзі «розширеної місії». Космічний апарат має в своєму активі два заслужених бонуси — він першим з рукотворних апаратів вийшов на орбіту карликової планети і першим облетів два окремих об’єкти за межами системи Земля-Місяць.

 

За інф. з сайту www.space.com підготував Георгій Ковальчук

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1