Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Поблизу надмасивної чорної діри нашої галактики вперше в історії виявлено подвійну зорю

17 грудня 2024

 

Міжнародна група дослідників виявила подвійну зорю, що обертається близько до Стрільця A*, надмасивної чорної діри в центрі нашої галактики. Це перший випадок, коли пару зір знайдено в околицях надмасивної чорної діри. Відкриття, зроблене завдяки спостережним даним, що зібрані за допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), дасть змогу астрономам зрозуміти, як зорі виживають в середовищах з екстремальною гравітацією, і може прокласти шлях для виявлення планет поблизу Стрільця A*.

Докладніше:

Високошвидкісні хмари складають менше маси Молочного Шляху, ніж досі вважали науковці

11 грудня 2024

Іноді в астрономії на просте запитання є складна відповідь. Одне із таких питань: яка маса нашої галактики?

 

 

На Землі ми зазвичай визначаємо масу об’єкта, поклавши його на ваги або терези. Вага об’єкта в полі тяжіння Землі дає змогу визначити масу. Але ми не можемо зважити Молочний Шлях. Ще одна складність у визначенні маси нашої галактики полягає в тому, що існує два типи маси. Існує маса темної матерії, яка становить більшу частину маси Галактики, і є вся звичайна матерія, така як зорі, планети та ми, що відома як баріонна матерія.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Звідки беруться квазари — найяскравіші, найпотужніші об’єкти у Всесвіті? Британські дослідники виявили, що вони запалюються внаслідок зіткнення галактик.

 

news 28 04 23 v

 

Квазари, або «квазізоряні астрономічні об’єкти» (“quasi-stellar astronomical objects”), астрономи вперше виявили в 1962 році. Відтоді астрофізиків цікавило питання, що може забезпечити живлення цих об’єктів. Адже їм якимось чином вдається зібрати яскравість трильйона Сонць в об’єм розміром з Сонячну систему.

 

Дослідники з Шеффілдського і Гартфордширського університетів опрацювали спостережні дані, отримані за допомогою телескопа Ісаака Ньютона в Ла-Пальма на Канарських островах, щоб знайти ознаки злиття галактик навколо квазарів.

 

У всіх галактиках є газ та інша речовина. Велика частина цього газу лежить поза досяжністю надмасивних чорних дір, які містяться в центрах більшості галактик.

 

Але зіткнення галактик спрямовують цей газ до надмасивних чорних дір, де він зрештою стає жертвою величезної гравітації «бегемота» в центрі галактики. Незадовго до того, як у галактиках, що зливаються, надмасивна чорна діра поглине газ, він виділить надзвичайну кількість випромінювання. І вуаля (подивіться-но — Ред.), народився квазар.

 

Спотворені структури у зовнішніх областях галактик, які містять квазари, свідчать про такий генезис.

 

Астрофізики порівняли 48 галактик з квазарами з понад сотнею галактик без квазарів. Результати показують, що галактики з квазарами приблизно втричі частіше взаємодіють або стикаються з іншими галактиками.

 

«Квазари — одне з найекстремальніших явищ у Всесвіті, й те, що ми бачимо, ймовірно, показує майбутнє нашої галактики Молочний Шлях, коли вона зіткнеться з галактикою Андромеди приблизно через п’ять мільярдів років», — сказав професор Клайв Тадгантер (Clive Tadhunter) з Шеффілдського університету. «Захопливо спостерігати за цими подіями і нарешті зрозуміти, чому вони відбуваються, але, на щастя, Земля ще деякий час не буде близько до одного з таких апокаліптичних епізодів».

 

«Це сфера, про яку вчені всього світу прагнуть дізнатися більше», — додав доктор Джонні Пірс (Jonny Pierce) з Гартфордширського університету. «Однією з головних наукових мотивацій для створення космічного телескопа Джеймса Вебба було вивчення найдавніших галактик у Всесвіті. І “Вебб” здатний виявляти світло навіть від найвіддаленіших квазарів, що виникло майже 13 мільярдів років тому. Квазари відіграють головну роль у нашому розумінні історії Всесвіту і, можливо, також майбутнього Молочного Шляху».

 

За інф. з сайту https://cosmosmagazine.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1