Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Нарешті! Астрономи починають бачити перші галактики

26 вересня 2023

 

Одна з головних наукових цілей космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST) — це спостереження за епохою, коли, як вважають астрономи, виникли перші галактики, щоб зрозуміти подробиці їх формування, еволюції та складу. Телескоп, з кожним глибоким поглядом у минуле, б’є, здається, власний рекорд з виявлення найдальшої галактики, яку коли-небудь бачили. Тому стали з’являтися наукові публікації про ранній Всесвіт, бо астрономи нарешті починають отримувати від JWST достатньо даних для його глибшого розуміння.

Докладніше:

Чорні діри споживають речовину швидше, ніж досі вважали науковці

22 вересня 2023

Нове відкриття може пояснити, чому квазари спалахують і згасають так швидко.

 

 

Нове дослідження, яке виконали дослідники Північно-Західного університету (Northwestern University), змінює уявлення астрофізиків про «харчові» звички надмасивних чорних дір. Тоді як раніше науковці висунули гіпотезу про те, що чорні діри споживають речовину повільно, нове моделювання показує: чорні діри поглинають її набагато швидше, ніж це передбачали досі. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Звідки беруться квазари — найяскравіші, найпотужніші об’єкти у Всесвіті? Британські дослідники виявили, що вони запалюються внаслідок зіткнення галактик.

 

news 28 04 23 v

 

Квазари, або «квазізоряні астрономічні об’єкти» (“quasi-stellar astronomical objects”), астрономи вперше виявили в 1962 році. Відтоді астрофізиків цікавило питання, що може забезпечити живлення цих об’єктів. Адже їм якимось чином вдається зібрати яскравість трильйона Сонць в об’єм розміром з Сонячну систему.

 

Дослідники з Шеффілдського і Гартфордширського університетів опрацювали спостережні дані, отримані за допомогою телескопа Ісаака Ньютона в Ла-Пальма на Канарських островах, щоб знайти ознаки злиття галактик навколо квазарів.

 

У всіх галактиках є газ та інша речовина. Велика частина цього газу лежить поза досяжністю надмасивних чорних дір, які містяться в центрах більшості галактик.

 

Але зіткнення галактик спрямовують цей газ до надмасивних чорних дір, де він зрештою стає жертвою величезної гравітації «бегемота» в центрі галактики. Незадовго до того, як у галактиках, що зливаються, надмасивна чорна діра поглине газ, він виділить надзвичайну кількість випромінювання. І вуаля (подивіться-но — Ред.), народився квазар.

 

Спотворені структури у зовнішніх областях галактик, які містять квазари, свідчать про такий генезис.

 

Астрофізики порівняли 48 галактик з квазарами з понад сотнею галактик без квазарів. Результати показують, що галактики з квазарами приблизно втричі частіше взаємодіють або стикаються з іншими галактиками.

 

«Квазари — одне з найекстремальніших явищ у Всесвіті, й те, що ми бачимо, ймовірно, показує майбутнє нашої галактики Молочний Шлях, коли вона зіткнеться з галактикою Андромеди приблизно через п’ять мільярдів років», — сказав професор Клайв Тадгантер (Clive Tadhunter) з Шеффілдського університету. «Захопливо спостерігати за цими подіями і нарешті зрозуміти, чому вони відбуваються, але, на щастя, Земля ще деякий час не буде близько до одного з таких апокаліптичних епізодів».

 

«Це сфера, про яку вчені всього світу прагнуть дізнатися більше», — додав доктор Джонні Пірс (Jonny Pierce) з Гартфордширського університету. «Однією з головних наукових мотивацій для створення космічного телескопа Джеймса Вебба було вивчення найдавніших галактик у Всесвіті. І “Вебб” здатний виявляти світло навіть від найвіддаленіших квазарів, що виникло майже 13 мільярдів років тому. Квазари відіграють головну роль у нашому розумінні історії Всесвіту і, можливо, також майбутнього Молочного Шляху».

 

За інф. з сайту https://cosmosmagazine.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1