Звідки беруться квазари — найяскравіші, найпотужніші об’єкти у Всесвіті? Британські дослідники виявили, що вони запалюються внаслідок зіткнення галактик.
Квазари, або «квазізоряні астрономічні об’єкти» (“quasi-stellar astronomical objects”), астрономи вперше виявили в 1962 році. Відтоді астрофізиків цікавило питання, що може забезпечити живлення цих об’єктів. Адже їм якимось чином вдається зібрати яскравість трильйона Сонць в об’єм розміром з Сонячну систему.
Дослідники з Шеффілдського і Гартфордширського університетів опрацювали спостережні дані, отримані за допомогою телескопа Ісаака Ньютона в Ла-Пальма на Канарських островах, щоб знайти ознаки злиття галактик навколо квазарів.
У всіх галактиках є газ та інша речовина. Велика частина цього газу лежить поза досяжністю надмасивних чорних дір, які містяться в центрах більшості галактик.
Але зіткнення галактик спрямовують цей газ до надмасивних чорних дір, де він зрештою стає жертвою величезної гравітації «бегемота» в центрі галактики. Незадовго до того, як у галактиках, що зливаються, надмасивна чорна діра поглине газ, він виділить надзвичайну кількість випромінювання. І вуаля (подивіться-но — Ред.), народився квазар.
Спотворені структури у зовнішніх областях галактик, які містять квазари, свідчать про такий генезис.
Астрофізики порівняли 48 галактик з квазарами з понад сотнею галактик без квазарів. Результати показують, що галактики з квазарами приблизно втричі частіше взаємодіють або стикаються з іншими галактиками.
«Квазари — одне з найекстремальніших явищ у Всесвіті, й те, що ми бачимо, ймовірно, показує майбутнє нашої галактики Молочний Шлях, коли вона зіткнеться з галактикою Андромеди приблизно через п’ять мільярдів років», — сказав професор Клайв Тадгантер (Clive Tadhunter) з Шеффілдського університету. «Захопливо спостерігати за цими подіями і нарешті зрозуміти, чому вони відбуваються, але, на щастя, Земля ще деякий час не буде близько до одного з таких апокаліптичних епізодів».
«Це сфера, про яку вчені всього світу прагнуть дізнатися більше», — додав доктор Джонні Пірс (Jonny Pierce) з Гартфордширського університету. «Однією з головних наукових мотивацій для створення космічного телескопа Джеймса Вебба було вивчення найдавніших галактик у Всесвіті. І “Вебб” здатний виявляти світло навіть від найвіддаленіших квазарів, що виникло майже 13 мільярдів років тому. Квазари відіграють головну роль у нашому розумінні історії Всесвіту і, можливо, також майбутнього Молочного Шляху».
За інф. з сайту https://cosmosmagazine.com підготував Іван Крячко