Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 20 08 17mАстероїд, позначений в астрономічних каталогах під назвою «Флоренція» (Florence), один з найбільших небесних об’єктів цього типу, наблизиться до Землі наприкінці серпня й безпечно пролетить повз нашу планету 1 вересня. В цей момент їх будуть розділяти якихось 7,0 мільйонів кілометрів — це приблизно у 18 разів більше середньої відстані Земля — Місяць. Хоча багато відомих астероїдів проходили значно ближче до Землі, але всі вони поступалися «Флоренції» своїми розмірами. «Флоренція» — найбільший з астероїдів, котрі з моменту відкриття понад століття назад класу «Навколоземні астероїди» (Near-Earth Asteroids), ризикнули так близько підійти до нашої космічної домівки.

 

news 20 08 17v

 

На малюнку показано розміщення в міжпланетному просторі Землі, Місяця і астероїда «Флоренція» в момент їх максимального зближення. Фото з сайту www.nasa.gov.

 

Проходження 1 вересня «Флоренції» поблизу Землі надасть астрономам гарну можливість виконати докладні вимірювання великого навколоземного астероїда. Зокрема, вчені, які займаються радіолокацією, сподіваються отримати зображення «Флоренції» з високою роздільною здатністю, що допоможе виявити деталі ландшафту на його поверхні розмірами до 10 метрів.

 

Хоча орбіта астероїда відома досить добре, але відомостей про такі малі структурні деталі вкрай мало, якщо не сказати, що їх катастрофічно обмаль. Інфрачервоні вимірювання, виконані з допомогою космічного телескопа Spitzer і космічного апарата NEOWISE, свідчать — діаметр «Флоренції» близький до 4,3 км, а вимірювання варіацій його яскравості вказують на те, що період його обертання, флоренційська доба, становить 2,36 години. З наближенням астероїда до Землі, в кінці серпня — на початку вересня, очікується, що його яскравість зросте до 9-ї зоряної величини — тобто цей небесний об’єкт можна буде спостерігати навіть в невеликі телескопи.

Науковці зауважують, що астероїд «Флоренція» вже «спілкувався» із Землею, — нишком від поглядів допитливих астрономів — у 1890 році. Наступного рандеву доведеться очікувати майже півстоліття.

 

Астероїд Флоренція був виявлений в 1981 році й названий на честь Флоренс Найтінгейл (1820—1910) — сестри милосердя, засновника сучасної сестринської справи та громадської активістки Великобританії.

 

За інф. з сайту www.nasa.gov підготував Георгій Ковальчук

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1