Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Вебб» виявив найвіддаленіше дотепер злиття чорних дір

17 травня 2024

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба знайшла докази злиття двох галактик та їхніх масивних чорних дір, коли Всесвіту було лише 740 мільйонів років. Це найвіддаленіше виявлення злиття чорних дір, яке коли-небудь було зроблено, і вперше це явище спостерігали у такому ранньому Всесвіті.

Докладніше:

Астрофізики запропонували новий метод полювання на перші зорі

11 травня 2024

 

Недавнє дослідження під керівництвом наукової групи професора Джейн Лісін Дай (Jane Lixin Dai) з фізичного факультету Гонконгського університету встановило новий метод виявлення зір першого покоління, відомих як зорі населення ІІІ (Population III stars, Pop III). Їх астрономи досі не спостерігали.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 20 08 17mАстероїд, позначений в астрономічних каталогах під назвою «Флоренція» (Florence), один з найбільших небесних об’єктів цього типу, наблизиться до Землі наприкінці серпня й безпечно пролетить повз нашу планету 1 вересня. В цей момент їх будуть розділяти якихось 7,0 мільйонів кілометрів — це приблизно у 18 разів більше середньої відстані Земля — Місяць. Хоча багато відомих астероїдів проходили значно ближче до Землі, але всі вони поступалися «Флоренції» своїми розмірами. «Флоренція» — найбільший з астероїдів, котрі з моменту відкриття понад століття назад класу «Навколоземні астероїди» (Near-Earth Asteroids), ризикнули так близько підійти до нашої космічної домівки.

 

news 20 08 17v

 

На малюнку показано розміщення в міжпланетному просторі Землі, Місяця і астероїда «Флоренція» в момент їх максимального зближення. Фото з сайту www.nasa.gov.

 

Проходження 1 вересня «Флоренції» поблизу Землі надасть астрономам гарну можливість виконати докладні вимірювання великого навколоземного астероїда. Зокрема, вчені, які займаються радіолокацією, сподіваються отримати зображення «Флоренції» з високою роздільною здатністю, що допоможе виявити деталі ландшафту на його поверхні розмірами до 10 метрів.

 

Хоча орбіта астероїда відома досить добре, але відомостей про такі малі структурні деталі вкрай мало, якщо не сказати, що їх катастрофічно обмаль. Інфрачервоні вимірювання, виконані з допомогою космічного телескопа Spitzer і космічного апарата NEOWISE, свідчать — діаметр «Флоренції» близький до 4,3 км, а вимірювання варіацій його яскравості вказують на те, що період його обертання, флоренційська доба, становить 2,36 години. З наближенням астероїда до Землі, в кінці серпня — на початку вересня, очікується, що його яскравість зросте до 9-ї зоряної величини — тобто цей небесний об’єкт можна буде спостерігати навіть в невеликі телескопи.

Науковці зауважують, що астероїд «Флоренція» вже «спілкувався» із Землею, — нишком від поглядів допитливих астрономів — у 1890 році. Наступного рандеву доведеться очікувати майже півстоліття.

 

Астероїд Флоренція був виявлений в 1981 році й названий на честь Флоренс Найтінгейл (1820—1910) — сестри милосердя, засновника сучасної сестринської справи та громадської активістки Великобританії.

 

За інф. з сайту www.nasa.gov підготував Георгій Ковальчук

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1