Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

news 26 10 17mНімецькі науковці запевняють, що їм на підставі даних космічної місії «Розетта» (Rosetta) вдалося виявити раніше невідому ланку в розумінні процесу формування планет. Результати дослідження оприлюднив журнал «Щомісячні повідомлення Королівського астрономічного товариства» (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society).

 

Група дослідників, яку очолює Юрген Блум (Jürgen Blum) з Брауншвейґського технічного університету (Technische Universität Braunschweig) в Німеччині, проаналізувала дані історичної місії «Розетта», щоб з’ясувати, як понад чотири з половиною мільярдів років тому виникла комета 67P/Чурюмова-Герасименко.

 

Розуміння еволюції Сонячної системи та її планет було однією з головних цілей місії «Розетта» до комети 67Р/Чурюмова-Герасименко. Для Юргена Блума та його міжнародної команди це важливо, бо спостережні дані, отримані різними інструментами зонда «Розетти» та модуля «Філи» (Philae), можна пояснити лише однією з багатьох запропонованих моделей. Комета 67P складається з «галькового пилу» розміром від міліметрів до сантиметрів.

 

news 26 10 17v

 

Схематичне зображення структури пористої поверхні комети 67P/Чурюмова-Герасименко. Спираючись на результатах місії «Розетта», Юрген Блум і його колеги роблять висновок, що комета 67P складається з міліметрової пилової гальки. Передбачається, що галька всередині комети складається з суміші пилу і льоду (світло-блакитні сфери на зображенні), і тільки найвищі шари, які піддаються впливу прямих сонячних променів, не містять лід (темно-сірі сфери). Фото з сайту www.sciencedaily.com.

 

Професор Блум роз’яснює наслідки спостережень команди: «Наші результати показують, що формування комети Чурюмова-Герасименко може пояснити лише одна модель формування великих твердих тіл в молодій Сонячній системі. Згідно з нею скупчення «галькового пилу» через нестабільність в сонячній туманності набуває такої великої концентрації, що його сумарна гравітація зрештою призводить до колапсу».

 

Цей процес формує зв’язок, який був загадкою для науковців протягом тривалого часу, між відомою структурою «гальковий пил» («будівельні блоки планет», що утворилися в Сонячній туманності внаслідок зіткнення та злипання частинок пилу і льоду) та гравітаційним збільшенням планетезималей до рівня планет.

 

«Хоча це звучить дуже драматично», ― продовжує Блум, ― це насправді м’який процес в якому пилові скупчення не руйнуються, а об’єднуються в тіло більшого розміру з ще сильнішою гравітацією ― скупчення пилу збирається в зв’язане тіло, тобто фактично відбувається народження комети». Через порівняно невелику масу комети 67P, галька збереглася до нашого часу, дозволивши науковцям підтвердити гіпотезу вперше.

 

Насправді, модель формування «галька-колапс» (pebble-collapse) може пояснити багато спостережуваних властивостей комети 67P, наприклад, її високу пористість і скільки газу вивільнилося зсередини. «Тепер доведено всі етапи моделювання планети» — підсумував Блум.

 

За інф. з сайту www.sciencedaily.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1