Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 25 04 18mОгляд сотень галактик дозволив виявити чіткий зв’язок між їхньою формою та віком зір. Галактики, які містять молоді зорі, є більш плоскими, ніж галактики зі старими зорями. Такий висновок випливає з результатів дослідження астрономів на чолі з Джессом ван де Санде (Jesse van de Sande) з Сіднейського університету, оприлюднених в журналі Nature Astronomy.

 

«Ми давно знали, що форма та вік пов’язані в дуже молодих і старих галактиках — перші плоскі, а другі круглі», — сказав Джесс ван де Санде. «Тепер уперше ми показали, що це правильно для всіх типів галактик — будь-яких форм, віку й маси».

 

news 25 04 18v

 

Плоскі спіральні галактики, як NGC 1055 (ліворуч), містять більше молодих зір з упорядкованим рухом, ніж сферичні галактики, такі як IC 2006 (праворуч). Фото з сайту www.sciencenews.org.

 

Науковці використали дані спостережень 843 галактик з огляду SAMI Galaxy Survey, щоб виявити такий взаємозв’язок. Вимірявши, як рухаються зорі, дослідники визначили еліптичність галактик — показник того, наскільки вони сплюснуті або сферичні. У високо еліптичній галактиці, наприклад такій, як гігантська спіраль Молочний Шлях, рух зір подібний до руху автомобілів на автодромі. В галактиці з низькою еліптичністю зорі рухаються більш хаотично, як рій бджіл. За кольором зір галактик визначали їх середній вік.

 

Дані про вік та рух зір дозволили виявити тенденцію: що старіші зорі, то більш випадковим є їхній рух, а отже, округліші форми галактики. Що менший вік зір, то менш випадкові їхні рухи, а форма галактики плоска.

 

Науковці зазначають: їхні результати ще не дозволяють однозначно заявити, що всі галактики формуються плоскими, а з часом набувають сферичної форми. Виявлений взаємозв’язок, можливо, має якесь інше пояснення.

 

За інф. з сайту www.sciencenews.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1