Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

news 25 04 18mОгляд сотень галактик дозволив виявити чіткий зв’язок між їхньою формою та віком зір. Галактики, які містять молоді зорі, є більш плоскими, ніж галактики зі старими зорями. Такий висновок випливає з результатів дослідження астрономів на чолі з Джессом ван де Санде (Jesse van de Sande) з Сіднейського університету, оприлюднених в журналі Nature Astronomy.

 

«Ми давно знали, що форма та вік пов’язані в дуже молодих і старих галактиках — перші плоскі, а другі круглі», — сказав Джесс ван де Санде. «Тепер уперше ми показали, що це правильно для всіх типів галактик — будь-яких форм, віку й маси».

 

news 25 04 18v

 

Плоскі спіральні галактики, як NGC 1055 (ліворуч), містять більше молодих зір з упорядкованим рухом, ніж сферичні галактики, такі як IC 2006 (праворуч). Фото з сайту www.sciencenews.org.

 

Науковці використали дані спостережень 843 галактик з огляду SAMI Galaxy Survey, щоб виявити такий взаємозв’язок. Вимірявши, як рухаються зорі, дослідники визначили еліптичність галактик — показник того, наскільки вони сплюснуті або сферичні. У високо еліптичній галактиці, наприклад такій, як гігантська спіраль Молочний Шлях, рух зір подібний до руху автомобілів на автодромі. В галактиці з низькою еліптичністю зорі рухаються більш хаотично, як рій бджіл. За кольором зір галактик визначали їх середній вік.

 

Дані про вік та рух зір дозволили виявити тенденцію: що старіші зорі, то більш випадковим є їхній рух, а отже, округліші форми галактики. Що менший вік зір, то менш випадкові їхні рухи, а форма галактики плоска.

 

Науковці зазначають: їхні результати ще не дозволяють однозначно заявити, що всі галактики формуються плоскими, а з часом набувають сферичної форми. Виявлений взаємозв’язок, можливо, має якесь інше пояснення.

 

За інф. з сайту www.sciencenews.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1