Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Миколаївська астрономічна обсерваторія

 

 

Миколаївська астрономічна обсерваторія є однією з найстаріших обсерваторій південно-східної Європи. Її заснував у 1821 р. адмірал Олексій Грейг, а проект будівлі обсерваторії розробив архітектор Чорноморського адміралтейства Федір Вунша.

 

Обсерваторію створювали для потреб Чорноморського флоту (забезпечення флоту точним часом, морехідними картами тощо). Також тут налагоджували навігаційні прилади та навчали штурманів астрономічним методам орієнтування. Першим директором обсерваторії був Карл Кнорре, який обіймав цю посаду протягом 50 років.

 

Як самостійна наукова установа Миколаївська астрономічна обсерваторія існує з 1992 р., а з 2002 р. їй надано статус науково-дослідного інституту.

 

У музеї обсерваторії зберігається унікальна колекція астрономічних приладів та інструментів: меридіанне коло і переносний вертикальний круг фірми Репсольда, колекція астрономічних годинників XVIII—XIX ст., астрономічні книги XVII—XIX ст., а також десятки  інших експонатів. У 2007 році МАО включена до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

 

Миколаївська астрономічна обсерваторія є історичним і науковим надбанням України, що не має аналогів в нашій країні. Ця наукова установа міститься в Миколаєві по вулиці Обсерваторній, 1-а.

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1