Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Миколаївська астрономічна обсерваторія

 

 

Миколаївська астрономічна обсерваторія є однією з найстаріших обсерваторій південно-східної Європи. Її заснував у 1821 р. адмірал Олексій Грейг, а проект будівлі обсерваторії розробив архітектор Чорноморського адміралтейства Федір Вунша.

 

Обсерваторію створювали для потреб Чорноморського флоту (забезпечення флоту точним часом, морехідними картами тощо). Також тут налагоджували навігаційні прилади та навчали штурманів астрономічним методам орієнтування. Першим директором обсерваторії був Карл Кнорре, який обіймав цю посаду протягом 50 років.

 

Як самостійна наукова установа Миколаївська астрономічна обсерваторія існує з 1992 р., а з 2002 р. їй надано статус науково-дослідного інституту.

 

У музеї обсерваторії зберігається унікальна колекція астрономічних приладів та інструментів: меридіанне коло і переносний вертикальний круг фірми Репсольда, колекція астрономічних годинників XVIII—XIX ст., астрономічні книги XVII—XIX ст., а також десятки  інших експонатів. У 2007 році МАО включена до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

 

Миколаївська астрономічна обсерваторія є історичним і науковим надбанням України, що не має аналогів в нашій країні. Ця наукова установа міститься в Миколаєві по вулиці Обсерваторній, 1-а.

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1