Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про астрономічну обсерваторію Кітт-Пік

 

 

Національну обсерваторію Кітт-Пік засновано 1958 р. Її розміщено в пустелі Сонора (штат Аризона, США) на висоті 2096 м над рівнем моря. У 1982 р. вона, а також Національна сонячна обсерваторія і Міжамериканська обсерваторія Сєрро-Тололо увійшли до складу новоутвореної Національної обсерваторії оптичної астрономії. Першим директором (упродовж 1960—1971 рр.) Національної обсерваторії Кітт-Пік був Ніколас Ульріх Мейолл.

 

Найбільші телескопи обсерваторії Кітт-Пік мають поперечники головних дзеркал 4 і 3,5 м, а у відомого багатьом прихильникам астрономії своїм незвичним зовнішнім виглядом сонячного телескопа МакМас—Пірса дзеркало поперечником 1,52 м. Окрім інструментів самої обсерваторії на її території розміщено телескопи й прилади інших організацій, головно американських університетів. Кількістю телескопів (26 станом на 2015 р.) обсерваторія Кітт-Пік є найбільшою у світі.

 

Kitt Peak National Observat

 

Сучасний панорамний вигляд території Національної обсерваторії Кітт-Пік. Вежа сонячного телескопа МакМас—Пірса на світлині ліворуч. Фото з сайту www.launchphotography.com (сайт вміщує інші світлини цієї обсерваторії).

 

Астрономічна обсерваторія Кітт-Пік виконує дослідження Сонця, Сонячної системи, нашої галактики й інших галактик. У 1977 р. Стефан Грегорі й Лаярд Томпсон у цій обсерваторії відкрили войди — порожнини в космічному просторі, де немає скупчень галактик.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1