Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про астрономічну обсерваторію Мауна-Кеа

 

 

Астрономічну обсерваторію Мауна-Кеа засновано 1967 р. Її розміщено на вершині (висота над рівнем моря 4 205 м) вулкану Мауна-Кеа на острові Гаваї (США). Це місце є найкращим у світі майданчиком для астрономічних спостережень (його оголошено науковим заповідником). Розпорядником й орендодавцем території Мауна-Кеа є Гавайський університет.

 

В обсерваторії Мауна-Кеа встановлено більше десяти різноманітних телескопів, що належать різним науковим організаціям США, а також низці країн світу (Великобританія, Канада, Японія та ін.). Найбільшими є телескопи Кек 1 і Кек 2, які входять до складу обсерваторії імені Кека. Її названо на честь американського мільйонера Говарда Кека. У 1985 р. заснований ним фонд пожертвував на будівництво телескопів понад 70 мільйонів доларів.

 

Mauna Kea Observatory

 

Вигляд зверху на обсерваторію Мауна-Кеа. Дві вежі телескопів Кека видно на світлині угорі ліворуч. Фото з сайту http://vterrain.org.

 

Зрозуміло, така потужна астрономічна обсерваторія, як Мауна-Кеа, виконує широкий спектр астрономічних досліджень в оптичному діапазоні електромагнітного спектра.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1