Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Спеціальну астрофізичну обсерваторію

 

 

Спеціальну астрофізичну обсерваторію (САО) Академії наук СРСР (тепер САО РАН) відкрито в червні 1966 р. хоча рішення про створення обсерваторії було ухвалено урядом СРСР ще в 1960 р. Вона розміщена на Північному Кавказі в Карачаєво-Черкеській республіці. На схилах гори Пастухова на висоті 2100 метрів над рівнем моря у 1975 р. було встановлено Большой азимутальний телескоп (БТА) з поперечником дзеркала 6 м. Також є малі телескопи діаметром 1 м і 0,6 м. Ще один інструмент, РАТАН-600 (РАдіоТелескоп Академії Наук), розміщено за 20 км від БТА на околиці станиці Зеленчукської. САО — найбільша астрономічна обсерваторія Російської Федерації.

 

SAO RAN

 

Спеціальна астрофізична обсерваторія Російської академії наук. У найбільшій вежі встановлено 6-метровий Большой телескоп азимутальний (БТА). Фото О. Пилипаса (з колекції світлин ГАО НАН України).

 

САО дозволяє використовувати свої телескопи дослідниками з інших наукових установ з різних країн світу.Час спостережень на них розподіляє програмний комітет з тематики великих телескопів.

 

Спеціальна астрофізична обсерваторія виконує дослідження з широкого кола наукових завдань (космологія, позагалактична астрономія, зорі й міжзоряне середовище тощо).

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1