Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Спеціальну астрофізичну обсерваторію

 

 

Спеціальну астрофізичну обсерваторію (САО) Академії наук СРСР (тепер САО РАН) відкрито в червні 1966 р. хоча рішення про створення обсерваторії було ухвалено урядом СРСР ще в 1960 р. Вона розміщена на Північному Кавказі в Карачаєво-Черкеській республіці. На схилах гори Пастухова на висоті 2100 метрів над рівнем моря у 1975 р. було встановлено Большой азимутальний телескоп (БТА) з поперечником дзеркала 6 м. Також є малі телескопи діаметром 1 м і 0,6 м. Ще один інструмент, РАТАН-600 (РАдіоТелескоп Академії Наук), розміщено за 20 км від БТА на околиці станиці Зеленчукської. САО — найбільша астрономічна обсерваторія Російської Федерації.

 

SAO RAN

 

Спеціальна астрофізична обсерваторія Російської академії наук. У найбільшій вежі встановлено 6-метровий Большой телескоп азимутальний (БТА). Фото О. Пилипаса (з колекції світлин ГАО НАН України).

 

САО дозволяє використовувати свої телескопи дослідниками з інших наукових установ з різних країн світу.Час спостережень на них розподіляє програмний комітет з тематики великих телескопів.

 

Спеціальна астрофізична обсерваторія виконує дослідження з широкого кола наукових завдань (космологія, позагалактична астрономія, зорі й міжзоряне середовище тощо).

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1