Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Спеціальну астрофізичну обсерваторію

 

 

Спеціальну астрофізичну обсерваторію (САО) Академії наук СРСР (тепер САО РАН) відкрито в червні 1966 р. хоча рішення про створення обсерваторії було ухвалено урядом СРСР ще в 1960 р. Вона розміщена на Північному Кавказі в Карачаєво-Черкеській республіці. На схилах гори Пастухова на висоті 2100 метрів над рівнем моря у 1975 р. було встановлено Большой азимутальний телескоп (БТА) з поперечником дзеркала 6 м. Також є малі телескопи діаметром 1 м і 0,6 м. Ще один інструмент, РАТАН-600 (РАдіоТелескоп Академії Наук), розміщено за 20 км від БТА на околиці станиці Зеленчукської. САО — найбільша астрономічна обсерваторія Російської Федерації.

 

SAO RAN

 

Спеціальна астрофізична обсерваторія Російської академії наук. У найбільшій вежі встановлено 6-метровий Большой телескоп азимутальний (БТА). Фото О. Пилипаса (з колекції світлин ГАО НАН України).

 

САО дозволяє використовувати свої телескопи дослідниками з інших наукових установ з різних країн світу.Час спостережень на них розподіляє програмний комітет з тематики великих телескопів.

 

Спеціальна астрофізична обсерваторія виконує дослідження з широкого кола наукових завдань (космологія, позагалактична астрономія, зорі й міжзоряне середовище тощо).

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1