Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Парки й заповідники темного неба Австралії і Нової Зеландії

 

 

На території Австралії немає парків чи заповідників темного неба, визнаних IDA, але місця, де можна бачити зоряне небо в його первозданній красі звісно є. Одне з таких — парк Віруна (Wiruna) у штаті Новий Південний Вельс. Астрономічне товариство цього штату (Astronomical Society of NSW, ASNSW) має тут спостережний пункт і влаштовує щорічно вечори спостереження зоряного неба для всіх охочих.

Сайт Астрономічного товариства Нового Південного Вельсу: http://www.asnsw.com

 

Міжнародний заповідник нічного неба Аоракі Маккензі (визнаний IDA у 2012 р.) на острові Південний у Новій Зеландії допомагає зберігати темне зоряне небо не лише для аматорів астрономії, але й для найбільшої в цій країні астрономічної обсерваторії Маунт Джон, яка належить Кентерберійському університету.

Сайт міжнародного заповідника нічного неба Аоракі Маккензі: http://www.mtcooknz.com/mackenzie/stargazing/

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1