Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп NICER дав змогу виміряти розміри нейтронних зір з високою точністю

18 квітня 2021

 

Матерія всередині нейтронних зір, щільних залишків після вибуху масивних зір, перебуває в найбільш незвичному стані, який можуть виміряти науковці. Тепер завдяки даним, отриманим за допомогою рентгенівського телескопа «Зонд для дослідження внутрішньої будови нейтронних зір» (Neutron star Interior Composition Explorer, NICER), який встановлено на Міжнародній космічній станції, вчені виявили: ця таємнича речовина стискається не так сильно, ніж передбачали деякі фізики.

Докладніше:

У далеких галактиках, що зливаються, виявлено подвійні надмасивні чорні діри

09 квітня 2021

 

За допомогою Космічного телескопа імені Габбла і космічного зонда «Гея» астрономи відкрили дві пари квазарів у далекому Всесвіті, що лежать близько один біля одного. Подальші спостереження методом спектроскопії, виконані на телескопі Джеміні північ (Gemini North), дали змогу побачити окремо кожен квазар в одній з цих далеких пар. Відстань між квазарами найменша, ніж в будь-якій іншій парі квазарів, виявлених так далеко від Землі. Це відкриття є вагомим доказом існування подвійних надмасивних чорних дір, а також важливим з огляду на розумінням злиття галактик у ранньому Всесвіті.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Парки й заповідники темного неба Європи

 

 

Лісовий парк Ґалловей (Galloway Forest Park) у Шотландії  2009 р. IDA надала йому статус парку темного неба 23-го рівня. Він був першим, що визнали таким, у Великобританії.

Сайт: http://www.gallowayforestpark.com/folder-31-dark-skies

 

Національний парк Ексмур (Великобританія) у південно-західній частині Англії — 2011 р. IDA  визнала його першим міжнародним заповідником темного неба (International Dark Sky Reserve) у Європі. Для охочих спостерігати не лише зоряне небо, але й окремі його об’єкти парк надає в тимчасове користування телескоп.

Сайт Національного парку Ексмур: http://www.exmoor-nationalpark.gov.uk/enjoying/stargazing

 

Національний парк Нортумберленд (Великобританія) на півночі країни, на кордоні з Шотландією, 2013 р. отримав від IDA найвищий («золотий») статус. Це найбільший площею (1,5 тис. кв км) парк темного неба в Європі. Разом з національним парком Нортумберленд такий самий статус отримав природний заповідник Кілдер Вотер з прилеглими лісами. У ньому розташована Кілдерська обсерваторія (відкрита в 2008 р.), де всі охочі можуть виконати астрономічні спостереження.

Сайт національного парку Нортумберленд: http://www.northumberlandnationalpark.org.uk/cat/stargazing

 

Національний парк Брекон-Біконс (Brecon Beacons National Park) у Південному Уельсі (Великобританія) 2013 р. отримав від IDA статус заповідника темного неба. Ініціативу його створення підтримував принц Чарльз.

Сайт національного парку Брекон-Біконс: http://www.breconbeacons.org

 

Долина Elan у центральному Уельсі (Англія) отримала від IDA статус міжнародного парку темного неба в 2015 році. Тут свідомо й цілеспрямовано зберігають небо темним.

Сайт парку в Долині Elan: http://www.elanvalley.org.uk

 

Про інші місця Великобританії, де зберігається темне зоряне небо, докладніше на сайті Dark Sky Discovery Sites: http://www.darkskydiscovery.org.uk

 

Міжнародний заповідник темного неба Керрі на півострові Айверах у південно-західній частині Ірландії, визнаний IDA таким у 2014 р.  Його розташування між горами Керрі й Атлантичним океаном забезпечує природний захист від світлового забруднення.

Фейсбук-сторінка міжнародного заповідника темного неба Керрі: https://www.facebook.com/kerrydarkskies

 

Природний заповідник Де Бошплаат (De Boschplaat) лежить у східній частині острова Тершеллінґ (Terschelling) у Нідерландах. На його території є спеціально відведені майданчики для спостережень зоряного неба. IDA визнала цей заповідник міжнародним парком темного неба в 2015 році.

Фейсбук-сторінка природного заповідника Де Бошплаат: https://www.facebook.com/boschplaat

 

Національний парк Ейфель (Eifel National Park) лежить у федеральній землі Північний Рейн-Вестфалія (Німеччина) в одній з найбільш густонаселених частин Західної Європи. Він охоплює 110 кв. км території в західній і центральній Німеччині вздовж бельгійського кордону. І майже 20 мільйонів людей мешкають від нього на відстані двох годин їзди машиною або поїздом. IDA визнала його міжнародним парком темного неба в 2014 році.

Сайт національного парку Ейфель: http://www.nationalpark-eifel.de

 

Природний парк Вестгафелланд (Westhavelland Nature Park) розташований у федеральній землі Бранденбург (Німеччина). Парк лежить усього за 70 км на захід від Берліна і є легко досяжним для майже шести мільйонів людей. IDA визнала цей природний парк заповідником темного неба в 2014 р. На території парку проходять різні заходи, пов’язані зі спостереженням зоряного неба.

Сайт природний парк Вестгафелланд: http://www.westhavelland-naturpark.de

 

Біосферний заповідник Рьон розташований на площі 1720 кв. км на межі трьох федеральних земель Німеччини ― Гессен, Баварія і Тюрингія. Найтемнішим є небо в центральній частині заповідника (в трьох окремих ділянках), яку відділяє буферна зона. IDA визнала це місце заповідником темного неба в 2014 році.

Сайт біосферного заповідника Рена: http://biosphaerenreservat-rhoen.de

 

Заповідник темного неба (з 2013 р.) Пік-дю-Міді (Pic du Midi International Dark Sky Reserve) міститься в гірському районі на півдні Франції (належить до національного парку Піренеї). Нині його відвідує щороку майже 1 500 000 відвідувачів. Тут також міститься французька астрономічна обсерваторії Пік дю Міді.

Сайт заповідника темного неба Пік-дю-Міді: http://www.picdumidi.com/rice

 

Національний ландшафтний заповідник Зселік (Zselic National Landscape Protection Area) лежить у південно-західній частині Угорщини і є одним з найкращих місць, де збережено майже без змін природну темінь зоряного неба. IDA визнала це місце міжнародним парком темного неба в 2009 році.

Сайт парку темного неба Зселік: http://www.zselickapu.hu/english/sky-park

 

Національний парк Хортобадь (Hortobagyi) міститься на сході Угорщини. Це біосферний заповідник (місце відпочинку перелітних птахів), визнаний ЮНЕСКО об’єктом Всесвітньої спадщини. Парк пропонує відвідувачам спостереження зоряного неба, планує відкрити астрономічну обсерваторію. IDA визнала це місце міжнародним парком темного неба в 2014 році.

Сайт національного парку Хортобадь: http://www.hnp.hu/hu

 

Інші місця в Європі, де ще зберігається темне зоряне небо: Болгарія (гора Мусала, найвища гірська вершина Балканського півострова); Іспанія (острів Ла-Пальма); Словакія (національний парк Полонини, див. темні місця словацьких Карпат на сайті http://www.astrokarpaty.net/sk/produkty/darksitessk); Польща (парк зоряного неба в Бещадах); Чехія (Йізерський парк темного неба, Бескидська область темного неба, Манетинська область темного неба); Швеція (місцевість за Полярним колом довкола містечка Кіруна).

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1