Телескопи з віддаленим доступом (Інтернет-телескопи)
Кожен, хто постійно цікавиться зоряним небом, рано чи пізно усвідомлює, що візуальні спостереження вже не повною мірою тамують його інтерес, а тому шукає можливості доступу до телескопа. Найпростіший, але і найзатратніший, варіант — придбати власний телескоп (нині суто організаційно це зробити не дуже складно). У такому разі людина отримує повну свободу дій щодо астрономічних спостережень, її обмежують лише можливості телескопа й погодні умови в місці проживання.
Проте не завжди можна знайти кошти на справді хороший телескоп, або ж місце проживання не радує темним зоряним небом. Як бути аматору астрономії в такому разі? Хай там як, але нині вихід є! Наприклад, скористатись можливостями інтернет-телескопів (їх часто називають телескопами-роботами, або телескопами з віддаленим доступом). Таких інструментів у світі стає все більше й більше. З ними можна працювати як індивідуально, так і спостерігати певні астрономічні явища (зазвичай затемнення Сонця і Місяця) в режимі прямої трансляції (онлайн), які час від часу влаштовують власники інтернет-телескопів. Зрозуміло, що для роботи з телескопом у режимі віддаленого доступу потрібен комп’ютер, під’єднаний до Інтернету.
Варто також пам’ятати, що наземні астрономічні спостереження залежать від погоди в тому місці, де встановлено телескоп. Хоча більшість телескопів-роботів розміщені в місцях з хорошим астрокліматом, ясне небо не завжди буває й там. Тому перш ніж подавати заявку на спостереження, перевірте поточний прогноз погоди для пункту, де працює обраний вами телескоп. І взагалі, до астрономічних спостережень потрібно ретельно готуватися (сподіваємося, що для вас це очевидна річ, тому тут про це не говоримо).
Далі наведено інтернет-адреси телескопів з віддаленим доступом і коротко сказано про умови роботи з ними. Оскільки умови (а надто вартість доступу) можуть зазнавати змін, то про докладні інструкції й особливості роботи з певним інструментом треба дізнаватися на його сайті. Зверніть, будь ласка, на це увагу!
MicroObservatory — мережа телескопів з відкритим (безкоштовним) віддаленим доступом, створена науковцями й педагогами з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики у США. Її мета — надати молоді можливість вивчати принади зоряного неба у шкільних класах або в центрах позашкільної освіти. Телескопи розміщено в обсерваторіях, пов’язаних з Центром астрофізики, зокрема в обсерваторії Гарвардського коледжу в Кембриджі (штат Массачусетс) й обсерваторії імені Віппла в Амадо (шт. Аризона).
Особливість використання телескопів MicroObservatory полягає в тому, що на її сайті ви подаєте попередню заявку на спостереження обраного небесного об’єкта. Окрім назви об’єкта, потрібно вказати час експозиції, кольорові фільтри й деякі інші параметри. Разом з вашим запитом для спостережень ви також вказуєте свою адресу електронної пошти і протягом 48 годин отримаєте повідомлення з посиланнями на доступ до файлу із зображенням (650 ´ 500 пікселів), створеного телескопом-роботом на приймачі з CCD-матрицею.
Окрім можливості, описаної вище, MicroObservatory дозволяє використовувати всі зображення (вони містяться в окремому каталозі), отримані за допомогою її телескопів упродовж останніх двох тижнів.
MicroObservatory має ще одну «родзинку», дуже цікаву для цілей астрономічної освіти — спеціальні навчальні проекти, призначені для учнів середньої школи, які вивчають фізику та астрономію. Опис проектів (інструкції для учнів і вчителів, моделі тощо) вміщено в окремому розділі сайту (LaboratoryforthestudyofExoplanets).
Bradford Robotic Telescope (роботизований телескоп Бредфорда) — це телескопи з відкритим віддаленим доступом та інше обладнання (наприклад, веб-камери), встановлені на вершині Тейде острова Тенерифе (Канарські острови, Іспанія). Нині є чотири телескопи з різними параметрами, що дозволяють отримувати зображення великих ділянок зоряного неба (сузір’я), зоряних скупчень і туманностей, а також галактик.
Спостереження виконуються за попередньою заявкою, яку оформляють на сайті телескопа Бредфорда (вказують об’єкт спостережень, телескоп, час експозиції, фільтр тощо).
Slooh — мережа дистанційних телескопів для широкого загалу (на умовах реєстрації за плату) почала діяти 2003 р. в обсерваторії Інституту астрофізики на Канарських островах. На кінець 2015 р. вона налічувала понад 20 обсерваторій-партнерів по всьому світу. Окрім виконання індивідуальних астрономічних спостережень, Slooh також вдається до відкритих прямих трансляцій небесних явищ (затемнення Сонця і Місяця, комети, астероїди) з допомогою обсерваторій-партнерів, розміщених в Аризоні, Японії, Південній Африці, Австралії, Новій Зеландії Норвегії, а також на Гавайських островах.
iTelescope.Net — мережа телескопів, пов’язаних через Інтернет, що дозволяє зареєстрованим учасникам отримувати астрономічні зображення нічного неба для цілей освіти, наукових досліджень та астрофотографії. Мережа є відкритою — кожен може приєднатися до неї (аматори астрономії, студенти і навіть професійні астрономи).
Станом на кінець 2015 р. мережа мала 19 телескопів (з діаметром об’єктива від 150 до 700 міліметрів), установлених в обсерваторіях у Нью-Мексико, Австралії та Іспанії. Завдяки такому розміщенню інструментів спостерігачі можуть спостерігати нічне небо протягом усієї доби.
Мережа iTelescope.Net є самоокупною — доступ до телескопів за плату, умови й тарифні плани докладно описано на сайті мережі, але не з метою отримати прибуток. Доходи використовують на розширення і зростання мережі. iTelescope.Net підпорядкований астрономам і для астрономів. Крім того, iTelescope.Net надає гранти на користування інструментами для виконання спостережень у рамках науково-дослідного проекту чи науково обґрунтованих навчальних програм у школах. Умови надання гранту для конкретної школи або науково-дослідного проекту вміщено на сайті.
Virtual Telescope Project — мережа роботизованих телескопів з віддаленим доступом у режимі реального часу (онлайн) через Інтернет для широкого загалу користувачів, що діє з 2006 року.