Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Календар третього тисячоліття: яким йому бути?

 

В. С. Кислюк

доктор фізико-математичних наук

Головна астрономічна обсерваторія НАН України

 

 

Економічна і Соціальна Рада Організації Об’єднаних Націй (ЕСР ООН) неодноразово обговорювала проблему реформи календаря. Зокрема, цим питанням вона займалась серйозно в 1954—1956 рр. (див., наприклад, «Короткий астрономічний календар на 1977 р.»), але відклала вирішення його до того часу, доки не відбудуться значні зміни в кліматі громадської думки в цьому відношенні. Зараз вважається, що цей час настав, бо нещодавно ЕСР знову прийняла резолюцію, згідно якій рекомендується до прийняття Генеральною Асамблеєю ООН Міжнародного Стандарту Цивільного Календаря для використання всіма міжнародними урядовими, цивільними та діловими інституціями. Всім націям-членам ООН рекомендовано прийняти новий стандартний календар, починаючи з 2001 року. Саме початок 21-го століття і третього тисячоліття є найсприятливішим терміном для проведення реформи календаря (якщо її взагалі доцільно проводити — В. К.). Більш сприятливий момент в осяжному майбутньому передбачити важко.

 

На розгляд висунуто два варіанти стандартного календаря: 12- і 13-місячний вічні календарі в яких з 2001 року 1 січня завжди припадатиме на понеділок. Характерною особливістю обох проектів є те, що всі числа місяців у них назавжди закріплюються за одними і тими ж днями тижня. Крім того, для узгодження тривалості календарного і тропічного років вводяться по два додаткових дні, які не мають конкретних дат, а позначаються лише номером року.

 

У проекті 12-місячного календаря це такі дні: «W» — Всесвітній День (День Нового Року) — вводиться щорічно між 31 грудня та 1 січня; «C» — День Календаря — вводиться лише для високосного року між 31 червня та 1 липня. Тривалість кварталів в такому календарі однакова — по 91 дню або 13 тижнів. В григоріанському календарі, як відомо, тривалість кварталів неоднакова (від 90 до 92 днів), а перше півріччя завжди коротше другого.

 

Другий проект, так званий «Космічний Календар», містить 13 рівних місяців по 28 днів кожний, які складають чотири семиденні тижні. Як і в 12-ти місячному календарі перший день кожного року пропонується як «Всесвітній День». Крім того, для високосного року між 14-м і 15-м днем сьомого місяця, тобто посередині року, вставляється «День Календаря». Світовий День і День Календаря повинні відзначатись як Всесвітні Свята.

 

Таблиця 1

 

Проект 12-місячного всесвітнього календаря

 

Дні

   Січень, Квітень,

  Липень, Жовтень

   Лютий,Травень,

 Серпень, Листопад

   Березень,Червень,

 Вересень, Грудень

    Пд

    Вт

    Ср

    Чт

    Пт

    Сб

    Нд

    1  8  15 22 29

    2  9  16 23 30

    3 10 17 24

    4 11 18 25

    5 12 19 26

    6 13 20 27

    7 14 21 28

         6  13 20 27

         7  14 21 28

     1  8  15 22 29

     2  9  16 23 30

     3 10 17 24

     4 11 18 25

     5 12 19 26

    4 11 18 25

    5 12 19 26

    6 13 20 27

    7 14 21 28

1  8 15 22 29

2  9 16 23 30

3 10 17 24 31

 

    

Таблиця 2

 

Проект 13-місячного космічного календаря

 
1. Hellos 7. Jove

X   Пд Вт Ср Чт Пт Сб Нд

W  1   2   3   4   5   6   7

     8   9   10 11 12 13 14

     15 16 17 18 19 20 21

     22 23 24 25 26 27 28

X   Пд Вт Ср Чт Пт Сб Нд

     1   2   3   4   5   6   7

     8   9   10 11 12 13 14

C  15 16 17 18 19 20 21

     22 23 24 25 26 27 28

     X — додаткові дні, «W» — Всесвітній День (День      Нового Року), «С» — День Календар: (лише для   високосного року)
 
Високосний рік, з додатковим Днем Календаря, має наступати в кожен рік, який точно ділиться на 4, крім років, які закінчуються на «нуль-нуль» (00). Останні не будуть високосними, якщо не діляться точно на 400. Проте, рік 3200, який буде згідно цій формулі високосним роком, не буде вважатись високосним. Це необхідно для того, щоб синхронізувати календар з сонцестоянням і рівноденням. Для цього, в середньому кожні 3323 роки (!) ООН чи інша Всесвітня Організація повинна буде вводити додатковий високосний рік.
 
Тепер відносно назв місяців. В багатьох народів світу назви місяців нинішнього календаря пов’язані з іменами Римських Богів, Імператорів, а також з найменуванням чисел. Якщо прийняти 13-місячний календар, то виникає необхідність введення назви принаймні одного місяця. Чому б не надати всім місяцям нові назви, до того ж астрономічні, які відомі в усьому світі? Тому пропонуються такі назви місяців: 1 — Helios (Сонце), 2 — Mercury (Меркурій), 3 — Venus (Венера), 4 — Terra (Земля), 5 — Luna (Місяць), 6 — Ares (Марс), 7 — Jove (Юпітер), 8 — Kronos (Сатурн), 9 — Uranus (Уран), 10 — Neptun (Нептун), 11 — Pluto (Плутон), 12 — Galaxy (Галактика), 13 — Cosmos (Космос).

 

В назвах місяців, як бачимо, не використовуються англійські назви SUN (Сонце), МООN (Місяць), SATURN щоб запобігти плутанини з назвами днів відповідно: Sunday (Неділя), Monday (Понеділок), Saturday (Субота). Рекомендована назва місяця Ares замість MARS пов’язана з тим, щоб уникнути плутанини з застарілим Мarch (Березень). Назва місяця JOVE пропонується для скорочення, а ТERRA замість EARTH — для виразності.

 

Вважається, що ці назви легко завчити і запам’ятати за короткий проміжок часу. Крім того вони мають пізнавальне, а не міфологічне значення.

 

Всесвітні релігійні організації повинні погодити якнайшвидше свої календарі релігійних свят та іншу діяльність з прийнятим стандартом цивільного календаря, щоб запобігти невідповідності в проведенні релігійних обрядів.

 

Обидва календарі могли б «стартувати» в перший день 2001 року, бо в такому разі відпадає необхідність додавання чи віднімання будь-яких дат при переході від григоріанського календаря. З двох проектів 13-місячний календар розглядається як найбільш підходящим для користувача, але й потребує більше кардинальних змін. Проте він може зустріти більший опір з боку певної частини людства.

 

Якщо нації приймуть покращений календар, то при бажанні можна розписати деякі національні свята, як такі, що припадають на Понеділок. Так народи, які святкують Різдво Христове 25 грудня будуть завжди відзначати його в Понеділок 25 грудня в 12-місячному Всесвітньому Календарі, чи в Понеділок 22 Космоса в 13-місячному Космічному Календарі. Ті, хто користується старим стилем, легко можуть знайти відповідні дати в новому календарі і навпаки.

 

Зазначається, що незначна частина релігійних догматиків, які відзначають ШАБАШ кожен сьомий день, могли б мати 48-годинний «День Шабаша», коли наступають Додаткові Дні.

 

Перш ніж розглядати доцільність проведення реформи календаря, слід звернути увагу ще на один проект календаря — «Марсіанського». Безсумнівно в наступному тисячолітті відбуватиметься активне освоєння Сонячної системи. Напевно Марс стане одним з перших місць, яке буде використане для розселення людства. Тому поряд з календарем для Землі пропонується до розгляду також варіант марсіанського календаря. Виходячи з того, що Марсіанський тропічний рік дорівнює 668.61561 земних днів, пропонується для прийняття також з 1 січня 2001 року вічний Марсіанський календар з 19 місяцями по 35 днів в кожному. Для «стабілізації» календаря також пропонується введення високосних і невисокосних років та ще кількох додаткових днів без конкретних дат. Назви місяців запропонованого календаря містять космічні найменування (головним чином, це назви об’єктів Сонячної системи).

 

Варто зазначити, що проектів вічного земного календаря дуже багато. Ми навели лише два з них, які запропоновані зараз до прийняття. Яким же буде календар третього тисячоліття? Чи варто проводити реформу григоріанського? Подивимось, яка є в цьому необхідність.

 

Важко уявити собі життя на Землі без календаря. Всі свої події й сподівання ми так чи інакше пов’язуємо з цим надбанням людства, яке має давню, складну і суперечливу історію. Упродовж віків календар зазнавав безліч змін та реформ перш ніж стати таким, яким він є зараз. Слово «календар» походить від латинського «calendae». Так у римлян називався перший день кожного місяця, а слово «calendae» — від кореня слова «calare», що означає «об’являти». В древньому Римі початок року об’являли жерці.

 

З незапам’ятних часів люди намагались використати певні закономірності природи для відліку часу. Так, з періодом обертання Землі навколо осі пов’язані зміни дня і ночі — доба, з періодом зміни фаз Місяця — місяць, а з періодом зміни сезонів на Землі — рік. Останній період пов’язаний з тривалістю тропічного року, який є проміжком часу між двома послідовними проходженнями диску Сонця через точку весняного рівнодення, тобто коли тривалість дня і ночі однакова. Вся складність проблеми встановлення календаря полягає в тому, що звичні для людини періоди — доба та місяць — не вкладаються кратно в період зміни пір року. Тривалість тропічного року дорівнює 365.24220 діб, або 365 діб 5 год 48 хв 46 с.


 

 

Не згадуючи всіх подробиць з історії календаря (їх можна знайти в книзі І. А. Климишина «Календарь й хронология». — М.: Наука, 1981.—192 с.), зупинимось лише на реформі, яку провів Юлій Цезар — визначний римський імператор, верховний жрець, письменник та полководець. Саме він в 46 р. н. е.* за допомогою александрійського астронома Созігена провів реформу календаря. В основі календаря, який згодом отримав назву юліанського, покладено тривалість тропічного року, яку округлено прийнято рівною 365.25 добам. Але рік повинен мати лише цілу кількість днів. Тому після трьох звичайних років тривалістю в 365 діб було високосним. Юлій Цезар упорядкував тривалість місяців. Кожному парному місяцеві відводилось 30 днів, а непарному — 31 день, кожен «простий лютий» мав 29 днів, а високосний (через кожні 3 роки) — 30 днів. Згодом це правило було порушене, але на цьому ми зупинятись не будемо.

 

* Нова ера була введена в 525 р. після «Різдва Христового» за пропозицією римського монаха Діонісія Малого. Саме момент «Різдва Христового», який відповідав 5500 р. від «Створення світу», був взятий за початок нової ери. Діонісій Малий також дав строге правило для розрахунку дат святкування Пасхи.

 

Рахунок за юліанським календарем було введено з 1 січня 45 р. до н. е. До речі, саме на цей день і було перенесено початок року з березня. Але плутанина, в основному стосовно встановлення високосів та тривалості місяців, продовжувалась ще більше ніж 50 років, аж поки імператор Август не навів певний порядок в календарній справі, дещо порушивши принцип встановлення тривалості окремих місяців. З 8 р. до н. е. юліанський календар почав функціонувати нормально і проіснував до середини XVI ст., коли з ініціативи церкви була проведена нова реформа календаря. Чому саме церква виступала за проведення реформи календаря?

 

Причина ось у чому. Юліанський рік на 0.0078 доби, або на 11 хв 14 сек довший від тропічного. Отже за кожні 128 років набігає по одному дню. Це означає, що момент проходження Сонця через точку весняного рівнодення постійно зміщується назад. Якщо в 45 р. до н. е., тобто в рік прийняття юліанського календаря весняне рівнодення припадало на 23 березня, то в середині XVI ст. воно наступало уже 11 березня, а до кінця другого тисячоліття рівнодення змістилося б ще на дві доби в бік зими. Таким чином, якщо повня в XVI ст. наступала між 11 і 23 березня, то вона не могла вважатись весняною, а Пасха, відправною точкою розрахунку якої є точка весняного рівнодення, відзначалась лише через 30 днів після наступної повні, тобто зсувалась ближче до літа. Порушувалась також хронологія відзначення інших свят.

 

Нова реформа календаря була здійснена в 1582 році римським папою Григорієм ХIIІ за проектом італійського лікаря і математика Луїджі Ліліо (1520— 1576). Згідно реформі після четверга, 4 жовтня 1582 р. наступала п’ятниця, але не 5 жовтня, а 15 жовтня. Таким чином весняне рівнодення, яке в цей рік припадало на 11 березня, пересувалось на 21 березня, тобто на своє «законне» місце. Справа в тому, що в 325 р. н.е. рішенням Нікейського вселенського собору (Туреччина) 21 березня було зафіксоване як вічна дата весняного рівнодення. Новий календар стали називати григоріанським.В ньому високосним роком є кожен четвертий рік — саме той, порядковий номер якого ділиться на 4 без остачі. Для запобігання накопичення похибки в майбутньому було вирішено кожні 400 років відкидати три доби. Вікові роки календаря, для яких число сотень не ділиться без остачі на 4, вважаються простими (це 1500, 1700, 1800, 1900 рр. і т. д.).

 

Деякі країни (Італія, Іспанія, Португалія, Польща, Франція) прийняли григоріанський календар того ж 1582 р. Через 170 років на новий стиль перейшла консервативна Великобританія, а на початку XX ст. — практично вся Європа. Радянська Росія прийняла новий стиль в 1918 р. (мабуть швидше як крок на шляху відокремлення церкви від держави, бо як відомо, православна церква при визначенні найбільших Християнських свят до нині користується старим стилем). На цей час різниця моментів настання весняного рівнодення досягла 13 днів. Тому в 1918 р. було прийняте рішення 1 лютого вважати 14 лютого.

 

То ж повернімось до питання потрібно чи не потрібно, доцільно чи не доцільно проводити нову реформу календаря. В зв’язку з цим звернемо увагу на ступінь неузгодженості григоріанського календаря з тривалістю тропічного року (див. згадану книгу І. А. Климишина). Повний цикл григоріанського календаря (точне повторення днів тижня і комбінацій дат календаря) становить 400 років. В кожному 400-річному циклі (15 жовтня 1982 р. завершився перший з них) міститься 303 роки по 365 днів і 97 років — по 366 днів, тобто всього 146097 днів. Отже, середня тривалість календарного року складає 365.24250 днів, що на 0.00030 доби або 26 с довше тривалості тропічного року. Похибка в 1 добу набігає за 3300 (!) років. Причому, така розбіжність, як ми бачили, легко знімається за допомогою високосів, що забезпечує стабільність григоріанського календаря протягом тисячоліть. Правда, в середині 400-річних циклів момент проходження Сонця через точку весняного рівнодення може зміщуватись приблизно на 1.5 доби і припадати на 20 або на 21 березня. Але ж чи може така недосконалість григоріанського календаря розглядатись як серйозний аргумент щодо необхідності його реформування? Мабуть, що ні. Більше того, внаслідок вікового сповільнення обертання Землі тривалість тропічного року змінюється у відношенні, порівнюваному з різницею між ним і григоріанським роком, що з астрономічної точки зору зводить нанівець доцільність проведення реформи календаря.

 

Таким чином, можна розглядати лише аргументи політичного, фінансово-економічного та побутового характеру, які можуть стати вирішальними в питанні проведення реформи календаря. З цієї точки зору найбільшій критиці піддається недосконалість внутрішньої структури григоріанського календаря — неоднакова кількість днів в місяцях (28—31) та їх нерівномірне чергування у році. Як наслідок —неоднакова тривалість кварталів (90—92 дні) і півріч (перше півріччя на 2—3 дні коротше другого) та різна кількість робочих днів у місяцях. Крім того, початок років, місяців, а також числа в місяцях припадають на різні дні тижня. Все це ускладнює планову, фінансову і статистичну діяльність та змушує щорічно складати нові календарі. Не всім подобаються також теперішні назви місяців та днів тижня тощо.

 

Безперечно, з введенням стандартного вічного календаря всі ці незручності знімаються назавжди. Але, мабуть не варто забувати і про те, що в епоху суцільної комп’ютеризації всіх сфер людської діяльності та широкого впровадження автоматичних систем управління, всі ці незручності не мають суттєвого значення. Введення стандартного календаря (особливо запропонованого 13-місячного) — це крок на шляху космізації людства, в результаті якої воно має розділитись на 7 категорій людей відповідно до днів їх народження (Понеділки, Вівторки тощо). Одноманітним видається життя при закріпленні чисел місяців за конкретними днями тижня (саме це є одним з основних аргументів на користь проведення реформи календаря). Не забуваючи про свою належність до Космосу, варто пам’ятати, що ми перш за все — жителі планети Земля, характерною ознакою якої є розмаїття форм життя, мов, звичаїв, традицій тощо. Нині діючий календар — живе втілення цього різнобарв’я.

 

Якщо ж все-таки реформа календаря відбудеться, то варто було б зупинитись на 12-місячному варіанті. Перш за все він краще успадковує григоріанський календар. В 13-місячному варіанті довелося б розривати окремі місяці при поділі року на квартали. Виникають також заперечення щодо запропонованих назв місяців (астрономічних замість міфологічних). Чому саме назви англійською мовою мають стати стандартними. Крім того, і в діючому варіанті календаря не всі народи користуються римськими назвами. Зокрема назви місяців українською мовою (Січень, Лютий, Березень і т. д.) якнайкраще узгоджені з порами року. То чи не варто було б подібний «земний» підхід взяти за стандартний.

 

Чи готова громадська думка планети Земля до реформування календаря? Не завадило б провести широке вивчення її на всій планеті.

 

Джерело: Астрономічний календар 1997, с. 173—177

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1