Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи виявили, що дані від «Вебба» суперечать моделям реіонізації

11 жовтня 2024

 

Реіонізація — це критичний період, коли перші зорі та галактики змінили фізичну структуру свого довкілля, а згодом і всього Всесвіту. Загальноприйняті теорії стверджують, що ця епоха закінчилася приблизно через 1 мільярд років після Великого Вибуху. Однак, якщо розрахувати цю віху за допомогою даних спостережень космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), реіонізація завершилася б принаймні на 350 мільйонів років раніше, ніж очікували досі астрономи. Про це йдеться в новій статті, опублікованій у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Докладніше:

Космічна дивина: знайдено найдальшу галактику з диском, що обертається

07 жовтня 2024

 

Дослідники виявили найвіддаленішу галактику схожу на Молочний Шлях. Ця спіральна галактика під назвою REBELS-25 здається такою ж упорядкованою, як і сучасні галактики, але ми бачимо її такою, якою вона була, коли вік Всесвіту становив лише 700 мільйонів років. Це дивно, оскільки, згідно з поточним розумінням формування галактик, очікується, що такі ранні галактики мають бути більш хаотичними. Обертання та структуру REBELS-25 виявлено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), партнером якої є Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ал-Баттані (858—929)

 al Batani

 

Арабський астроном і математик Абу Абдаллах Мухаммад ібн Джабир ібн Синан ал-Баттані народився у 858 р. в м. Гарран (нині територія Туреччини).

 

На підставі власних астрономічних спостережень доволі точно (23°35′41″) визначив значення величини кута між площинами екліптики й небесного екватора, а також річної прецесії (54,5″). Ал-Баттані ― автор трактату з астрономії, де були вміщені таблиці руху Сонця й Місяця, найточніші на той час. Він також написав коментар до твору Клавдія Птолемея «Велика математична побудова астрономії у 13 книгах» (відомого як «Альмагест»).

 

Ал-Баттані першим запропонував методи обчислення сферичних трикутників — фігур на сфері, кожна з яких утворена дугами трьох великих кіл (їхні площини проходять через центр сфери), які з’єднують попарно три точки. Методи ал-Баттані набули розвитку пізніше у працях арабських математиків. Формули для обчислення елементів сферичних трикутників і тепер широко використовують в астрономії. Ал-Баттані запровадив застосування синусів у тригонометрії.

 

Ал-Баттані помер у 929 р. в м. Самарра (Ірак).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1