Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Система із шести екзопланет з ритмічним рухом кидає виклик теоріям формування планет

25 січня 2021

 

За допомогою кількох телескопів, зокрема Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope European Southern Observatory, VLT ESO), астрономи виявили систему, що складається з шести екзопланет. П’ять з них обертаються навколо своєї центральної зорі в рідкісному резонансі. Дослідники вважають, що система може надати важливі підказки про те, як формуються та еволюціонують планети (і в Сонячній системі також).

Докладніше:

Магнітні хвилі дають змогу пояснити таємницю зовнішнього шару Сонця

23 січня 2021

Надзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Банахевич Тадеуш (13.II.1882 — 17.XI.1954)

 

Banakhevych 

Польський астроном і математик Тадеуш Банахевич народився 13 лютого 1882 р. у Варшаві. Здобув вищу освіту (1904) у Варшавському університеті. Був на стажуванні у К. Шварцшильда (в Ґеттінґені) і О.А. Баклунда (в Пулковській обсерваторії). Упродовж 1908—1918 рр. працював в обсерваторіях Варшавського (1908—1909) та Юр’ївського університетів (1915—1918), в обсерваторії ім. В.П. Енгельгардта (1910—1915) поблизу Казані. 1919 р. очолив кафедру астрономії Ягеллонського університету в Кракові й університетську обсерваторію (на цій посаді перебував до кінця життя).

 

Галузь наукових інтересів Тадеуша Банахевича — астрономія (головно небесна механіка — визначення параболічних і еліптичних орбіт небесних тіл), математика, геодезія.

 

Заснував журнал «Acta Astronomica». Один із фундаторів Польського астрономічного товариства і його президент протягом багатьох років. Упродовж 1932—1938 рр. — віце-президент Міжнародного астрономічного союзу. На честь науковця названо кратер на Місяці й астероїд 1286 Банахевич.

 

Тадеуш Банахевич помер 17 листопада 1954 р. у Кракові.

 

Докладніше про Тадеуша Банахевича

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1