Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Бейлі Френсіс (28.IV.1774 — 30.VIII.1844)

 

Beili 

Англійський астроном Френсіс Бейлі народився 28 квітня 1774 р. у м. Ньюбері (графство Беркшир). Астрономією зацікавився після 50-річного віку (до того працював на Лондонській фондовій біржі).

 

Галузь наукових інтересів Френсіса Бейлі — позиційна астрономія, зокрема визначення широти й часу за спостереженнями зір. Уперше описав (1836) появу яскравих точок (названі «вервечки Бейлі») на краю місячного диска на початку і наприкінці повної фази сонячного затемнення, що виникає, коли сонячне світло проходить між горами на краю місячного диска.

 

Ф. Бейлі — один із фундаторів (1820) Лондонського королівського астрономічного товариства. Його чотири рази обирали президентом цього товариства. На честь науковця названо астероїд 3115 Бейлі.

 

Френсіс Бейлі помер 30 серпня 1844 р. у Лондоні.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1