Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Бонд Кренч Вільям (9.IX.1789 — 29.I.1859)

 

Bond Viliam 

Американський астроном Вільям Бонд народився 9 вересня 1789 р. в м. Портленд (штат Мен, США). Здобув фах годинникаря. У 17 років, після спостереження 1806 р. сонячного затемнення, став цікавитися астрономією — в своєму приватному будинку в Дорчестері обладнав робочий кабінет як обсерваторію. У 1815 р. на прохання Гарвардського університету відвідав Європу з метою збору інформації про європейські обсерваторії. 1839 р. перевіз своє астрономічне обладнання в Гарвард і став університетським астрономом-спостерігачем на безоплатній основі. Склав проект Гарвардської обсерваторії (стала до ладу 24 червня 1847) і був її першим директором.

 

Вільям Бонд першим (1846) застосував телеграф для визначення різниці довгот (цим способом було визначено різницю довгот міст Вашингтон і Філадельфія). Разом з сином Джорджем Бондом відкрив (1848) 8-й супутник Сатурна — Гіперіон. Був серед перших, хто застосував фотографію в астрономії: 16 липня 1850 р. отримав першу фотографію (дагеротип) зорі Вега, у 1857 р отримав перший фотознімок подвійної зорі (Міцара), що давав змогу виміряти кутову відстань між зорями-компонентами (це був початок фотографічної астрометрії). У 1858 р В. Бонд уперше отримав фотографію комети (це була комета Донаті).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 767 Бондія (також на честь його сина), ділянка поверхні Гіперіона, розрив у кільці C планети Сатурн (і на честь його сина).

 

Помер В. Бонд 29 січня 1859 р. в м. Кембридж (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1