Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Бруно Джордано (1548 — 17.II.1600)

 

Bruno 

Італійський філософ Джордано Бруно народився в містечку поблизу Неаполя. У 15 років став ченцем, а 1572 р. одержав сан священика, потім став доктором філософії. У 1575 р. його звинуватили в єресі. Бруно порвав з чернецтвом і після трьох років блукань по Італії переїхав у Швейцарію, а потім жив у Франції, читав лекції з астрономії спочатку в Тулузському, потім у Паризькому університетах. 1583 р. переїхав у Англію, де активно критикував схоластів і теологів, виступав проти космології Аристотеля—Птолемея. У Лондоні Бруно видав італійською мовою низку праць з філософії, а також книгу «Пронескінченність, Всесвіт і світи».

 

Бруно не вважав Сонце нерухомим центром світу — оскільки Всесвіт нескінченний, то такий центр може позначати будь-яка інша зоря. У Всесвіті незліченна кількість зір, схожих на наше Сонце, і в ньому панують одні й ті закони, а отже, між Землею і небом не існує протилежності. Пізніше Д. Бруно оселився в Німеччині, де пропагував свій світогляд, а 1592 р переїхав у Венецію. Тут потрапив до рук інквізиції. Перебуваючи 8 років у в’язниці, мужньо відстоював свої переконання і не відмовився від них.

 

Засуджений інквізицією до страти, був привселюдно спалений 17 лютого 1600 р. на Майдані Квітів у Римі.

 

Докладніше про Джордано Бруно

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1