Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Бруно Джордано (1548 — 17.II.1600)

 

Bruno 

Італійський філософ Джордано Бруно народився в містечку поблизу Неаполя. У 15 років став ченцем, а 1572 р. одержав сан священика, потім став доктором філософії. У 1575 р. його звинуватили в єресі. Бруно порвав з чернецтвом і після трьох років блукань по Італії переїхав у Швейцарію, а потім жив у Франції, читав лекції з астрономії спочатку в Тулузському, потім у Паризькому університетах. 1583 р. переїхав у Англію, де активно критикував схоластів і теологів, виступав проти космології Аристотеля—Птолемея. У Лондоні Бруно видав італійською мовою низку праць з філософії, а також книгу «Пронескінченність, Всесвіт і світи».

 

Бруно не вважав Сонце нерухомим центром світу — оскільки Всесвіт нескінченний, то такий центр може позначати будь-яка інша зоря. У Всесвіті незліченна кількість зір, схожих на наше Сонце, і в ньому панують одні й ті закони, а отже, між Землею і небом не існує протилежності. Пізніше Д. Бруно оселився в Німеччині, де пропагував свій світогляд, а 1592 р переїхав у Венецію. Тут потрапив до рук інквізиції. Перебуваючи 8 років у в’язниці, мужньо відстоював свої переконання і не відмовився від них.

 

Засуджений інквізицією до страти, був привселюдно спалений 17 лютого 1600 р. на Майдані Квітів у Римі.

 

Докладніше про Джордано Бруно

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1