Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Данжон Андре-Луї (6.IV.1890 — 21.IV.1967)

 Danzhon

 

Французький астроном Андре-Луї Данжон народився 6 квітня 1890 р. у м. Кан (Нормандія). Освіту здобув у Вищій нормальній школі в Парижі. Після першої світової війни, в якій він брав участь, працював у Страсбурзькій обсерваторії (з 1930 р. — директор) і викладав у Страсбурзькому університеті. Протягом 1945—1963 рр. — директор Паризької обсерваторії (з 1954 р. — також директор Інституту астрофізики в Парижі) і професор астрономії в Паризькому університеті.

 

Галузь наукових інтересів Андре-Луї Данжона — практична астрономія. Винайшов (1951—1953) призмову астролябію («астролябія Данжона») — прилад для вимірювання довготи (часу) і широти місця. Створив низку приладів для астрофотометріі та інтерферометри. Вивчав з їхньою допомогою змінні зорі, визначав альбедо Меркурія, Венери і Землі (за вимірюванням попелястого світла Місяця). Виконав багато вимірювань подвійних зір, діаметрів планет та їхніх супутників. Показав, що за допомогою інтерферометрів можна вивчати атмосферну турбулентність (знайшов залежність між турбулентністю, якістю зображення і роздільною здатністю телескопа). Заснований на цій залежності метод оцінки якості зображень (метод Данжона—Кудера), широко використовують під час дослідження астроклімату.

 

Андре-Луї Данжон багато зробив для розвитку астрономії у Франції. Був двічі президентом Французького астрономічного товариства. У 1955—1958 рр. — президент Міжнародного астрономічного союзу. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1594 Данжон.

 

Андре-Луї Данжон помер 21 квітня 1967 р. в м. Сюрен (поблизу Парижа).

 

Докладніше про Андре-Луї Данжона

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1