Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Величезне злиття: дослідження виявило докази походження надмасивної чорної діри в центрі Галактики

07 вересня 2024

 

Походження надмасивних чорних дір, маса яких у мільйон разів перевищує масу Сонця і які містяться в центрі більшості галактик, залишається однією з найбільших космічних таємниць.

 

Тепер дослідники з Центру астрофізики Невади (NCfA) при Університеті Невади в Лас-Веґасі (UniversityofNevada, LasVegas; UNLV) виявили переконливі докази того, що надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Молочний Шлях, відома як Стрілець A* (SgrA*), ймовірно, є результатом космічного злиття.

Докладніше:

Суперкомп’ютерне моделювання пояснює рентгенівське випромінювання чорних дір

24 серпня 2024

Дослідники з Гельсінського університету досягли успіху в тому, чого прагнули з 1970-х років: пояснили рентгенівське випромінювання з навколишнього середовища чорної діри.

 

 

Завдяки докладному суперкомп’ютерному моделюванню, дослідники з Гельсінського університету змоделювали взаємодію між випромінюванням, плазмою та магнітними полями навколо чорних дір. Було виявлено, що хаотичні рухи, або турбулентність, спричинені магнітними полями, нагрівають локальну плазму і змушують її випромінювати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Деламбр Жозеф Жан-Батист (19.IX.1749 — 19.VIII.1822)

 

Delambr 

Французький астрономі геодезист Жан-Батист Жозеф Деламбр народився 19 вересня 1749 р. у м. Ам’єн. У 1774 р. переїхав до Парижа, працював домашнім вчителем, навчався сам і виконував астрономічні спостереження. Опублікував (1781) таблиці Урана — планети, яку невдовзі перед тим відкрив Вільям Гершель. Подав (1786) в Академію наук доповідь про спостереження транзиту Меркурія по диску Сонця 4 травня 1786 р. Ця робота знаменує початок його кар’єри астронома. Після смерті (1807) Жозефа де Лаланда, очолив кафедру астрономії в Колеж-Ройяль. У 1804—1822 рр. — директор Паризької обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Жан-Батиста Деламбра — практична астрономія, геодезія, історія астрономії. Був одним із керівників роботи (1792—1799) з вимірювання дуги меридіана від Дюнкерка до Барселони, що стала основою для встановлення одиниці довжини — метра. Склав таблиці видимих рухів Сонця, великих планет і супутників Юпітера. Удосконалив методи астрономічних обчислень (зокрема в сферичній тригонометрії).

 

З 1803 р. — секретар відділення математичних наук Паризької академії наук. Автор великої праці з історії астрономії (вийшла в шести томах у 1817—1827 рр.).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 13962 Деламбр.

 

Жан-Батист Жозеф Деламбр помер 19 серпня 1822 р. в Парижі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1