Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп Дж. Вебб вперше зафіксував полярні сяйва на Нептуні

27 березня 2025

Космічний телескоп NASA James Webb вперше зафіксував яскраву полярну активність на Нептуні. У минулому астрономи вже бачили приголомшливі на полярну активність на Нептуні, наприклад, під час прольоту космічного апарата НАСА «Вояджер-2» у 1989 році. Однак астрономи довго не могли отримати чіткі зображення та підтвердити полярні сяйва на Нептуні, незважаючи на успішні виявлення їх на Юпітері, Сатурні та Урані. Нептун був відсутньою частиною головоломки, коли справа дійшла до виявлення полярних сяйв на планетах-гігантах нашої Сонячної системи.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Гершель Вільям (15.ХI.1738 — 25.VIII.1822)

 Hershel Viliam

 

Англійський астроном і оптик Вільям Гершель народився 15 листопада 1738 р. в Ганновері (Німеччина). Здобув домашню освіту. У 1757 р. переїхав в Англію, де став відомим музикантом і композитором, учителем музики. Астрономію і математику вивчив самостійно. Спостереження неба почав у 1773 р. Виготовив сотні дзеркал для телескопів і багато телескопів: наприклад у 1786—1789 рр. — унікальний тоді 12-метровий рефлектор з діаметром дзеркала 122 см. 13 березня 1781 р. відкрив нову планету — Уран. Активно вивчав Сонячну систему, проте головним напрямком досліджень Гершеля була зоряна астрономія, основоположником якої його заслужено вважають.

 

У 1783 р. виявив рух Сонячної системи в просторі в напрямку до зорі λ Геркулеса. Встановив існування подвійних і кратних фізичних систем зір. Вперше в 1785 р. намітив загальну форму нашої Галактики, зробив оцінку її розмірівйвисловив припущення, що вона є одним з багатьох зоряних «островів» у Всесвіті. Компактні зоряні згущення трактував як реальні скупчення зір.

 

Найбільшою заслугою Гершеля вважають вивчення туманностей. Три опубліковані Гершелем каталоги містять опис понад 2500 відкритихним туманностей і зоряних скупчень. У 1791 р. висловив ідею про можливе згущення туманної матерії в зорій групи зір. Вивчаючи сонячний спектр, у 1800 р. відкрив інфрачервоні промені.

 

У 1820—1822 рр. Гершель був першим президентом Королівського астрономічного товариства. На честь науковця названо кратери на Місяці, Марсі та Мімасі (супутник Сатурна), астероїд 2000 Гершель, а також космічний телескоп «Гершель».

 

Вільям Гершель помер 25 серпня 1822 р. у м. Слау (неподалік від Лондона).

 

Докладніше про Вільяма Гершеля

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1