Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Альфреда Джойя

 

 

Американський астроном Альфред Гаррісон Джой народився 23 вересня 1882 р. (помер 18 квітня 1973 р.) в Грінвіллі (штат Іллінойс). Після навчання в Грінвілльському та Оберлінському колледжах У 1904 р. поїхав до Лівану, де до 1914р. викладав фізику, а потім і астрономію в Американському університеті в Бейруті. Тут йому трапилася нагода взяти участь у спектральних спостереженнях Сонця в складі експедиції для спостереження повного сонячного затемнення 1904 р. в Асуані (Єгипет), яку організувала Лікська обсерваторія. Після цього Джой зацікавився астрономією: протягом одного року (1910—1911) він вивчав астрономію в Прінстонському університеті. Залишивши Ліван, він деякий час працював у Йєркській обсерваторії, а в 1915 р. перейшов до обсерваторії Маунт-Вілсон. Пішовши офіційно у відставку в 1948 р., продовжував дослідницьку роботу в цій обсерваторії до самої смерті. В 1920—1948 рр. був науковим секретарем обсерваторії.

 

Наукові праці Джоя присвячені спектральним дослідженням зір. Він був одним із основних учасників великих програм обсерваторії Маунт-Вілсон по визначенню спектральних паралаксів 7000 зір і променевих швидкостей понад 5000 зір. Виміряні ним променеві швидкості 106 цефеїд використав для перевірки теорії обертання Галактики та деяких параметрів її структури. Важливі результати Джой одержав, вивчаючи спектри слабких змінних зір. У 1920 р. він відкрив слабкий близький супутник у Міри Кита, що обертається навколо Міри з періодом 14 років; спектр його має емісійні лінії і показує наявність навколозоряної оболонки. Джой детально вивчив і описав основні спектральні характеристики зір типу Т Тельця (1945), багатьох холодних карликів класу М (1947), змінних зір у кульових скупченнях (1949). Він виявив газове кільце навколо затемнюваної зорі RW Тельця, знайшов, що дві зорі типу U Близнят — АЕ Водолія і S Лебедя — подвійні з дуже короткими періодами (1942). Пізніше з’ясувалося, що всі змінні цього типу подвійні і саме це призводить до їх нестаціонарності.

 

Джой був членом Національної АН США (з 1944 р.), його неодноразово обирали президентом Американського та Тихоокеанського астрономічних товариств. Нагороджений медаллю їм. Брюс Тихоокеанського астрономічного товариства (1950).

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1982

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1