Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Джеймса Джинса

 

 

Відомий англійський астроном Джеймс Хопвуд Джінс народився 11 вересня 1877 р. (помер 17 вересня 1946 р.). Він закінчив Трініті-коледж Кембриджського університету (1900 р.) і протягом декількох років викладав математику в цьому університеті, а також у Прінстонському університеті (США). 1912 р. Джінс залишив викладацьку діяльність, щоб повністю віддатися дослідницькій роботі. З 1935 р. був професором астрономії Королівського інституту в Лондоні.

 

Основні наукові праці Джінса присвячені проблемам космогонії, теорії внутрішньої будови та еволюції зір і зоряних систем, кінетичній теорії газів і теорії теплового випромінювання. Він розглянув задачу рівноваги обертових рідких мас і показав, що внаслідок еволюції такі тіла повинні або ділитися на дві частини, або сплющуватися і набувати лінзоподібної форми, і тоді речовина відривається від їхніх екваторіальних країв. Перший процес Джінс пов’язував з утворенням подвійних зір, а другий — з утворенням спіральних туманностей. Це дослідження привело Джінса до висновку, що планетна система не може утворитися в процесі стискання мас» газу, тобто так, як це розглядали Кант і Лаплас у своїх космогонічних небулярних теоріях. Джінс запропонував припливну теорію утворення Сонячної системи, яка була дуже популярна в 20—30-х роках. За цією теорією планети виникли із речовини, яку було вирвано із Сонця гравітаційним тяжінням при проходженні поблизу нього іншої зорі. Але зближення двох зір — явище зовсім малоймовірне. Космогонічну теорію Джінса було піддано критиці, зокрема її неспроможність показав радянський учений М. М. Парийський, довівши, що вирвана із Сонця речовина не може сконденсуватися в окремі тіла і розсіється в міжзоряному просторі.

 

Велике місце в наукових працях Джінса посідали кінетична теорія газів і теорія теплового випромінювання, де він одержав важливі результати, зокрема незалежно від Дж. У. Релея знайшов формулу розподілу енергії в спектрі випромінювання абсолютно чорного тіла. Застосувавши апарат кінетичної теорії газів до ансамблю зір, що утворюють скупчення, він показав, що розподіл швидкостей зір у скупченнях з часом наближається до максвелівського; це також дало йому змогу оцінити вік деяких зоряних систем.

 

Широко відомий Джінс і як популяризатор науки. У доступній та цікавій формі він викладав складні питання фізики й астрономії («Всесвіт навкруги нас», 1929; «Загадковий Всесвіт», 1930; «Зорі та їх долі», 1931 тощо).

 

Наукові праці Джінса були відзначені багатьма нагородами й почесними медалями. Зокрема, він одержав Королівську медаль Лондонського королівського товариства (1919), членом якого був з 1906р., Золоту медаль Лондонського королівського астрономічного товариства (1922); у 1925—1927 рр. був президентом цього товариства.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1977

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1