Докладніше про Джеймса Кілера
Американський астроном Джеймс Едуард Кілер народився 10 вересня 1857 р в м. Ла Салль (Іллінойс). У школі навчався тільки до 12 років і середньої освіти не одержав. Зацікавившись ще в юнацькі роки астрономією, Кілер створив домашню обсерваторію, для якої сам зробив невеликий рефрактор, квадрант, меридіанний круг. У двадцятирічному віці він став вільним слухачем в університеті Дж. Гопкінса в Балтіморі, гроші для оплати навчання він заробляв, працюючи асистентом професора фізики в університеті. В 1881 р. Кілер одержав диплом бакалавра і поїхав у Піттсбург працювати асистентом С. Ленглі, директора обсерваторії Аллегені. Протягом одного року (1883—1884) він стажував у Гейдельберзькому і Берлінському університетах, після чого повернувся до Аллегені. У 1886 р. він став першим астрономом-професіоналом Лікської обсерваторії, яка тоді будувалася на горі Гамільтрн в Каліфорнії. Коли став до ладу 36-дюймовий рефрактор цієї обсерваторії, в;той час найбільший у світі, Кілер був одним із основних спостерігачів на цьому інструменті. За допомогою спектроскопа він виміряв довжини хвиль яскравих ліній у спектрах багатьох газових туманностей і вперше визначив їх променеві швидкості (1890). В 1891 р. Кілер залишив на 7 років Лікську обсерваторію, щоб зайняти посаду директора обсерваторії Аллегені. Тут він побудував спектрограф, з яким одержав фотографії спектра кільця Сатурна. Вимірявши дуже точно променеві швидкості різних частин кільця, Кілер знайшов, що внутрішній його край обертається швидше, ніж зовнішній; тим самим він одержав перший безпосередній доказ того, що кільця складаються із окремих частинок, які рухаються незалежно одна від одної (1895).
Повернувшись у 1898 р. до Лікської обсерваторії, Кілер очолив її. Він закінчив установку 36-дюймового Крослеївського рефлектора і з цим інструментом одержав велику серію фотографій туманностей. Вивчення цих фотографій привело його до висновку, що серед туманностей переважають спіралі, які пізніше були ототожнені із позагалактичними зоряними системами — галактиками.
Кілер був членом Національної АН США (1900), його нагороджено медалями ім. Румфорда Американської академії мистецтв і наук (1898) та ім. Дрепера Національної АН США (1898). Разом з Дж. Е. Гейлом він був засновником і першим редактором журналу «Astrophysical Journal».
М. Г. Родрігес
Джерело: Короткий астрономічний календар 1982