Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Вебб» виявив найвіддаленіше дотепер злиття чорних дір

17 травня 2024

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба знайшла докази злиття двох галактик та їхніх масивних чорних дір, коли Всесвіту було лише 740 мільйонів років. Це найвіддаленіше виявлення злиття чорних дір, яке коли-небудь було зроблено, і вперше це явище спостерігали у такому ранньому Всесвіті.

Докладніше:

Астрофізики запропонували новий метод полювання на перші зорі

11 травня 2024

 

Недавнє дослідження під керівництвом наукової групи професора Джейн Лісін Дай (Jane Lixin Dai) з фізичного факультету Гонконгського університету встановило новий метод виявлення зір першого покоління, відомих як зорі населення ІІІ (Population III stars, Pop III). Їх астрономи досі не спостерігали.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Джеймса Кілера

 

 

Американський астроном Джеймс Едуард Кілер народився 10 вересня 1857 р в м. Ла Салль (Іллінойс). У школі навчався тільки до 12 років і середньої освіти не одержав. Зацікавившись ще в юнацькі роки астрономією, Кілер створив домашню обсерваторію, для якої сам зробив невеликий рефрактор, квадрант, меридіанний круг. У двадцятирічному віці він став вільним слухачем в університеті Дж. Гопкінса в Балтіморі, гроші для оплати навчання він заробляв, працюючи асистентом професора фізики в університеті. В 1881 р. Кілер одержав диплом бакалавра і поїхав у Піттсбург працювати асистентом С. Ленглі, директора обсерваторії Аллегені. Протягом одного року (1883—1884) він стажував у Гейдельберзькому і Берлінському університетах, після чого повернувся до Аллегені. У 1886 р. він став першим астрономом-професіоналом Лікської обсерваторії, яка тоді будувалася на горі Гамільтрн в Каліфорнії. Коли став до ладу 36-дюймовий рефрактор цієї обсерваторії, в;той час найбільший у світі, Кілер був одним із основних спостерігачів на цьому інструменті. За допомогою спектроскопа він виміряв довжини хвиль яскравих ліній у спектрах багатьох газових туманностей і вперше визначив їх променеві швидкості (1890). В 1891 р. Кілер залишив на 7 років Лікську обсерваторію, щоб зайняти посаду директора обсерваторії Аллегені. Тут він побудував спектрограф, з яким одержав фотографії спектра кільця Сатурна. Вимірявши дуже точно променеві швидкості різних частин кільця, Кілер знайшов, що внутрішній його край обертається швидше, ніж зовнішній; тим самим він одержав перший безпосередній доказ того, що кільця складаються із окремих частинок, які рухаються незалежно одна від одної (1895).

 

Повернувшись у 1898 р. до Лікської обсерваторії, Кілер очолив її. Він закінчив установку 36-дюймового Крослеївського рефлектора і з цим інструментом одержав велику серію фотографій туманностей. Вивчення цих фотографій привело його до висновку, що серед туманностей переважають спіралі, які пізніше були ототожнені із позагалактичними зоряними системами — галактиками.

 

Кілер був членом Національної АН США (1900), його нагороджено медалями ім. Румфорда Американської академії мистецтв і наук (1898) та ім. Дрепера Національної АН США (1898). Разом з Дж. Е. Гейлом він був засновником і першим редактором журналу «Astrophysical Journal».

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1982

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1