Докладніше про Ґеорга Ретіка
Німецький математик і астроном Ґеорг Йохим Ретік народився 16 грудня 1514 р. (помер у 1574 р.). Справжнє прізвище Ретіка було фон Лаухен, але він узяв собі псевдонім на честь своєї батьківщини — південно-німецького краю Форарльберг, який у давні часи звався Ретією. Він був єдиним учнем М. Коперніка і відігнав головну роль у тому, що праці Коперніка побачили світ. Початкову освіту одержав у рідному місті Фельдкірхе, потім вчився в Цюріху, а з 1532 р. — у Віттенберзі, твердині лютеранства. Захоплення астрономією привело Ретіка до Нюрнберга, де під керівництвом відомого астронома Й. Піонера він оволодіває майстерністю математичних обчислень. Повернувшись у Віттенберг, Ретік стає спочатку другим, а з 1536 р. — головним професором математики в університеті. Двадцятидвохрічному професору відкривається блискуче майбутнє — йому протегує сам «учитель Німеччини» — майбутній голова лютеранської церкви Ф. Меланхтон.
Тим часом в Європі поширились чутки про те, що розроблено нову теорію руху планет, яка спростовує учення Птолемея. Подробиці і деталі теорії були невідомі, часто вони переказувались викривлено і навіть помилково. Невідомо було також, чи збирається її автор, польський канонік М. Копернік, публікувати свою теорію. Зацікавившись новими поглядами на рух планет, Ретік робить сміливий крок — він сам їде до Коперніка. Це був дуже ризикований вчинок. З одного боку, він міг не припасти до душі покровителю Ретіка Меланхтону, який закликав «приборкати сарматського астронома, що примушує Землю рухатися, а Сонце стояти непорушне». З другого боку, в Фромборку, «папістському лігві», Ретіка чекали небезпечні сутички з ворогами лютеранства.
Але ніщо не зупинило молодого науковця. 20 травня 1539 р. Ретік уже у Коперніка. Той зустрів його насторожено, але через кілька тижнів щире захоплення наукою, неупередженість Ретіка перемогли сумніви, і Копернік наважується передати йому усі подробиці своєї теорії. Ретік мав намір пробути в Фромборку не більше двох місяців, але залишався там майже два роки. За цей час він досконально вивчив рукопис «Про обертання небесних сфер». Ретік поклав багато сил і часу, щоб переконати Коперніка опублікувати рукопис. Старий, хворий Копернік ніяк не зважувався на це. Тоді взимку 1540 р. Ретік друкує в Гданську книгу «Про книги обертання... Миколи Коперніка... перша розповідь». У 15 невеличких розділах він викладає головні положення учення Коперніка. Цей жваво, з захопленням написаний твір був перевиданий вже 1541 р., а потім ще багато разів.
Успіх «Першої розповіді» надав рішучості Коперніку, і він погоджується на публікацію всього трактату «Про обертання небесних сфер». Ретік бере на себе турботи про видання рукопису. Навесні 1543 р. у Нюрнберзі книга побачила світ. На жаль, Ретік не міг до кінця простежити за виданням праці Коперніка. Його діяльність по розповсюдженню геліоцентричних ідей викликала незадоволення у Віттенберзі, і 1542 р. він був вимушений переїхати до Лейпціга. Але і там Ретік не затримався. Змінивши кілька німецьких університетів, він виїздить до Італії. Тут Ретік набуває професії лікаря, а потім живе у Відні, Граці, Вроцлаві, Кракові, де заробляє на життя лікаṕством, не залишаючи занять астрономією. У 1555 р. Ретік споруджує під Краковом одну з перших в Європі постійних обсерваторій, де провадить спостереження з метою розвинути систему Коперніка. Краківська обсерваторія була єдиним місцем в Європі, де тривали дослідження з коперніканської астрономії. Після від’їзду Ретіка з Кракова у 1572 р. обсерваторію зруйнували.
Найбільшим внеском Ретіка в науку були складені ним таблиці тригонометричних функцій. Виходячи з потреб астрономії, у 1555 р. він видає семизначні таблиці шести тригонометричних функцій (серед них запропонований ним секанс) з кроком 1′. Потім він складає 10-значні таблиці з кроком 10″ і нарешті 15-значні таблиці з кроком 1″. Ці таблиці набагато випередили свій час, не втративши свого значення аж до появи лічильних машин.
Л. О. Колоколова
Джерело: Короткий астрономічний календар 1989