Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Ґеорга Ретіка

 

 

Німецький математик і астроном Ґеорг Йохим Ретік народився 16 грудня 1514 р. (помер у 1574 р.). Справжнє прізвище Ретіка було фон Лаухен, але він узяв собі псевдонім на честь своєї батьківщини — південно-німецького краю Форарльберг, який у давні часи звався Ретією. Він був єдиним учнем М. Коперніка і відігнав головну роль у тому, що праці Коперніка побачили світ. Початкову освіту одержав у рідному місті Фельдкірхе, потім вчився в Цюріху, а з 1532 р. — у Віттенберзі, твердині лютеранства. Захоплення астрономією привело Ретіка до Нюрнберга, де під керівництвом відомого астронома Й. Піонера він оволодіває майстерністю математичних обчислень. Повернувшись у Віттенберг, Ретік стає спочатку другим, а з 1536 р. — головним професором математики в університеті. Двадцятидвохрічному професору відкривається блискуче майбутнє — йому протегує сам «учитель Німеччини» — майбутній голова лютеранської церкви Ф. Меланхтон.

 

Тим часом в Європі поширились чутки про те, що розроблено нову теорію руху планет, яка спростовує учення Птолемея. Подробиці і деталі теорії були невідомі, часто вони переказувались викривлено і навіть помилково. Невідомо було також, чи збирається її автор, польський канонік М. Копернік, публікувати свою теорію. Зацікавившись новими поглядами на рух планет, Ретік робить сміливий крок — він сам їде до Коперніка. Це був дуже ризикований вчинок. З одного боку, він міг не припасти до душі покровителю Ретіка Меланхтону, який закликав «приборкати сарматського астронома, що примушує Землю рухатися, а Сонце стояти непорушне». З другого боку, в Фромборку, «папістському лігві», Ретіка чекали небезпечні сутички з ворогами лютеранства.

 

Але ніщо не зупинило молодого науковця. 20 травня 1539 р. Ретік уже у Коперніка. Той зустрів його насторожено, але через кілька тижнів щире захоплення наукою, неупередженість Ретіка перемогли сумніви, і Копернік наважується передати йому усі подробиці своєї теорії. Ретік мав намір пробути в Фромборку не більше двох місяців, але залишався там майже два роки. За цей час він досконально вивчив рукопис «Про обертання небесних сфер». Ретік поклав багато сил і часу, щоб переконати Коперніка опублікувати рукопис. Старий, хворий Копернік ніяк не зважувався на це. Тоді взимку 1540 р. Ретік друкує в Гданську книгу «Про книги обертання... Миколи Коперніка... перша розповідь». У 15 невеличких розділах він викладає головні положення учення Коперніка. Цей жваво, з захопленням написаний твір був перевиданий вже 1541 р., а потім ще багато разів.

 

Успіх «Першої розповіді» надав рішучості Коперніку, і він погоджується на публікацію всього трактату «Про обертання небесних сфер». Ретік бере на себе турботи про видання рукопису. Навесні 1543 р. у Нюрнберзі книга побачила світ. На жаль, Ретік не міг до кінця простежити за виданням праці Коперніка. Його діяльність по розповсюдженню геліоцентричних ідей викликала незадоволення у Віттенберзі, і 1542 р. він був вимушений переїхати до Лейпціга. Але і там Ретік не затримався. Змінивши кілька німецьких університетів, він виїздить до Італії. Тут Ретік набуває професії лікаря, а потім живе у Відні, Граці, Вроцлаві, Кракові, де заробляє на життя лікаṕством, не залишаючи занять астрономією. У 1555 р. Ретік споруджує під Краковом одну з перших в Європі постійних обсерваторій, де провадить спостереження з метою розвинути систему Коперніка. Краківська обсерваторія була єдиним місцем в Європі, де тривали дослідження з коперніканської астрономії. Після від’їзду Ретіка з Кракова у 1572 р. обсерваторію зруйнували.

 

Найбільшим внеском Ретіка в науку були складені ним таблиці тригонометричних функцій. Виходячи з потреб астрономії, у 1555 р. він видає семизначні таблиці шести тригонометричних функцій (серед них запропонований ним секанс) з кроком 1′. Потім він складає 10-значні таблиці з кроком 10″ і нарешті 15-значні таблиці з кроком 1″. Ці таблиці набагато випередили свій час, не втративши свого значення аж до появи лічильних машин.

 

Л. О. Колоколова

Джерело: Короткий астрономічний календар 1989

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1