Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

NASA обрало гамма-телескоп для вивчення змін в Галактиці

19 жовтня 2021

NASA обрало нову пропозицію зі створення космічного телескопа, що дасть змогу науковцям вивчати історію народження, еволюцію і смерть зір та утворення хімічних елементів у Молочному Шляху в нинішню епоху його розвитку. Очікується, що гамма-телескоп, який назвали Комптонівський спектрометр та візуалізатор (Compton Spectrometer and Imager, COSI), буде запущений у 2025 році як остання невелика астрофізична місія NASA.

Докладніше:

З напрямку центра Галактики виходять дивні радіохвилі

15 жовтня 2021

Астрономи виявили незвичайні сигнали, що надходять з напрямку центра Молочного Шляху. Радіохвилі не відповідають жодному зрозумілому нині типу змінного радіоджерела і можуть вказувати на існування нового класу зоряних об’єктів.

 

 

«Найдивнішою властивістю цього нового сигналу є те, що він має дуже високу поляризацію. Це означає, що його світло коливається лише в одному напрямку, але цей напрямок обертається з плином часу», — сказав провідний автор нового дослідження, доктор філософії Цзітенґ Ван (Ziteng Wang) з Школи фізики Сіднейського університету. «Яскравість об’єкта також різко змінюється, в 100 разів, і сигнал вмикається та вимикається очевидно випадково. Ми ніколи не бачили нічого подібного».

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Кнута Лундмарка

 

Шведський астроном Кнут Еміль Лундмарк народився 14 червня 1889 р. (помер 25 квітня 1958 р.) в м. Елсбі на півночі Швеції. Вищу математичну і астрономічну освіту одержав у найстарішому університеті Північної Європи — Уппсальському. З 1913 р. Лундмарк — асистент Уппсальської обсерваторії, а з 1920 р. — доцент університету. В 1929 р. обраний професором астрономії та директором обсерваторії Лундського університету, де й працював до останнього дня. Протягом життя кілька разів виїжджав до США.

 

На початку 20-х років у Національній академії наук США відбулася дискусія між відомими астрономами X. Шеплі та X. Кертісом. Перший твердив, що Молочний Шлях — єдина зоряна система у світі, другий наполягав на множинності таких систем. Невдовзі після публікації матеріалів цієї дискусії з’явилася стаття маловідомого астронома К. Лундмарка, який повідомляв, що він уже кілька років займається цією проблемою і дійшов таких результатів. Він виявив, що найточніше відстань до туманностей можна встановити, досліджуючи спалахи нових зір у них. Цим способом Лундмарк визначив відстань до Туманності Андромеди — за його оцінками, вона становить 650 тис. світлових років (зараз прийнята відстань — приблизно 2 млн світлових років). Таким чином він показав, що Туманність Андромеди, а також ще кілька спіральних туманностей знаходяться далеко за межами нашої Галактики. У тій же статті він відзначив, що Сонячна система рухається відносно позагалактичних туманностей.

 

У 1921 р. Лундмарка запросили для роботи на головних астрономічних обсерваторіях США. Тут він працював два роки, після чого повернувся в Упсалу. В 1924 р. з’являється нова фундаментальна праця вченого, в якій він уточнює характеристики руху Сонячної системи. Він показав, що Сонячна система лежить майже точно у площині Молочного Шляху і обертається навколо центру Галактики зі швидкістю 800 км/с (зараз прийняте значення — 250 км/с).

 

У 30-ті роки Лундмарк займається статистичним аналізом частоти спалахів Нових і Наднових зір і складає зведення цих подій за всю історію людства.

 

У 1946 р. Лундмарк привернув увагу астрономів до того факту, що зорі в багатьох галактиках виявляються в середньому слабшими, ніж аналогічні зорі нашої Галактики. Він зробив висновок, що відстані до позагалактичних об’єктів занижені. Ця робота Лундмарка стала поштовхом до переоцінки позагалактичних відстаней, яка була виконана у 1952 р. В. Бааде і виявила, що дійсно відстані до усіх позагалактичних об’єктів треба збільшити вдвічі.

 

Л. О. Колоколова

Джерело: Короткий астрономічний календар 1989

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1